Obrat v Markíze: Televízia posiela Kovačičovi drsný odkaz. Reportéri avizujú dohodu
- Zamestnanci Markízy tvrdia, že vedenie im vyhovelo
- Malo sľúbiť, že splní ich požiadavky
- V RTVS napokon idú do ústavného štrajku v pondelok
- Zamestnanci Markízy tvrdia, že vedenie im vyhovelo
- Malo sľúbiť, že splní ich požiadavky
- V RTVS napokon idú do ústavného štrajku v pondelok
Keď moderátor relácie Na telo televízie Markíza Michal Kovačič vyjadril v nedeľu 26. mája nespokojnosť s prístupom vedenia, vyvolalo to široko sledovanú sériu udalostí. Informovali sme ťa o tom, že zamestnanci televízie vstúpili do štrajkovej pohotovosti a svojim nadriadeným predostreli jasné požiadavky.
Vedenie v tom čase tvrdilo, že týmto ultimátam nebude ustupovať. Viac ako 120 zamestnancov požadovalo zachovanie relácie Na telo s Michalom Kovačičom. Okrem toho však od vedenia očakávali zachovanie nezávislosti spravodajstva ako aj garanciu toho, že budú môcť klásť kritické otázky politikom. Viac sa dočítaš v tomto článku.
V stredu 5. júna vedenie Markízy oznámilo, že je pripravené prijať výpovede zamestnancov. Štrajkový výbor a jeho podporovatelia podľa nadriadených nepreukázali, že by mali za cieľ dosiahnuť konsenzus, informovali sme.
Ďalší zvrat: Zamestnanci zostávajú
Vo štvrtok 6. júna však redaktori televízie Markíza oznámili, že do ostrého štrajku nevstupujú a výpovede nepodávajú. Vedenie totiž podľa nich v stredu v skutočnosti súhlasilo s ich požiadavkami.
Na sociálnej sieti Instagram zverejnili video, v ktorom vystúpili viaceré známe tváre vrátane Michala Kovačiča, Viktora Vinczeho, Jána Tribulu či Danice Kleinovej.
Zamestnanci Markízy postupne oznamujú, že túto značku roky budovali a chcú tak robiť aj naďalej slobodne. Skonštatovali, že na odchod nevidia dôvod, pričom vedenie podľa nich v tichosti prikývlo na požiadavky zamestnancov v štrajkovej pohotovosti.
Ide teda o odlišný záver oproti tomu, čo uviedli v tlačovej správe zo stredy ich nadriadení. Vtedy oznámili, že sú pripravení obdržať výpovede.
Podľa zamestnancov vystupujúcich vo videu vedenie v skutočnosti sľúbilo, že splní stanovené podmienky. Ak by sa tak nestalo, moderátori a redaktori sú podľa vlastných slov pripravení postaviť sa za dodržiavanie princípov novinárskej etiky. Štrajkový výbor vedú Michal Kovačič, Viktor Vincze a Adel Ghannam.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Markíza reaguje na video
Na video už stihla reagovať aj Markíza. „Vedenie TV Markíza oceňuje rozhodnutie svojich zamestnancov nevstúpiť do štrajku, ktorý by dianiu v Markíze nijako nepomohol. Manažment televízie považuje túto skutočnosť za pozitívny krok.“
„Svedčí o tom, že väčšine zamestnancov záleží na dobrom mene ich televízie a že spoločne s vedením TV Markíza považujú súčasnú situáciu za riešiteľnú cestou racionálneho dialógu,“ uviedla Markíza.
Vedenie televízie v tejto súvislosti deklaruje ochotu a snahu v takomto dialógu pokračovať, ak v ňom budú ako partneri vystupovať takí zástupcovia zamestnancov, ktorým ide skutočne o rozumný dialóg, a nie o vyhrotenie celej situácie.
Markíza si pre ďalší dialóg so zamestnancami stanovila nasledujúce tri body, ktoré sú podľa nich neprekročiteľné. Posledný z nich je jasným odkazom Kovačičovi, ktorého budúcnosť je v televízii spočítaná.
Tri body od Markízy pre zamestnancov
- TV Markíza nikdy nepripustí, aby bolo jej vysielanie zneužité v prospech ktorejkoľvek zo súperiacich politických strán.
- Redakčná zodpovednosť za vysielanie televízie je v rukách vedenia ako zástupcov držiteľa oprávnenia na vysielanie. Táto zodpovednosť pritom musí zostať nedeliteľná, pretože je to práve manažment TV Markíza, kto je plne zodpovedný regulačným orgánom, verejnosti a akcionárom televízie.
- Je nemysliteľné, aby akákoľvek osoba, ktorá zneužila vysielací priestor k neautorizovanému vysielaniu a poškodila dobré meno TV Markíza, reprezentovala do budúcna záujmy redaktorov, moderátorov a bola naďalej tvárou televízie.
Postoj vedenia zo stredy
Ako sme ťa informovali, Michal Kovačič v živom vysielaní v nedeľu 26. mája uviedol, že už „celé mesiace prebieha boj o podobu spravodajstva“ v televízii.
„Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia,“ vyhlásil v dnešnom vysielaní Na telo Kovačič. Hovoril aj o pokusoch o cenzúru. Tie podľa neho nastali začiatkom tohto roka.
Kovačič pokračoval s tým, že tieto informácie v živom vysielaní uviedol pre lepšie pochopenie situácie v zákulisí médií. Hovorí, že Slovensko v súčasnosti prežíva boj o „orbanizáciu našich televízií“.
„Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS, ale tento boj sa v skutočnosti odohráva všade. Deje sa ale potichu a plíživo. Aj keď to tak dnes možno nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uzavrel Michal Kovačič.
Markíza v stredu oznámila, že štrajkový výbor deklaruje „zámer privlastniť si časť právomocí vysielateľa“.
„Vedenie TV Markíza zdôrazňuje, že tieto právomoci sú nedeliteľné a vyplývajú z povinností vysielateľa stanovených zákonmi Slovenskej republiky. Dodržiavanie všetkých zákonných a etických požiadaviek novinárskej práce bude aj naďalej prioritou vedenia televízie a Redakčnej rady CME, ktorú tvoria medzinárodne uznávaní novinári,“ písalo sa v tlačovej správe.
Zamestnanci RTVS budú protestovať za slobodu slova
Na Facebooku sa začal organizovať aj protest organizovaný Iniciatívou za verejnoprávnosť a nezávislosť. Ide o výstražný štrajk pracovníkov a spolupracovníkov RTVS, ktorý sa však spojí aj s verejným zhromaždením.
„Zostáva nám už len niekoľko dní na to, aby sme využili všetky zákonné možnosti na kolektívny odpor voči rušeniu RTVS. Už o pár dní bude Národná rada Slovenskej republiky v druhom čítaní rokovať o Zákone o STVR. Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád,“ píše sa v popise podujatia.
Podľa informácií Denníka N má zatiaľ o štrajk záujem viac než 150 pracovníkov telerozhlasu.
Zdroje: Instagram/adel_fresh, Archív SIU, Facebook/Štrajkujeme za slobodu slova, Denník N