„Získali sme väčšinu, môžeme si schváliť čokoľvek,“ udrel Danko priamo do éteru
- Hosťami relácie RTVS Sobotné dialógy sú Andrej Danko (SNS) a Martin Dubéci (PS)
- Danko viackrát skočil diskutujúcemu do reči
- Hosťami relácie RTVS Sobotné dialógy sú Andrej Danko (SNS) a Martin Dubéci (PS)
- Danko viackrát skočil diskutujúcemu do reči
Do relácie RTVS Sobotné dialógy prijali v sobotu pozvanie Andrej Danko, podpredseda NR SR, predseda SNS a Martin Dubéci, predseda poslaneckého klubu hnutia PS. Danko sa vyjadril, že vládna koalícia má väčšinu v parlamente, a tak si môže schváliť čokoľvek.
„Demokracia je o tom, že sme získali nadpolovičnú väčšinu. Demokraticky máme právo schváliť čokoľvek,“ povedal. Reagoval tak na kritiku, že vládna väčšina presadzuje zákony v skrátenom konaní a mení ich na poslednú chvíľu.
Líder SNS viackrát skočil do reči oponentovi Dubécimu, a to najmä pri debate o verejnoprávnej inštitúcii a demokracii. Danko kritizoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú a uviedol, že vo svojej kancelárii nemal ani zavesený jej obraz.
Podľa neho si dokonca nezaslúži rentu. Argumentoval napríklad tým, že pri návšteve zobrala pápeža Františka na Luník IX a nie do Levoče. Dubéci vyčíta koalícii viaceré legislatívne procesy. Hovorí napríklad o varovaní zo strany občianskeho združenia VIA IURIS, ktoré však Danko označil za „slniečkárske“.
SNS sa chce uchádzať o pozíciu predsedu NR SR
„Predseda Hlasu-SD sa stal prezidentom SR a nastala nevyvážená situácia. Sme dosť skúsení politici, aby sme si v lete sadli a dohodli sa,“ poznamenal Danko s tým, že Hlas-SD má v mnohých veciach silnejšie pozície ako napríklad Smer.
Dubéci kritizoval, že vládna koalícia nevie ani obsadiť túto pozíciu, čo vníma ako neprofesionalitu v politike. Prezident Peter Pellegrini sa má podľa Danka stretnúť s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a nájsť v otázke predsedu Národnej rady (NR) SR kompromis.
Danko nepovažuje za dôležité, kto túto pozíciu zastáva, ale aby bolo prijímanie zákonov funkčné. Podľa Dubéciho však vládna koalícia nerieši problémy ľudí a už tri mesiace sa nedokáže dohodnúť na novom predsedovi NR SR.
Podľa Danka sa ale strana Hlas-SD nevzdá tohto postu. Zároveň ale zdôrazni, že Pellegrini sa stal prezidentom aj vďaka podpore Smeru-SD a SNS. „Je tu teda istý politický dlh,“ uviedol líder SNS. Koaličná dohoda však hovorí, že predsedom by mal byť člen Hlasu-SD.
Zmena v minimálnej mzde
Diskutujúci sa dotkli aj témy minimálnej mzdy. SNS sa pritom podľa slov Danka nebráni akýmkoľvek zmenám, no nemali by zničiť podnikateľský sektor a rozpočet. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) totiž avizoval, že minimálna mzda by mohla byť na úrovni 1 000 eur.
To Danko považuje za ohrozenie podnikateľov aj štátneho rozpočtu. Koalícia má o tejto problematike diskutovať v lete. Zároveň uviedol, že má riešenie, ktoré všetkých zaskočí. Má ho predstaviť na koaličnej rade. Nechcel opatrenia konkretizovať, aby si ich neskôr „Erik Tomáš neprevzal a netváril sa, že on je ten najlepší.“
Danko Tomáša kritizoval aj za to, že chcel podľa jeho slov zrušiť rodičovské dôchodky. Ľudia nad 85 rokov, ktorí si už nevedia zarobiť, by ale mali naopak podľa Danka mať dôchodky vyššie.
PS sa chce pre zákon o RTVS obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva
Dubéci kritizoval viaceré legislatívne návrhy súčasnej vládnej koalície, medzi nimi aj už schválený zákon, ktorým sa ruší RTVS. Progresívne Slovensko sa chce podľa neho obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva, keďže legislatíva nie je v súlade s európskymi predpismi. Podľa Dubéciho sa ním zároveň porušili princípy právnej istoty.
Zákon však stále nie je podpísaný prezidentom, a to môže byť podľa Dubéciho problém, keďže má nadobudnúť účinnosť už 1. júla.
Dubéci kritizoval aj postup vlády pri schválení balíka opatrení s názvom Lex-atentát. Rieši podľa neho nepodstatné veci na úkor problémov obyvateľov Slovenska. Podľa Dubéciho má takýto zákon riešiť primárne bezpečnosť, nie doživotnú rentu pre ústavných činiteľov. Odsúdil tiež zásah zákona do zhromažďovacieho práva.
Danko zdôraznil, že Fico si zaslúži doživotnú rentu oveľa viac, ako napríklad prezidentka Čaputová.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: RTVS Sobotné dialógy