Seniori si môžu výrazne prilepšiť: Nový návrh zákona zvyšuje 13. dôchodky a zásadne mení ich výpočet
- Dôchodcovia môžu dostať vyššie 13. dôchodky
- Skupina poslancov to navrhuje v zákone, ktorý predložila do parlamentu
- Dôchodcovia môžu dostať vyššie 13. dôchodky
- Skupina poslancov to navrhuje v zákone, ktorý predložila do parlamentu
Poberatelia dôchodkových dávok dostanú tento rok v decembri plnohodnotný 13. dôchodok, a to minimálne v hodnote 300 eur. Starobní dôchodcovia dostanú 13. dôchodok vo výške 606,3 eura. Umožnila to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament v apríli.
Skupina poslancov Národnej rady (NR) SR z klubov Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia však predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý upravuje túto výšku a aj už schválený výpočet 13. dôchodkov. Argumentujú tým, že seniori ich nedostali v takej výške, v akej im sľúbila vláda.
Nesplnili sľub
V dôvodovej správe sa opoziční poslanci vyjadrili, že súčasná vláda dôchodcom nesľubovala pred voľbami výšku 13. dôchodku v priemernej výške príslušnej dôchodkovej dávky, ale vo výške priemerného starobného dôchodku. To je v porovnaní s priemernou výškou niektorých iných dávok zásadný rozdiel.
Poslanci hovoria, že vládna koalícia by mala svoj sľub splniť a dať seniorom 13. dôchodky vo výške 640 eur už za rok 2023. „Preto sa navrhuje zaviesť 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku presne podľa predvolebných sľubov predstaviteľov vládnej koalície,“ píšu v dôvodovej správe.
Dôchodca, ktorý má nárok na 13. dôchodok k decembru 2023 by tak mal podľa návrhu predloženého zákona dostať spolu s 13. dôchodkom v decembri 2024 aj rozdiel medzi sumou 640 eur, ktorú vládni predstavitelia sľúbili, a sumou, ktorá mu bola ako 13. dôchodok vyplatená v decembri 2023.
Účinnosť novely navrhujú pritom dňom vyhlásenia. Je podľa nich totiž potrebné, aby boli tieto zmeny účinné čo najskôr.
Komplikácie s 13. dôchodkami
Pred poslednými parlamentnými voľbami najmä strana Hlas-SD v kampani často hovorila o plnohodnotných 13. dôchodkoch pre všetkých seniorov. Pre jej predstaviteľov to bola dokonca podmienka pre to, s kým vstúpia do vlády.
„Základné sociálne istoty zavedieme priamo do ústavy, aby na ne v budúcnosti žiadna vláda nemohla svojvoľne siahnuť. Súčasťou ústavy sa stanú aj sociálne práva ako nárok na dôstojný dôchodok, dovolenku, primerané mzdy a pracovný čas. Zavedieme skutočný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, dnes 640 eur,“ uvádzala vo svojom programe.
Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny sa stal po kreovaní novej vlády Erik Tomáš práve zo strany Hlas-SD. Ohľadom výšky 13. dôchodkov začal nastávať chaos, keďže súčasná vládna koalícia ho pred voľbami skutočne sľúbila v plnej výške. Následne však Tomáš informoval o tom, že z technických príčin nemôže štát vyplatiť 13. dôchodky už v roku 2023, ale k vyplateniu dôjde až v 2024.
Dôchodcovia tak nedostali plnohodnotné 13. dôchodky, ale jednorazový príspevok vo výške 300 eur. Na takzvaný dodatočný 13. dôchodok štát vtedy vyčlenil 440 miliónov.
Takmer 1,5 milióna poberateľov
Ako uvádza rezort práce na svojej webovej stránke, tomto roku vyplatí Sociálna poisťovňa 13. dôchodok 1,47 miliónom poberateľov dôchodkových dávok. Na 13. dôchodok majú pritom nárok tiež poberatelia invalidných, sirotských, vdovských, či vdoveckých dôchodkov, a to vo výške ich priemerných dôchodkov za predchádzajúci rok.
V zákone je však takzvaná poistka, ktorá stanovuje, že 13. dôchodok nesmie klesnúť pod 300 eur. Dostanú ho aj výsluhoví dôchodcovia, teda bývalí príslušníci bezpečnostných zložiek štátu. Vláda môže nariadením rozhodnúť aj o skoršom vyplatení časti 13. dôchodku, najmä v prípade ak by sa zhoršila sociálna a ekonomická situácia.
Zdroje: NRSR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Hlas-SD, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR