Po megabúrke zostala zaplavená Bratislava. Na Slovensko prišli najintenzívnejšie búrky tohto roka
- Pred búrkami varuje aj SHMÚ
- Vydal viaceré výstrahy
- Búrka prechádzala naším územím aj v noci
- Pred búrkami varuje aj SHMÚ
- Vydal viaceré výstrahy
- Búrka prechádzala naším územím aj v noci
Slovensko dnes čelí najintenzívnejším búrkam tohto roka, ktoré so sebou prinášajú hrozbu nebezpečných sprievodných javov. Meteorológovia varujú pred silnými krúpami, nárazovým vetrom a dokonca aj pred možnosťou vzniku tornád v niektorých búrkach. Informuje o tom portál iMeteo.sk.
„Nikto nevie čo a či vznikne, no ak vznikne, tak to môže byť veľké s potenciálom páchať škody. Dnes totiž hrozia nebezpečné búrky na slovensko-rakúsko-maďarskom pohraničí.“
iMeteo.sk tiež informovalo, že búrka dorazila do hlavného mesta od juhozápadu. Z viacerých častí Bratislavy hlásili zaplavené ulice či podchody, ktoré spôsobili výdatné zrážky.
Prívalové zrážky z Rakúska spôsobili, že spadlo 25 až 50 mm zrážok, čo znamená zaplavené cesty a vyliatie menších potokov a riek. Megabúrka dorazí aj na východné Slovensko počas nočných hodín z nedele na pondelok.
Lejak, vietor aj krúpy
Na búrky, ktoré hrozia na celom území Slovenska počas nedele, upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Pre juhozápad krajiny vydal zvýšenú výstrahu. Výskyt búrok predpovedajú meteorológovia od poludnia na východnom a postupne i na ostatnom území Slovenska. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom, nárazovým vetrom a krúpami.
Ako informuje TASR, od 16. hodiny až do polnoci platí zvýšená výstraha 2. stupňa pre juhozápadné okresy v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Úhrny zrážok pri nich sa môžu pohybovať od 30 do 50 mm v priebehu 30 minút. Sprievodným javom môže byť aj nárazový vietor s rýchlosťou 70 – 110 km/h, padať môžu tiež krúpy s priemerom nad 2 centimetre.
SHMÚ varuje pred možnými obmedzeniami, materiálnymi škodami i ohrozením zdravia. Výstraha pred búrkami na väčšine územia krajiny pretrvá až do pondelka (10. 6.)
Nočné búrky v Trenčianskom kraji
Portál iMeteo.sk tiež informuje o včerajších silných búrkach, ktoré sa prehnali Slovenskom a priniesli aj vysoké úhrny zrážok. Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji, kde sa vylial potok.
Búrka sa objavila o 1.00 hodine na západe Slovenska, postupovala však ďalej na východ. Intenzívny lejak bol najmä na severozápade Slovenska.
Podľa iMeteo.sk zaznamenali v Trenčianskom kraji najvyšší úhrn zrážok, ktoré dosiahli až 47 mm. To sa odrazilo aj na hladine vodných tokov. Jedným z nich bol aj potok Svinica v obci Svinná. Ten sa po nočných lejakoch vylial dnes ráno o 4.50 h.
Zdravotné ťažkosti
Ako informuje TASR, búrky môžu pacientom s kardiovaskulárnym ochorením spôsobiť búšenie srdca, dýchavičnosť, v ťažších prípadoch aj kolaps. Negatívne môžu vplývať aj na meteosenzitívnych ľudí. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.
„U meteosenzitívnych osôb sa môže vyskytnúť zmena nálady a psychickej pohody, taktiež bolesť hlavy, únava, ospalosť, znížený prah bolesti, bolesť jaziev, svalov a kĺbov, tráviace problémy, nechutenstvo, problémy s krvným tlakom, ale aj poruchy spánku, hrozí aj zvýšené riziko symptómov depresie,“ priblížil.
Niektorí ľudia môžu podľa neho trpieť počas búrok podráždenosťou, zníženou koncentráciou a ich reakcie môžu byť pomalšie. Úrad na minimalizáciu psychosomatických rizík odporúča dbať na zásady zdravej životosprávy s dostatkom vitamínov, minerálov a ďalších nutrientov, ale aj na dodržiavanie pitného režimu. „Vyhýbajte sa nadbytočnému stresu, doprajte si kvalitný spánok a oddych,“ doplnil.
Hromy a blesky môžu podľa neho zvyšovať riziko náhlej bolesti hlavy či migrény. „Zmena tlaku môže viesť aj k takzvanému zaľahnutiu v ušiach, čoho dôsledkom je obmedzená funkcia sluchu či dokonca dočasná strata sluchu,“ upozornil. Veľké množstvo zdravotných rizík podľa neho hrozí pri zásahu bleskom, najzávažnejšie pri priamom zásahu.
Úrad upozornil aj na prívalové zrážky, pri ktorých hrozí nebezpečenstvo prívalovej povodne. Pri krupobití je podľa neho zvýšené riziko poranenia hlavy. „Počas silného krupobitia vyhľadajte akýkoľvek úkryt, ktorý vás ochráni pred potenciálnym rizikom zásahu krúpami. Chráňte si predovšetkým povrch hlavy,“ odporučil. Pri vetre podľa neho existuje vysoké riziko rôznych úrazov a poranení.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, iMeteo.sk