Slovensko o pár hodín rozžiari „jahodový spln“. Bude farebnejší a väčší ako obvykle
- Júnový spln nastane tesne po letnom slnovrate, čo vytvorí mesačnú „ilúziu“
- Podmienky na pozorovanie majú byť ideálne
- Júnový spln nastane tesne po letnom slnovrate, čo vytvorí mesačnú „ilúziu“
- Podmienky na pozorovanie majú byť ideálne
V noci z piatka na sobotu bude nočné na oblohe pozorovať prekrásne vesmírne divadlo. Mesiac sa dostane do splnu, a to v čase krátko po letnej rovnodennosti, čo ovplyvní to, ako budeme náš vesmírny satelit vnímať. Mesiac sa tak môže javiť väčší a farebnejší. Vrchol splnu Mesiaca nastane 22. júna o 03:08 hod, uvádza ePočasie.eu. Podľa amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA) sa bude Mesiac javiť ako v splne tri dni, od štvrtku do soboty.
Spln prichádza po letnom slnovrate, ktorý pripadol na štvrtok 20. júna 2024. Letný slnovrat je známy ako „najdlhší deň“ v roku, teda ide o deň v roku, keď je slnečné žiarenie najdlhšie. Od tohto dňa sa budú dni „skracovať“ a slnečné žiarenie bude čoraz kratšie. Už piatok bude o 1,2 sekundy kratší ako štvrtok.
Slnovrat zároveň ovplyvní aj polohu Mesiaca, ktorý bude veľmi nízko na obzore. „Keďže júnový spln v roku 2024 nastáva na slnovrat, presne v deň, keď je Slnko absolútne najvyššie v roku, spln tohto Mesiaca je najnižší spln, skutočne najnižší, aký sme za posledné roky videli,“ uviedol Farmársky almanach.
„Len sa na to pozrite! Pretože je Mesiac tak nízko, bude sa zdať väčší ako kedykoľvek predtým. Toto sa nazýva ,Ilúzia Mesiaca‘,“ dodáva portál.
Júnový spln bude veľký a farebný
Náš prirodzený satelit sa tak bude javiť oveľa väčší ako obvykle. Ilúziu budú dotvárať objekty, ako sú vrchy alebo budovy, vďaka ktorým sa Mesiac bude javiť aj bližšie.
Nezvyčajné môže byť aj sfarbenie Mesiaca. Júnový Mesiac v splne sa zvykne prezývať aj ako Jahodový Mesiac. Napriek tomuto nebude jeho farba červená. Skôr sa môže javiť ako viac oranžový až zlatistý. Objaviť sa môžu nádychy červenej či ružovej.
„Bude to vyzerať zlatisto. Môže to mať trochu červený odtieň v závislosti od toho, čo je v atmosfére, ale väčšinou to bude vyzerať ako pekná žltá,“ uviedla pre NPR Jackie Faherty, astrofyzička z Amerického prírodovedného múzea.
NASA uvádza, že červenkastý odtieň bude najpravdepodobnejší vo vyšších zemepisných šírkach Európy. Tento jav môžeme pripísať práve letnému slnovratu a vysokej polohe Slnka a naopak nízkej polohe Mesiaca. Keď je Mesiac v splne nízko nad obzorom, prechádza jeho svetlo cez väčšiu časť atmosféry, čo zvyšuje pravdepodobnosť červenkastého sfarbenia.
Ak by sfarbenie mesiaca nebolo nejaké výnimočné, netreba podľa astrofyzičky zúfať, stále je to podľa nej jedinečné vesmírne divadlo.
„Môžete hľadať tmavé a svetlé časti a je to obzvlášť blízky spln,“ povedala pre NPR. „Uvidíte niektoré zo štruktúr – na Mesiaci sú hory, na Mesiaci sú údolia. Všetko to môžete skúsiť hľadať, keď stúpa.“
Pozorovaniu by malo priať aj počasie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) hlási len malú, miestami prechodne zväčšenú oblačnosť. Letnú atmosféru bude dokresľovať teplé počasie.
Tento spln má množstvo mien
NASA uvádza, že meno Jahodový Mesiac je odvodené od názvov splnov pochádzajúcich od pôvodných obyvateľov Ameriky. Tieto názvy začal v 50. rokov minulého storočia zverejňovať Farmársky almanach.
Jahodový Mesiac sa viaže ku krátkemu obdobiu zberu jahôd na severovýchode USA. Je známy aj pod mnohými inými názvami. Starý európsky názov pre tento spln je Medovinový Mesiac alebo Medový Mesiac. Medovina je alkoholický nápoj vyrábaný kvasením medu s vodou, často so prídavkom ovocia, korenín, obilnín alebo chmeľu. V niektorých krajinách je medovina tiež známa ako medové víno.
Niektoré historické záznamy naznačujú, že obdobie konca júna bolo časom, keď bol med pripravený na zber, čo spôsobilo, že tento mesiac bol „najsladší“.
Medový Mesiac môže byť spojený aj s termínom „medové týždne“, ktorý sa v Európe používal už minimálne od 16. storočia. Tradícia nazývať prvý mesiac manželstva „svadobnou cestou“ (v angličtine „honeymoon“, čo doslova znamená „medový mesiac“) môže byť spojená s týmto názvom splnu Mesiaca, buď kvôli zvyku sobášiť sa v júni, alebo preto, že „medový mesiac“ je považovaný za „najsladší“ mesiac v roku.
Ďalším názvom pochádzajúcom zo Starého kontinentu je Ružový Mesiac. Niektoré zdroje sa prikláňajú k názoru, že názov Ružový Mesiac pochádza z ruží, ktoré kvitnú v tomto období. Iné zdroje naznačujú, že názov môže byť odvodený od farby splnu v tomto ročnom období.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: ePočasie.eu, NASA, Farmársky almanach , NPR, SHMÚ