„Blízky spojenec populistického premiéra Fica.“ Takto o Pellegrinim píšu zahraničné médiá
- Nového slovenského prezidenta si všímajú aj prominentné zahraničné médiá
- Nešetria kritikou
- Hovoria o ňom ako o pro-ruskom politikovi
- Nového slovenského prezidenta si všímajú aj prominentné zahraničné médiá
- Nešetria kritikou
- Hovoria o ňom ako o pro-ruskom politikovi
Slovensko si v apríli tohto roka zvolilo za prezidenta Petra Pellegriniho, o približne dva mesiace neskôr si funkciu oficiálne prevzal slávnostnou inauguráciou (15. 6.). Kým na Slovensku sa, súdiac podľa volebných preferencií a prieskumov dôveryhodnosti, teší relatívne veľkej obľube, v zahraničí si servítku pred ústa médiá nekladú.
Takto píšu o našej novej hlave štátu.
Pri príležitosti inaugurácie Petra Pellegriniho si článok pripravila aj jedna z najväčších a najprominentnejších agentúr sveta, Associated Press (AP). O novom prezidentovi v ňom píše ako o „blízkom spojencovi populistického premiéra Roberta Fica“.
AP ďalej pripomína, že Ficov Smer vyhral septembrové parlamentné voľby ako strana s pro-ruskou a anti-americkou ideológiou, pričom do koalície zobral aj „ultrana*ionalistickú SNS“ a „ľavicový Hlas“. „Pellegrini, ktorý sa stal po voľbách predsedom parlamentu, nikdy neadresoval Ficovu politiku,“ píše ďalej agentúra.
AP tiež pripomenulo masívne protesty proti zmenám v Trestnom zákone a ovládnutiu verejnoprávnych médií, ale aj niekdajšie nezhody medzi súčasným predsedom vlády a prezidentom, ktoré nasledovali po vražde novinára Jána Kuciaka.
Posilnené Rusko
Krátko po voľbách o Pellegrinim napísal článok aj denník The New York Times. Nového prezidenta takisto nešetril. „Voliči na Slovensku v sobotu posilnili vplyv Rusku naklonených politických síl v strednej Európe, keď v prezidentských voľbách odovzdali víťazstvo kandidátovi, ktorý je proti poskytovaniu vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine,“ píše americký denník v úvode textu.
The New York Times tiež hovorí, že Pellegrini okopíroval taktiku maďarského premiéra Orbána. Ten v roku 2022 krivo obvinil lídra maďarskej opozície z toho, že chce do vojny na Ukrajine vyslať vojakov, aby bojovali proti Rusku. Podobnú rétoriku o slovenských vojakoch využila v kampani aj nová hlava štátu.
Denník viac skloňuje Ficovo meno, pričom tvrdí, že Pellegriniho úspech vo voľbách premiérovi zabezpečuje voľne pretláčať svoju pro-ruskú politiku a to bez toho, aby sa stretol s námietkami z prezidentského paláca, ako tomu bolo v prípade Čaputovej.
V dňoch nasledujúcich po prezidentských voľbách o novom prezidentovi napísal aj francúzsky denník Le Monde. Nehovoril však o úspechu Petra Pellegriniho. „Z prezidentských volieb na Slovensku vyšiel ako jasný víťaz populistický a proruský premiér Robert Fico,“ napísali francúzski novinári.
Voľby podľa denníka dokázali, že väčšina Slovákov podporuje vládu Roberta Fica, ktorá má autoritárske smerovanie a napodobňuje štýl vládnutia Viktora Orbána.
Chce zastupovať všetkých občanov
Peter Pellegrini sa dnes (15. 6.) oficiálne stal v poradí šiestym prezidentom samostatnej Slovenskej republiky. Mandát si prevzal od prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá pozíciu zastávala od roku 2019.
Prezident vo svojom inauguračnom prejave vyjadril vďaku a zodpovednosť voči občanom Slovenskej republiky, zdôraznil potrebu jednoty a súdržnosti v ťažkých časoch, ktoré krajina prežíva.
Hovoril o dôležitosti obnovy istôt a základných hodnôt ako slušnosť, rešpekt, sloboda a solidarita. Prezident prisľúbil, že bude reprezentovať všetkých občanov, bez ohľadu na ich národnosť, vieru či svetonázor, a že sa bude usilovať o zlepšenie životných podmienok v krajine.
Výzvu na upokojenie spoločnosti doplnil sľubom venovať sa posilneniu štátu, ktorý je pre občanov oporou a službou, a že jeho mandát bude charakterizovaný prácou pre ľudí, nie okázalými gestami.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: AP, The New York Times, Le Monde