Ficova rehabilitácia pokračuje. Ministri prezradili, kedy by sa mal premiér vrátiť do práce

  • Rehabilitácia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pokračuje
  • Ministri naznačili, kedy by sa mohol vrátiť
Fico vláda
Predseda vlády SR Robert Fico na oficiálnej návšteve Azerbajdžanu. TASR/Jaroslav Novák
  • Rehabilitácia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pokračuje
  • Ministri naznačili, kedy by sa mohol vrátiť

Vláda v súčasnosti stále rokuje bez premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podľa informácií portálu tvnoviny.sk stále podstupuje rehabilitáciu. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Podľa Kaliňáka by sa mal premiér do práce vrátiť na prelome júna a júla.

„V zásade rehabilitácia pokračuje. V niektorých okolnostiach je priebeh uspokojivý, v niektorých okolnostiach je to komplikovanejšie. To zranenie nebolo jednoduché a návrat do žiadaného 100-percentného stavu proste chvíľu trvá,“ uviedol.

Dátum potvrdil aj ďalší minister

Ako informuje RTVS, minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) sa vyjadril, že nemá detailnú informáciu, kedy by premiér Robert Fico (Smer-SD) mohol opäť viesť vládu. Ako ale uviedol pre médiá pred rokovaním vlády, diskutuje sa o tom, že by sa predseda vlády mohol zúčastniť na poslednom rokovaní vlády v júli.

Premiér sa v súčasnosti zotavuje po atentáte, ktorý bol na neho spáchaný 15. mája počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej. Niekoľkokrát naňho vystrelil 71-ročný útočník.

„Rešpektujem, že nejaká miera informácií o zdravotnom stave pre verejnosť by mala byť daná, zároveň rešpektujem aj to súkromie,“ vyjadril sa šéf rezortu školstva. Dodal, že rešpektuje aj čas na rekonvalescenciu premiéra.

Minister tiež uviedol, že počas koaličnej rady mali možnosť hovoriť s Ficom telefonicky. „Beriem to tak, že pán premiér splnomocnil podpredsedu vlády pána Kaliňáka na to, aby viedol zatiaľ vládu, takže nám sprostredkúva tie informácie,“ dodal.

Ako uviedol Kaliňák, Fico však nebude viesť najbližšie rokovanie vlády 3. júla v Zákamennom.

Legislatívne zmeny

Po útoku na premiéra, navrhla vláda v rámci legislatívy s názvom lex-atentát viaceré zmeny. Medzi nimi je napríklad doživotná renta pre predsedu vlády. Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka uviedol, že návrh je v tejto podobe zlý, ľahko zneužiteľný a PS zaň nemôže zahlasovať v takejto podobe. 

Zdôraznil, že volali ako po vyšetrení atentátu na predsedu vlády Roberta Fica, tak aj po preskúmaní toho, ako vôbec k takej udalosti, akou je atentát na premiéra, mohlo dôjsť. Následne mala podľa Šimečku prebehnúť široká diskusia medzi politickými predstaviteľmi, pričom mal byť na zmenách dosiahnutý konsenzus medzi nimi.

Nič z toho sa podľa neho ale nestalo. Poukázal, že vláda bez analýzy predložila návrh takzvaného lex atentátu v skrátenom legislatívnom konaní, čiže bez širšej diskusie alebo medzirezortného pripomienkového konania.

Návrh tiež podľa progresívcov obsahuje mnoho vecí, ktoré s atentátom či prevenciou pred podobnými udalosťami nesúvisia. V tomto smere Šimečka poukázal napríklad na doživotnú rentu pre predsedu vlády, pričom jediným premiérom, ktorý spĺňa podmienky nastavené zákonom, je práve Robert Fico.

Rovnako v návrhu vníma PS i nebezpečný zásah do práva na zhromažďovanie, zároveň je v tomto smere podľa Šimečku prenášaná zodpovednosť na obce. Šéf PS tiež akcentoval, že voči takzvanému lex atentát majú výhrady aj ombudsman Róbert Dobrovodský či generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„Úprimne nerozumiem, prečo je nutné urobiť to takto rýchlo, v skrátenom legislatívnom konaní, bez možnosti diskusie? Prečo to musí byť všetko v jednej parlamentnej tlači, v rámci jedného balíka?“ spytoval sa Šimečka a podotkol, že v návrhu sú aj veci, ktoré podľa nich majú zmysel. Avizoval tiež, že hnutie PS podá k návrhu pozmeňujúce návrhy.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, RTVS, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá