Vláda chce predísť ekologickej katastrofe: Kontaminovaná rieka na Slovensku dostane tučný balík peňazí
- Vláda chce zachrániť rieku Slanú
- Vyčlenia na to 1,5 milióna eur
- Cieľom je stabilizovať ekologickú katastrofu
- Vláda chce zachrániť rieku Slanú
- Vyčlenia na to 1,5 milióna eur
- Cieľom je stabilizovať ekologickú katastrofu
Príbeh rieky Slaná obletel celé Slovensko, keďže je v katastrofickom stave. Jej vody sú totiž už viac ako dva roky sfarbené do oranžova, pretože do nej vytekajú nebezpečné látky z uzavretej bane. Opatrenia, ktoré tam urobil štát, žiaľ, nepomohli.
Vláda sa teda rozhodla znovu konať a vyčleniť na to milióny eur. Informoval o tom portál Noviny.sk.
Pokus o záchranu
Rieka, ktorá je označovaná za ekologickú katastrofu, preteká okresmi Rožňava, Rimavská Sobota a Revúca. V okresoch je z dôvodu nebezpečných látok, ktoré sa vo vode nachádzajú, vyhlásená mimoriadna situácia pre kontamináciu. Aj keď to môže na prvý pohľad vyzerať tak, že sa s tým nedá nič robiť, situácia ešte nie je stratená. Vláda odklepla pomoc vo výške 1,5 milióna eur.
Predstavitelia vlády to odsúhlasili na včerajšom rokovaní, keď potvrdili, že situácia sa nielen nezlepšila, ale je ešte horšia. Súhlasia s tým aj miestni aktivisti. „Za jeden deň vytečie do rieky asi osem kg arzénu, čo je smrteľná dávka pre 80-tisíc ľudí,“ vysvetlil aktivista Tibor Varga.
Portál dopĺňa, že sa tiež zvýšil výtok kontaminovaných vôd z bane do rieky. Stúpol z pôvodných dvoch litrov za sekundu až na päť litrov za sekundu. Jeden a pol milióna eur, ktoré vláda na rieku Slaná vyčlenila, majú stáť záchranné práce v podzemí i na povrchu.
„Cieľom navrhovaných riešení je najmä zníženie vytekania kontaminovaných banských vôd tak, aby sa zabránilo ďalším environmentálnym škodám a zabezpečila sa dlhodobá stabilita banského diela,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva v písomnom stanovisku pre televíziu JOJ.
Noviny dodávajú, že banské práce sa majú podľa rezortu začať už v lete. Budú pozostávať zo 16 bodov, z čoho je sedem akútnych. „Pre izoláciu prítokov vôd, obmedzenie rastúceho výtoku týchto vôd a zregulovanie odvodňovacej sústavy s úpravou odtokového kanála, so zabezpečením v podzemí,“ doplnilo ministerstvo.
„Banské záchranné práce sú určite na mieste, avšak bude treba určite realizovať aj výstavbu úpravne vody, poprípade sedimentačných nádrží,“ uvádza Varga.
Voda nedosiahne podľa aktivistov predpísané parametre bez úpravne. „Toxíny naďalej aj po týchto záchranných prácach budú vytekať do rieky, akurát to bude v menšom množstve,“ uzavrel Varga.
Obec rozhodnutie víta
Obec Nižná Slaná v okrese Rožňava sa krokom vlády teší. Samospráva verí, že po tomto kroku sa budú môcť začať práce, ktoré zabránia opakovaniu sa ekologickej katastrofy. Obec to skonštatovala na sociálnej sieti.
„Po viac ako dvoch rokoch od začiatku ekologickej katastrofy na rieke Slaná sa konečne dostávame do bodu, keď by sa u nás mohlo realizovať efektívne a dlhodobé riešenie vytekania banských vôd z bývalých baní v Nižnej Slanej,“ uviedli.
Spomenuli aj záchranné práce, ktoré boli realizované doteraz a uviedli, že mali len dočasný charakter.
„My v samospráve sme len veľmi márne čakali na to, kedy dôjde k realizácii ďalších nutných opatrení pre zabezpečenie baní a zamedzenie výtoku banských vôd do rieky Slaná,“ uviedla obec. Samospráva verí, že štátne orgány budú rýchlo konať, keďže situácia so znečistením rieky sa podľa nej v poslednej dobe zhoršuje.
TASR pripomína, že kontamináciu vody v rieke Slaná v obci Nižná Slaná potvrdili na začiatku roka 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu. Ešte pred letom dva roky dozadu zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Zdroje: Noviny.sk, Facebook/Obec Nižná Slaná, TASR