V RTVS končí obľúbený moderátor. Známa tvár sa po 25 rokoch rozhodla odísť
- Miro Frindt končí v RTVS
- Sám sa rozhodol odísť, všetko vysvetlil v rozhovore
- Miro Frindt končí v RTVS
- Sám sa rozhodol odísť, všetko vysvetlil v rozhovore
V RTVS sa rozhodol skončiť známy moderátor a bývalý šéf televízneho spravodajstva. Miro Frindt v slovenskej verejnoprávnej televízii pracoval približne 25 rokov a z obrazoviek si ho pamätajú mnohí Slováci. V súčasnosti patrí medzi kritikov najnovšieho zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Frindt sa k svojmu odchodu vyjadril pre portál O médiách. „Neodchádzam rád“, nebudem machrovať,“ uviedol.
Hovorí, že od januára nie je v žiadnych spravodajských prémiových formátoch RTVS. Manažérky televízneho spravodajstva sa na to pýtať nechystá. Mal s ňou rozdielne pohľady na reláciu Interview, v ktorej vystupuje ako moderátor, priznal.
„Už mi jeden šéf ukazoval, čo je to mať funkciu a moc… Keď firma o vás nestojí, prečo sa zdržiavať?“ povedal Frindt pre portál O mediách.
„Strávil som tu najlepšie roky, veľa som sa naučil. Za všetko im ďakujem. Do práce ma prijímal v roku 1999 Tibor Búza. Bol to jeden z najlepších manažérov a šéfredaktorov spravodajstva. Cítil televíziu, hoci predtým nebol televízny pracovník. Zostávajú tu skvelí ľudia. Oni tvoria RTVS, nie tí, ktorí si vybavujú funkcie. Verejnoprávnemu médiu a kolegom želám veľa síl. Budú ich potrebovať,“ citoval ho portál.
Situácia v RTVS
V pondelok 10. júna zamestnanci RTVS zorganizovali výstražný štrajk, informovali sme. Svoju prácu prerušili a pochodovali od budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave k budove Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP.
Vysvetlili, že celý pochod mal za účel prejaviť ich odpor voči zrušeniu RTVS. Chcú na to vynaložiť všetky zákonné možnosti.
Miro Frindt sa k situácii v RTVS kriticky vyjadril na sociálnej sieti. Uviedol, že z RTVS chceli svoju hlasnú trúbu spraviť všetky doterajšie vlády.
„Vystriedalo sa tu 24 riaditeľov a štatutárov, desiatky šéfredaktorov spravodajstva a ich zástupcov. Len preto, že politické garnitúry si prisvojili Slovenskú televíziu a RTVS, niekedy viac, inokedy menej, chceli z nej mať svoju hlásnu trúbu. Ešte raz: VŠETKY DOTERAJŠIE VLÁDY! Musíme povedať objektívne – nie je to káva súčasnej koalície,“ píše.
Podotkol tiež, že súčasné kroky robí vláda „na hulváta“ a nemá to podľa neho obdoby.
„Tvária sa, že v nových ,radách STVR‘ budú odborníci. Akoby sme my neboli svojprávni. Vždy to budú poslovia politických strán poslušní plniť príkazy. Koho nezávislého už môžu nominovať rezorty kultúry, financií a parlament? Rozmýšľajme! A je úplne jedno, aká politická garnitúra je pri moci,“ pokračuje v príspevku.
Podotkol, že pri pohľade na súčasnú Radu RTVS spravodajstvu rozumejú iba dvaja ľudia. Menovite podľa neho M. Gajdošíková a J. Balaščák.
„Najviac nás ale kritizujú tí, ktorí nevyrobili jediný šot, nepripravili žiadnu televíznu debatu, nemajú šajnu o kritériách objektivity. Opakujú len bludy o vyvažovaní,“ dodal s tým, že pritom novými legislatívami ide o snahu presadzovať záujmy politikov.
„Nie sú prví, už sme to zažívali pod inými činovníkmi SNS. A ešte si myslia, že nevieme, kto si telefonuje s rôznymi poradcami a šedými eminenciami sekretariátov politických strán.“
„Dívajme, čo bude nasledovať,“ uzavrel Frindt.
Šimkovičová sa nedostavila do parlamentu
Ministerka kultúry za Martina Šimkovičová (SNS) mala v utorok 11. júna predložiť návrh novely zákona o mediálnych službách. Vyplývalo to z programu Národnej rady. Zákon sa prijíma v skrátenom legislatívnom konaní, no ministerka do parlamentu neprišla.
Ako informoval Denník N, Šimkovičová bola v utorok na súkromnej ceste aj s poslancom za SNS Petrom Kotlárom. Šli sa totiž pozrieť na jachtárske preteky do Chorvátska a sami sa aj plavili.
Zdroje: Archív SIU, O médiách.com, Facebook/Miro Frindt, Denník N