Korčok po neúspešných voľbách oprašuje staro-nový projekt. Politiku nerieši, rozhodol sa pre tento smer
- Bývalý minister zahraničných vecí sústreďuje pozornosť na vzdelanie
- Prichádza s projektom „Škola diplomacie Ivana Korčoka“
- Prihlásiť sa môžeš aj ty
- Bývalý minister zahraničných vecí sústreďuje pozornosť na vzdelanie
- Prichádza s projektom „Škola diplomacie Ivana Korčoka“
- Prihlásiť sa môžeš aj ty
Od druhého kola prezidentských volieb už ubehol viac ako mesiac a od soboty máme oficiálne nového prezidenta. Jeden z neúspešných kandidátov Ivan Korčok o svojej budúcnosti zatiaľ mlčal. O svojom pôsobení v politike sa vyjadril už pár dní po voľbách. V rozhovore vtedy uviedol, že si potrebuje zobrať čas a premyslieť si to. Viac sme o tom písali v tomto článku.
V utorok ale na sociálnych sieťach predstavil novinku. Svoju energiu sa rozhodol investovať do Školy diplomacie Ivana Korčoka. Prihlášku si môže podať ktokoľvek.
Letná škola diplomacie
Na svojom profile na sociálnej sieti sa prihovoril svojim priaznivcom prostredníctvom krátkeho videa. Korčok v ňom hovorí, že si myslí, že sa mu počas kampane celkom podarilo osloviť mladých ľudí. Práve to považuje za hlavný dôvod, prečo si myslí, že je dôležité s mladými ľuďmi komunikovať aj naďalej. Predstavil staro-nový diplomatický projekt. Teraz vyzýva tých, ktorí sa zaujímajú o dianie vo svete, aby sa do neho zapojili.
„Chcel by som preto s vami zdieľať jednu novinku, jeden projekt, letnej diplomatickej školy. Len pripomeniem, že ako bývalý minister zahraničných vecí som založil takúto diplomatickú školu pre mladých ľudí a som presvedčený o tom, že má zmysel o témach medzinárodnej politiky a diplomacie, s mladými ľuďmi hovoriť,“ uviedol exminister.
V popise k videu píše, že spúšťa prihlasovania do Školy diplomacie Ivana Korčoka, ktorá sa bude konať prvý septembrový týždeň.
„Táto jedinečná príležitosť je určená mladým ľuďom do 30 rokov, ktorí majú záujem o medzinárodné vzťahy a chcú sa v tejto oblasti ďalej vzdelávať a rozvíjať,“ prezentuje svoju myšlienku.
Vysvetľuje, že škola ponúka bohatý program, ktorý zahŕňa prednášky, diskusie a workshopy pod vedením odborníkov z praxe. „Ak máte vášeň pre medzinárodné vzťahy, neváhajte a zašlite svoju prihlášku do 30. júna 2024,“ dodal.
Termín konania letnej školy je 2. až 6. septembra. Svoju prihlášku môžeš zaslať do konca mesiaca. Ku kontaktnému mailu do prílohy stačí pripojiť štruktúrovaný životopis, motivačný list a súhlas so spracovaním osobných údajov. Vypracovať budeš musieť aj dve eseje na predom stanovené témy. Sú nimi „Slovensko v EÚ – sme malé či menej suverénne?“ a „The Role of Free Media in the Increasingly Unfree World“, ktorú musíš napísať v anglickom jazyku. Upresnili to v príspevku na sociálnej sieti.
Politická budúcnosť?
Po neúspešných voľbách sa pri Korčokovi špekulovalo o tom, či sa zapojí do politického diania. Svoje rozhodnutie doteraz neoznámil, aj keď tvrdil, že tak urobí po eurovoľbách. Ponuky dostal z viacerých strán, vrátane najsilnejšej opozičnej – Progresívne Slovensko.
To sa po eurovoľbách snaží oslovovať iné kádre, ktoré doteraz s liberálmi nespolupracovali. Michal Šimečka tvrdí, že chcú byť stredovým hnutím, čo im má priniesť nových voličov.
V eurovoľbách zvíťazili nad Smerom o tri percentá. 70 % hlasov zo všetkých, ktoré voliči hodili PS, však získal nestraník Ľudovít Ódor, ktorý pôsobil na čele úradníckej vlády vymenovanej prezidentkou Zuzanou Čaputovou minulý rok.
Niečo podobné sme tu už mali
Ako Ivan Korčok spomína vo videu, nejde o prvú diplomatickú lastovičku, ktorú vypustil. Keď pôsobil na poste ministra zahraničných vecí, založil diplomatickú školu pre mladých ľudí. Na sociálnej sieti o tom v roku 2022 informoval aj bývalý minister medzinárodných vzťahov.
„Ráno sa na MZV začal druhý ročník Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (iniciatíva ministra Ivana Korčoka). Počas týždňa 22 mladých ľudí z rôznych profesií a kútov Slovenska nahliadne do tejto profesie a bude diskutovať o zahraničnej politike a medzinárodných vzťahoch s pestrou škálou ľudí,“ napísal Pavol Demeš 27. júna pred dvomi rokmi.
Na sociálnej sieti vtedy vysvetlil, o čo v Letnej škole diplomacie Štefana Osuského pôjde. Rovnako ako škola Ivana Korčoka, bola určená práve pre mladých ľudí.
„V úvodnom bloku, venovanom vývoju a hodnotám slovenskej diplomacie, som v roli moderátora predstavil účastníčkam a účastníkom dve výrazné osobnosti – veľvyslankyňu Máriu Krásnohorskú a veľvyslanca Rastislava Káčera, ktorí stáli pri zrode našej diplomacie. Bola to pre mňa česť a radosť,“ napísal Demeš.
Zdroje: Facebook/Ivan Korčok, Facebook/Škola diplomacie Ivana Korčoka, Facebook/Pavol Demes, Škola diplomacie Ivana Korčoka