Zásoby tejto krvnej skupiny sú hraničné. Národnej transfúznej stanici môže pomôcť každý

  • Národná transfúzna služba SR prosí darcov o pomoc
  • Zásoby jednej krvnej skupiny sú kritické
  • Zisti, či môžeš darovať aj ty
Na snímke darca krvi pri odbere a vozidlo Národnej transfúznej stanice SR.
Ilustračné foto TASR/František Iván, Pavol Zachar
  • Národná transfúzna služba SR prosí darcov o pomoc
  • Zásoby jednej krvnej skupiny sú kritické
  • Zisti, či môžeš darovať aj ty

Každý deň môžeš zachrániť nejaký život. Stačí ti na to ísť darovať krv. Ak niekomu pomôžeš, príde ti aj sms správa o tom, že si dal niekomu druhú šancu na život. Aj keď chodí darovať stále viac ľudí, situácia nie je ideálna.

Národná transfúzna stanica Slovenskej republiky (NTS) na svojom profile na sociálnej sieti žiada ľudí o pomoc. Hladina jednej krvnej skupiny je podľa ich slov na hranici.

Zásoby na minime

Nedávno si mal možnosť darovať krv aj pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Už 20 rokov si totiž 14. júna tento deň pripomíname, aká je červená tekutina v našom tele vzácna. Na svojom webe o tom informoval Červený kríž.

„Aj my v Slovenskom Červenom kríži sa chceme poďakovať všetkým pravidelným aj občasným darcom. Zároveň je to pre nás príležitosť poďakovať sa aj všetkým našim zamestnancom a  dobrovoľníkom, ktorí svojou prácou  podporujú rozvoj bezpríspevkového darcovstva krvi na Slovensku,“ uviedli. Tieto množstvá ale znovu postačia len na určitý čas.

Práve počas tohto dňa sa podľa NTS podarilo darcom doplniť krvné zásoby a osláviť Svetový deň darcov krvi, ako sa patrí. Vyzývajú však, že ešte stále môžeš pomôcť. Krvnými prípravkami sa totiž potrebujú zásobiť ešte pred prichádzajúcim letom. Či spĺňaš všetky kritériá na darovanie krvi, si môžeš overiť na ich webe.

Viac ako inokedy však transfúznej stanici teraz chýba jedna krvná skupina B–. „Hraničný stav zásob aktuálne evidujeme už len pri vzácnej negatívnej skupine. Máte ju práve vy? Ak môžete, príďte prosím darovať,“ vyzývajú Slovákov na sociálnej sieti. „Ďakujeme, hrdinovia,“ dodali na záver.

Ako zistíš, či môžeš darovať krv

Priamo na webovej stránke NTS nájdeš praktický test, na základe ktorého zistíš, či si vhodný kandidát na darovanie krvi. Pozostáva z otázok, ako napríklad, či sa cítiš sa aktuálne zdravý, bez príznakov prechladnutia, zvýšenej teploty alebo iných príznakov možnej infekcie. Ak odpovieš kladne, pýtať sa ťa budú aj na tvoju váhu alebo či si niekedy počas posledných troch mesiacov daroval krv. Obmedziť ťa môžu aj nedávne medicínske zákroky či nový piercing alebo tetovanie.

Rovnako je dôležité, či si nezačal brať nové lieky alebo nepodstúpil očkovanie. Úlohu pri tvojej spôsobilosti zohráva aj to, či si posledného pol roka cestoval mimo Slovenskej republiky. Ak všetky tvoje odpovede splnia kritériá, zostáva ti už len posledný krok. „Na základe Vašich odpovedí ste aktuálne vhodným darcom krvi. Vyberte si, prosím, vhodný termín a miesto darovania,“ vypíše ti test po zodpovedaní všetkých deviatich otázok vhodným spôsobom.

Potom ti nezostáva už nič iné len si nájsť vhodný termín a miesto na stránke NTS. V inštruktážnom videu transfúzna stanica hovorí, že sa posnažia, aby celý proces netrval dlhšie ako hodinu. Nemusíš sa tak obávať, že by ti to zabralo príliš veľa času. Mysli na to, koľko času môžeš darovaním venovať niekomu inému.

Na čo by si mal myslieť

S darovaním sa pochopiteľne spájajú aj určité kroky, ktoré musíš dodržať, aby všetko prebehlo hladko. NTS na svojej stránke ponúka stručný zoznam vecí, ktoré by si mal pred odberom dodržať.

Čo (ne)robiť pred odberom:

  • Dodrž pitný režim: 24 hodín pred odberom vypi minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypiť 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená.
  • Nehladuj: Na odber nechoď nalačno. 12 hodín pred odberom nejedz tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, údeniny…). Vhodné sú sacharidové jedlá ako ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med…
  • Oddychuj: Dbaj na to, aby si bol oddýchnutý, čerstvý a po výdatnom spánku. Tvoj fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite tvojej krvi.
  • Nefajči: Minimálne 6 hodín pred odberom nefajči.
  • Vyvaruj sa alkoholu: Minimálne 12 hodín pred odberom nepi alkohol.
  • Na námahu zabudni: 24 hodín pred odberom sa nevystavuj priveľkej psychickej a fyzickej námahe, vynechaj tréningy a návštevu posilňovne.

Zdroj: NTS 

Ak máš obavy, čo bude po odbere nasledovať, nemáš na to najmenší dôvod. Samozrejme, tvoje telo nebude 100 % fit a budeš musieť chvíľku fungovať s obmedzeniami. Tie však nepotrvajú dlho a tebe zostane len dobrý pocit.

Vyvarovať by si sa mal nadmerného tréningu, pitia alkoholu aj fajčenia. Rovnako by si nemal ísť darovať krv, ak ťa čaká dlhá cesta autom. V prípade, že sa chystáš šoférovať na dlhú vzdialenosť, mysli na to, že by budeš trochu „oťapený“, čo znamená, že by si mal jednoznačne zvýšiť opatrnosť na cestách. Ak by si sa dlhšie necítil dobre, prípadne by sa ti zhoršil zdravotný stav, neváhaj kontaktovať lekára.

Čo robiť po odbere:

  • Zvýš príjem tekutín počas nasledujúcich 48 hodín.
  • Vyhýbaj sa zvýšenej fyzickej námahe 5 hodín po odbere.
  • 24 hodín po odbere konzumuj vyváženú stravu.
  • Obmedz pitie alkoholických nápojov a fajčenie cigariet.
  • V prípade modrín v mieste vpichu aplikuj studený obklad.
  • Relaxuj vo zvýšenej miere.
  • Zvýš opatrnosť pri vedení motorového vozidla.
  • V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktuj lekára NTS.

Zdroj: NTS 

Zdroje: TASR, Facebook/Národná transfúzna služba SR, NTS SR, Červený kríž, NTS, NTS

Najnovšie videá

Trendové videá