Erik Tomáš mení pravidlá pre dôležitú dávku: Hromada ľudí o ňu príde, otvorene hovorí o marginalizovanej skupine
- Medzi nezamestnanými je podľa ministra práce mnoho ľudí, ktorí nechcú pracovať
- Dávka bude úplne odobratá, ak ide o dávku na fyzickú osobu
- Medzi nezamestnanými je podľa ministra práce mnoho ľudí, ktorí nechcú pracovať
- Dávka bude úplne odobratá, ak ide o dávku na fyzickú osobu
Minister práce Erik Tomáš dnes zvolal tlačovú konferenciu k dávkam v hmotnej núdzi.
„Každý, kto môže pracovať, má pracovať,“ vyhlásil minister práce Erik Tomáš. Slovensko má teraz najnižšiu nezamestnanosť.
Približne 142-tisíc ľudí je schopných pracovať. „Na Slovensku pracujú tisíce cudzincov. Prečo by túto prácu nemali robiť Slováci?“ pýta sa Tomáš.
Pozri sa na to, ako budú fungovať nové pravidlá pre dávku v hmotnej núdzi.
Ak nepracuješ, nič nedostaneš
Tvrdí, že chce „urobiť poriadok“. Podľa neho je medzi nezamestnanými mnoho ľudí, ktorí nechcú pracovať, a tých chce zamestnať. „Otvorene priznávam, že v rámci nezamestnaných chceme zamestnať a dostať do práce čo najviac Rómov,“ povedal Erik Tomáš.
Ľudí do práce nechce dostať len motiváciou, ale aj právnymi opatreniami. „Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, odoberieme mu alebo skrátime dávku v hmotnej núdzi,“ povedal Tomáš.
Ak ide o dávku na fyzickú osobu, odoberieme ju. Pri dávkach spojených s bývaním alebo inými sociálnymi prípadmi bude upravený zákon dávku len krátiť.
Ak nový poberateľ odmietne vykonávať verejnoprospešné práce vo výške 32 hodín mesačne, odoberú mu dávku v hmotnej núdzi. Upraví sa aj samotná podstata týchto prác. Nebudú sa vykonávať len v domovskej obci, ale aj v širšom okolí.
Aktivačný príspevok pre dlhodobo nezamestnaných
Riešiť chce aj problém spojený s exekúciami. Plánuje upraviť legislatívu. „Máme tu mnoho ľudí, ktorí sú v exekúcii, a preto nechcú pracovať, pretože exekútori siahajú na platy, ale na dávky nie,“ povedal Tomáš.
Dlhodobo nezamestnaným má pomôcť aktivačný príspevok, ktorý ich odmení za nájdenie zamestnania. „Nemôžeme prijímať len reštriktívne opatrenia, musíme týmto ľuďom aj ponúknuť širokú škálu pracovných pozícií,“ povedal ďalej Tomáš, pričom uviedol, že výšku príspevku zatiaľ neprezradia.
Projekty už hľadá spoločne s Tarabovým rezortom a splnomocnencom pre rómske komunity, ktorých sa problém týka. Na trhu je momentálne voľných 83-tisíc miest, väčšina však v Bratislave. „Potrebujeme do tých regiónov dostať viac práce a viac príležitostí. Už rokujeme s úradom vlády,“ dodal.
Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky