V európskej krajine platíš za svoje meno: Toto je zoznam tých najbizarnejších daní sveta

  • Na svete existujú najrôznejšie formy daní
  • Dane na podporu zdravšej stravy sú aj v Maďarsku
čučoriedky, dane
Canva/Liveslow, AndreyPopov
  • Na svete existujú najrôznejšie formy daní
  • Dane na podporu zdravšej stravy sú aj v Maďarsku

Či už sa nám to páči, alebo nie, ako hovorí staré známe klišé, okrem smrti je v živote len málo istôt a jednou z nich sú dane, respektíve ich platenie. Daň z príjmu, daň z nehnuteľností, daň z motorového vozidla či bežnému človeku asi najznámejšia daň z pridanej hodnoty sú všetko položky, ktoré pre teba s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú žiadnou novinkou.

Renomovaný portál Euronews si však pripravil zoznam tých najzvláštnejších daní na celom svete a musíme povedať, že sa nebudeš stíhať čudovať.

Čučoriedky či junk food 

Prvou je daň z jedného z najobľúbenejších letných ovocí, medzi ktoré čučoriedky určite patria. Táto daň je aplikovaná v prvom rade v americkom štáte Maine, ktorý je všeobecne známy veľkými zásobami čučoriedok.

V dôsledku toho tento neveľký štát na severovýchodnom pobreží USA zaviedol daň z čučoriedok, ktorá v súčasnosti predstavuje jeden a pol centa za asi 0,45 kilogramu lesných čučoriedok. Cieľom tohto opatrenia je zamedzenie nadmernej úrody plodov, ktorá by poškodila ekonomiku štátu. Táto daň je rozdelená medzi spracovateľa a pestovateľa ovocia.

The Wild Blueberry Commission však nedávno zaradila spiatočku. Uvádza rastúce úrokové sadzby, mzdové náklady a infláciu, ktoré požierajú marže z čučoriedok. Podobné obavy vyvolávajú aj zmena klímy, kolísanie cien a prudko stúpajúca konkurencia. Komisia požiadala o dočasnú jednoročnú prestávku ohľadom dane z čučoriedok, aby dala tomuto odvetviu šancu opäť sa postaviť na nohy.

Stravovanie je predmetom zdanenia, okrem iných štátov aj u našich južných susedov. V Maďarsku existuje daň z produktov verejného zdravia, hovorovo nazývaná daň z čipsov, je daňou za rôzne nezdravé potraviny s vysokým obsahom soli, cukru a iných prísad bežne považovaných za nezdravé.

Táto daň bola uložená v roku 2011, pričom bola schválená vo forme štvorpercentnej spotrebnej dane na balené potraviny a nápoje vrátane sladkostí, korenín, nealkoholických nápojov, čipsov a ovocných džemov. Zámer tejto dane je pomerne jasný, znížiť percento obéznej populácie v Maďarsku, v ktorej je človek s nadváhou pomerne častým úkazom.

Podobne sa k tomuto problému postavilo aj Mexiko, ktoré v roku 2013 zaviedlo takzvanú junk food tax. V prípade tejto stredoamerickej krajiny ide o 8-percentný odvod týkajúci sa položiek, ako sú sladkosti, spracované potraviny na báze obilnín, orechové maslo a pochutiny, ktoré sú všetky klasifikované ako nepodstatné. Aj dve indické štáty, konkrétne Kerala and Gujarat, majú daň na tuk, ktorá sa vzťahuje na burger alebo pizzu. 

Splachovanie záchodov či zvláštne mená

Keď si si pri čítaní vyššie uvedených riadkov povedal, že nejde o až také zvláštne záležitosti, nasledujúce vety majú za úlohu tento názor zmeniť. V prvom rade ide o daň z grgania kráv, ktorá, hoci tomu možno na prvé počutie nebudeš veriť, bola platnou legislatívou na Novom Zélande.

Tento návrh mal za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov, ako je metán, pri ktorom poľnohospodársky priemysel zvyčajne zohráva významnú úlohu.

Tento krok však na južnej pologuli vyvolal ostré reakcie, pretože farmári na Novom Zélande sú už teraz podstatne efektívnejší z hľadiska uhlíka ako vo väčšine ostatných krajín. Kritici tiež zdôraznili, že uvalenie vyšších daní z emisií na farmárov bez jasného plánu alebo použiteľných nástrojov na ich zníženie pravdepodobne spôsobí stratu pracovných miest, zvýšenie cien potravín a zníženie príjmov z vývozu. Výsledkom toho bolo, že Nový Zéland nedávno túto daň zrušil.

Azda ešte za vlasy pritiahnutejšia je situácia vo Švédsku, kde existuje daň z mien detí, ktorá sa týka cudzokrajných mien, najmä tých, ktoré sa ťažko vyslovujú. Za tie rodičia zaplatia až 717 eur. Mená detí musí do ich piateho roku schváliť švédsky daňový úrad.

Ďalší americký štát, tentokrát Maryland, prišiel s mimoriadne pozoruhodnou iniciatívou týkajúcou sa toalety. Obyvatelia tohto amerického štátu by mali platiť dane v závislosti od toho, koľkokrát denne splachujú. Tento nápad bol prvýkrát implementovaný v roku 2004.   

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá