Slovenské lekárne hlásia alarmujúci nedostatok životne dôležitej skupiny medikamentov. EÚ reaguje
- Po antibiotikách chýba inzulín aj liek pre deti s ADHD
- Európska únia reaguje na situáciu zoznamom
- Po antibiotikách chýba inzulín aj liek pre deti s ADHD
- Európska únia reaguje na situáciu zoznamom
Lekárne hlásia hromadné výpadky mnohých liekov, po antibiotikách miznú z políc ďalšie životne dôležité medikamenty. Niektoré lieky dokonca nemajú adekvátnu náhradu, to môže ohroziť na živote tisíce pacientov. Európska únia reaguje na výpadky zoznamom kritických medikamentov a podporou výroby v rámci Európy. Na informáciu upozornili tvnoviny.sk.
Ako sme ťa už informovali, v lekárňach nie sú dostupné antibiotické kvapky a sirupy, lieky na srdce a cholesterol, dokonca aj lieky na trávenie. Zoznam sa však naďalej rozširuje.
Lieky, ktoré nedostaneš, pribúdajú
Absenciu antibiotických liečiv a liekov na srdce evidujú lekárne už dlhšie. Zatiaľ čo nedostatok antibiotík môže zhoršiť stav pacientov s infekciami, minimum liekov na srdce môže byť nebezpečné pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Lekárne však otáčajú denne pacientov aj s predpismi na antidiabetiká.
„Či už v skupine pre dospelú populáciu vo forme tabliet, alebo pre detských pacientov vo forme sirupov a suspenzií, evidujeme aj nedostatok niektorých antidiabetík, čiže pre pacientov s cukrovkou,“ vyjadrila sa pre tvnoviny.sk Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.
Okrem inzulínu však chýbajú aj liečivá pre pacientov, ktorí trpia chronickými ťažkosťami. Niektoré druhy liekov sa dajú zameniť za lieky od iného výrobcu, iné však nie, čo mnohým lekárnikom príde ohrozujúce pre pacientov.
Ako vysvetľuje Miroslava Snopková, takýmito liekmi sú napríklad tie, ktoré sa používajú u detských pacientov s ADHD ochorením. Podľa jej slov v tomto prípade taktiež nie je možnosť ani terapeutickej alternatívy.
Môže za to pandémia
Hromadné výpadky liekov sa však pomaly stávajú nežiadaným pravidlom. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv za to, že sú tieto výpadky pravidelné, ešte stále môže pandémia.
„V 90. rokoch väčšina výroby sa presunula do Indie a do Číny a zistili sme počas pandémie, že to nebolo najlepšie riešenie, pretože India zablokovala vývoz účinných látok do Európy,“ vyjadrila sa pre televíziu Jana Matiašová, hovorkyňa ŠÚKL.
Európska únia zasahuje
Tomuto problému sa už začala venovať aj Európska únia. Konkrétne sa začala zaoberať podporou výroby liekov v Európe. Taktiež vypracovala zoznam takzvaných kritických liekov. Tieto kritické liečivá by po novom nemali chýbať v žiadnom štáte.
„Zaradenie lieku do tohto zoznamu znamená, že je mimoriadne dôležité jeho nedostatku predísť, pretože jeho nedostupnosť by mohla pacientov citeľne poškodiť,“ vysvetlila v reportáži Ingrid Ludviková, zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Prvá verzia zoznamu kritických liekov obsahuje približne 200 ťažko nahraditeľných liečiv. Medzi nimi je napríklad inzulín, warfarín, heparín či rôzne antibiotiká a cytostatiká.
Pacienti, ktorí nedostatočné liečivá potrebujú, sa však nemajú čoho obávať. Štátny ústav pre kontrolu liečiv ubezpečuje, že v prípade dlhodobejších výpadkov pomôžu Slovensku s dodávkou liekov okolité štáty.
Seniori môžu na liekoch ušetriť
Slovenskí seniori si môžu znížiť náklady na lieky, informovali sme. Je to možné vďaka zákonu, ktorý znižuje limit spoluúčasti, teda sumu, ktorú musia seniori doplatiť za lieky a iné produkty hradené zo zdravotného poistenia, píše Pravda.
Seniori, ktorí majú nízky príjem, môžu požiadať o tzv. nulový limit spoluúčasti na lieky, pomôcky a diéty. V lekárni tak za tieto produkty nebudú platiť nič. To však iba v prípade, ak ich štvrťročný príjem nepresiahne stanovený limit.
Pre seniorov, ktorých štvrťročný príjem nepresiahne stanovený limit, platí, že nemusia platiť doplatky a ani poskytovať žiadosti alebo ďalšie dokumenty zdravotným poisťovniam na získanie týchto výhod.
Zákon z roku 2022 taktiež určil, že niektoré skupiny poistencov, napríklad držitelia preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, invalidní a starobní dôchodcovia, musia platiť spoluúčasť 12 eur alebo 30 eur. Tieto limity platia vtedy, ak príjem poistenca prekročí stanovenú hranicu.
Tento maximálny príjem za štvrťrok, ktorý sa posudzuje pri nároku na limit spoluúčasti, je 2 347,20 eur. Vychádza to z maximálneho mesačného dôchodku, ktorý môže poistenec dostať, čo je 782,40 eur.
ŠÚKL sťahuje dôležitý liek
Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z predaja liek na liečbu problémov s orgánmi nazývanými prištítne žľazy. Názov lieku je Cinacalcet Reddy a používa sa pri liečbe pacientov trpiacimi problémami s obličkami, ktorí potrebujú dialýzu na odstránenie odpadových látok z krvi. Liek však tiež znižuje vysoké hladiny vápnika v krvi, a to aj u pacientov s rakovinou prištítnej žľazy, informovali sme.
Liek bol stiahnutý kvôli nedostatku v kvalite. ŠÚKL informoval, že sa v ňom objavila nitrózoamínová nečistota, ktorá presahovala maximálny povolený limit. Ak sa človek vystavuje vysokým hladinám nitrózoamínov dlhodobo, existuje možnosť zvýšenia rizika nádorových ochorení.
Konkrétne ide o „Cinacalcet Reddy 30 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×30 mg, kód ŠÚKL: 8929D“. Stiahnutá z predaja je šarža s číslom B2203639 a exspiráciou 07/2025.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: tvnoviny.sk, SIU, SIU, ŠÚKL, Pravda