Horúci štart týždňa na Slovensku: Čakajú nás slnečné dni, idylka ale nebude trvať dlho (PREDPOVEĎ)
- Od horúcich teplôt a dusna si na začiatku týždňa oddýchneme
- Nepotrvá to však dlho
- Od horúcich teplôt a dusna si na začiatku týždňa oddýchneme
- Nepotrvá to však dlho
Víkendové počasie prinieslo kontrasty. Sobota bola zamračená a búrlivá, ale nedeľa slnečná a pokojná. Pondelok pokračuje slnečné a pokojné počasie s teplotami do +30 °C. Od severozápadu prichádza okraj tlakovej výše.
Ako informuje portál Počasie & Radar, v sobotu 22.6. prešiel naším územím rýchly a výrazný studený front. Potom sa síce vyjasnilo, ale ochladilo sa o 5 až 8 °C a rosný bod klesol. Nepríjemné dusno, ktoré bolo cítiť najviac v noci z 22. na 23.6., ustúpilo.
Teraz síce máme na celom Slovensku pauzu od horúčav a dusna. Tento oddych však nebude trvať dlho.
Stred týždňa prinesie zmenu
Počasie sa do utorka udrží suchšie a chladnejšie, vďaka prúdeniu vzduchu z tlakovej výše na severovýchode. Od stredy 26.6. však začne prichádzať vlhkejší vzduch z výbežku tlakovej níže.
Stredajšie popoludnie prinesie rosné body nad 17,5 °C, čo znamená, že bude dusno.
Podľa portálu iMeteo.sk od stredy tiež očakávaj viac prehánok a búrok pri prevažne polooblačnej oblohe.
Teploty cez 32 °C
Od stredy pribudnú aj ďalšie tridsiatky, spočiatku len občas. Na konci týždňa ich však bude viac, na juhu teploty dosiahnu aj cez 32 °C. Na severe bude tiež letno, s maximami okolo 25 až 27 °C, stále dusno.
Vysoké teploty budú aj v noci, od štvrtka minimá klesnú len na 12 až 22 °C. V najbližších desiatich dňoch nečakaj výrazné ochladenie ani fronty. Tento týždeň nás čaká vlhké a dusné leto, aké je bežnejšie v dažďových pralesoch.
Nadnormálne teplý mesiac
Máj bol na Slovensku teplotne normálny až nadnormálny mesiac, zrážkovo veľmi rôznorodý. Na východe Slovenska bol veľmi suchý, na západe veľmi vlhký. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) to oznámil na svojom webe.
Najvyššie priemerné mesačné teploty namerali na západnom Slovensku. Najväčšie odchýlky priemerných mesačných teplôt oproti dlhodobým priemerom (1991 až 2020) zaznamenali v povodí Váhu, Nitry, horného Hrona a Bodrogu.
„Najvyššie hodnoty mesačných úhrnov zrážok, viac ako 100 milimetrov, boli namerané v severnej časti povodia Moravy a v južnej časti Ipľa,“ priblížili meteorológovia.
Silne podnormálny bol podľa nich máj v povodí Bodrogu. Podnormálny bol tiež v povodí horného Váhu, horného Hrona, Dunajca a Popradu, Hornádu a Bodvy. Zrážkovo nadnormálny mesiac v ostatných častiach povodí Váhu, Hrona, Ipľa a Moravy.
V porovnaní s minulým rokom, keď bol máj normálne až nadnormálne vodný, sa tohtoročný máj javil ako výrazne suchší na celom území.
„Z hľadiska priemerných mesačných prietokov hodnotíme mesiac máj ako suchý mesiac vo väčšine povodí, s výnimkou povodí Dunajca a Popradu a dolnej časti Hrona, kde mesiac hodnotíme ako normálne vodný a južných povodí (Ipľa, Slanej a Dunaja), kde hodnotíme máj ako podnormálne vodný mesiac,“ skonštatovali meteorológovia.
Prehánky a búrky skomplikovali situáciu
Na konci mája sa na viacerých miestach objavili prehánky a búrky. Zrážky ovplyvnili aj toky, ktoré prechodne stúpli. Prehánky a búrky sa väčšinou pohybovali pomaly, takže lokálne krátkodobé úhrny zrážok boli veľmi vysoké a spôsobili zatopenie ciest, podjazdov a záhrad.
„V máji 2024 sme zaznamenali prekročenie stupňa povodňovej aktivity len na jednej vodomernej stanici, v povodí hornej Nitry – na Handlovke, opakovane v dňoch 20. a 22. mája,“ skonštatovalo SHMÚ. Tvrdí, že z hľadiska významnosti prietoku išlo o nevýrazné kulminácie, dôvodom bolo najmä postupné nasýtenie povodia.
Podpriemerné hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov boli v povodí Bodrogu, Popradu a Dunajca. Nadpriemerné hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov sa vyskytli v povodí Hornádu a Moravy.
„V ostatných povodiach sa vyskytli prevažne priemerné hodnoty podzemnej vody. Z tohto dôvodu hodnotíme mesiac máj 2024 v podzemnej vode ako priemerný,“ podotkli meteorológovia.
Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR