Zabudni na kávu. Vedci našli rastlinu, ktorá ti raketovo zlepší výkon a zbaví ťa stresu (VÝSKUM)
- Adaptogén, ktorý ti pomôže prosperovať
- Vedci dokázali, že ľuďom je nápomocný v niekoľkých aspektoch života
- Prečítaj si, aké pozitíva ti prinesie
- Adaptogén, ktorý ti pomôže prosperovať
- Vedci dokázali, že ľuďom je nápomocný v niekoľkých aspektoch života
- Prečítaj si, aké pozitíva ti prinesie
Adaptogény, často označované ako „zázračné byliny“, sa v posledných rokoch stali stredobodom záujmu nielen milovníkov alternatívnej medicíny, ale aj vedcov. Tieto rastliny, medzi ktoré patrí napríklad aj ženšen, ašvaganda alebo rhodiola, sľubujú zvýšenie odolnosti organizmu voči stresu a podporenie celkového zdravia.
Dnes sa budeme venovať poslednej menovanej. Rhodiola rosea, známa tiež ako rozchodnica, zlatý koreň alebo arktický koreň, je rastlina, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou práve pre svoje adaptogénne vlastnosti.
Pojem „adaptogén“ bol prvýkrát definovaný vedcom N.V. Lazarevom v roku 1947. Podľa jeho definície musí adaptogén zvyšovať odolnosť organizmu voči nepriaznivým podmienkam, ako je fyzický alebo psychický stres, bez narušenia normálnych telesných funkcií.
Ako adaptogény pôsobia?
Adaptogény pôsobia na rôzne úrovne a mechanizmy v tele. „Jedným z hlavných spôsobov, ako adaptogény fungujú, je regulácia stresovej odpovede tela,“ vysvetľuje Dr. Richard P. Brown, profesor psychiatrie na Kolumbijskej univerzite.
Keď je telo vystavené stresu, takzvaná HPA os tela reaguje uvoľňovaním kortizolu, hormónu, ktorý pomáha telu zvládať stresové situácie. Nadmerná produkcia kortizolu však môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako je oslabenie imunitného systému, zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení a poruchy spánku. Adaptogény môžu pomôcť regulovať produkciu kortizolu, a tým zmierniť negatívne dopady stresu na telo.
Rhodiola rosea
Rhodiola rosea je jedným z najznámejších adaptogénov a jej účinky sú predmetom mnohých vedeckých štúdií. Rozchodnica sa používala v tradičnej medicíne po celé stáročia, v dnešnej dobe sa opäť dostáva do popredia.
Pôvodne sa jej účinky objavili v aj chladných oblastiach Sibíri a Škandinávie, kde sa používala na zlepšenie fyzickej výkonnosti a zvládanie chladu.
Rhodiola rosea bola neoddeliteľnou súčasťou dokonca aj sibírskej medicíny. Obyvatelia tejto oblasti verili, že konzumácia tohto koreňa im pomôže zvládnuť dlhé a drsné zimy.
„Rozchodnica je pravdepodobne najviac energizujúca zo všetkých adaptogénov. Mnohí ľudia uprednostňujú Rozchodnicu pred kávou na ranné prebudenie, pretože ponúka dlhšie trvajúci a hladší typ energie, na rozdiel od nervózneho pocitu z nadmerného množstva kofeínu,“ uvádza tím z projektu Vitalita24.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako adaptogény pomáhajú telu vyrovnávať sa so stresom?
- Môže Rhodiola rosea zlepšiť aj tvoju fyzickú výkonnosť?
- Aké sú jej tradičné využitia v sibírskej medicíne?
- Prečo tento doplnok ľudia uprednostňujú pred kávou na ranné prebudenie?
- Ako ovplyvňuje hladiny serotonínu a dopamínu v mozgu?
- Ako môže pomôcť preťaženým ženám?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity