POČASIE: Na Slovensko sa rúti nová povodňová vlna z Moravy. Ide o hodiny
- Povodňová vlna sa už prejavuje aj na slovenskom úseku Moravy
- Naďalej treba počítať s prehánkami
- Povodňová vlna sa už prejavuje aj na slovenskom úseku Moravy
- Naďalej treba počítať s prehánkami
Nielen Slovensko, ale aj Českú republiku posledné dni potrápili intenzívne dažde. Tie posledné však môžu skomplikovať situáciu aj u nás. Na Slovensko sa totiž z Česka blíži povodňová vlna po rieke Morava. Dôvodom sú extrémne silné búrky, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli Moravu a spôsobili tam rozsiahle záplavy. Informuje o tom portál iMeteo.sk.
Vzostup hladiny Moravy na Slovensku je očakávaný v najbližších hodinách a dňoch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre niektoré oblasti výstrahy pred povodňami.
Povodňová vlna sa už prejavuje aj na slovenskom úseku Moravy
„Hladina Moravy v profile Moravský Svätý Ján je pred kulmináciou, ktorá bude počas dňa na úrovni 1. stupňa PA. Hladina následne prejde do mierneho poklesu,“ informuje SHMÚ na svojom webe. Výstraha pred povodňou prvého stupňa platí pre okres Senica počas celého dňa až do 20. hodiny.
V nedeľu zasiahli Moravu silné búrky a dažde, ktoré priniesli značné zrážky. V priemere sa na Morave zaregistrovalo 30 až 50 milimetrov zrážok. V strednej časti Moravy však boli lokálne zaznamenané extrémne hodnoty okolo 80 až 90 milimetrov.
Silné búrky v Česku spôsobili v uplynulých dňoch rozsiahle škody a priniesli so sebou aj hrozbu povodní. Hneď niekoľko obcí muselo bojovať s prívalovými zrážkami, ktoré viedli k prudkému nárastu hladiny riek a potokov.
Zrážky sa už stiekli do rieky Morava, ktorá v Česku na viacerých profiloch dosiahla 1. stupeň povodňovej aktivity. Povodňová vlna sa už prejavuje aj na slovenskom úseku Moravy, kde rieka v Kopčanoch pred polnocou vystúpila na 2. stupeň povodňovej aktivity.
Predpoveď na utorok
Dnes bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Teploty 20 až 25 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku bude prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 17 až 14 a najvyššie denné teploty 22 až 25 stupňov C.
Aj stredné Slovensko bude mať podobné teploty. Bude prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 16 až 11 a najvyššie denné teploty 20 až 24 stupňov C. Na východnom Slovensku bude prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 16 až 12 a najvyššie denné teploty 20 až 24 stupňov C. Informuje o tom tlačová agentúra TASR.
Ako tiež informuje portál iMeteo.sk, v ďalších dňoch treba počítať s prehánkami, intenzívnejšie búrky sa nateraz očakávajú až počas víkendu.
Máme za sebou rekordne teplý polrok
Podľa klimatológa Milana Lapina ide o najteplejší prvý polrok v histórii meteorologických meraní na Slovensku. Priemerná teplota vzduchu v období od januára do júna 2024 bola o 4 stupne Celzia vyššia ako v priemere v rokoch 1961 – 1990 a o 3 stupne Celzia vyššia ako v novom operatívnom normále z obdobia 1991 – 2020. Informuje o tom TASR.
Všetky štyri mesiace jari boli teplotne nadpriemerné, pričom február dosiahol rekordnú priemernú teplotu 9,1 stupňa Celzia v Hurbanove. Jún bol siedmy najteplejší jún od začiatku pozorovaní.
Rekordné teploty zaznamenali aj iné slovenské mestá:
- Hurbanovo: o 0,7 stupňa Celzia teplejšie ako v roku 2007
- Košice: o 0,4 stupňa Celzia teplejšie ako v roku 2007
- Poprad: o 0,6 stupňa Celzia teplejšie ako v roku 2007
- Orava Lesná: o 1,0 stupeň Celzia teplejšie ako v roku 2007
Aj keď El Niňo skončilo pred vyše mesiacom, očakáva sa, že v auguste 2024 nastúpi nová studená epizóda La Niňa. Napriek tomu je priemerná teplota vzduchu na celej Zemi a aj na severnej pologuli v sezóne január až jún 2024 stále rekordne vysoká.
„Bude zaujímavé sledovať, či rok 2024 bude na Slovensku, na severnej pologuli a aj v priemere na celej Zemi doteraz najteplejším rokom v histórii meteorologických pozorovaní,“ dodáva Milan Lapin.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, SHMÚ, TASR