Recept na zdravé oči v lete: Farmaceutka prezradila, aké doplnky nemôžeš vynechať
- Vieš, ako sa v lete starať o svoje oči?
- Farmaceutka radí, ktoré vitamíny potrebuješ
- Vieš, ako sa v lete starať o svoje oči?
- Farmaceutka radí, ktoré vitamíny potrebuješ
Uvažoval si niekedy nad tým, že o zrak sa treba starať rovnako, ako o zvyšok tela? Farmaceutka varuje, že slnečné okuliare sú síce dobrým parťákom, no zrak dostatočne nechránia. Navyše väčšina ľudí starostlivosť o svoje oči začne riešiť až vtedy, keď začnú zažívať zdravotné problémy.
Podľa Mgr. Pavly Horákovej, vedúcej online poradne MojaLekáreň.sk by mal byť náš zrak v hľadáčiku osobného záujmu po celý rok. Aj naše oči si totiž zaslúžia dôkladnú starostlivosť.
Tieto vitamíny nevynechávaj
„Okrem bežných preventívnych opatrení by sme sa mali zamerať na príjem dôležitých živín, ktoré môžu významne prispieť k ochrane zraku. Antioxidanty, ako sú vitamíny A, C, E a minerály zinok a selén, sú pre zdravie očí kľúčové. Pomáhajú predchádzať oxidatívnemu poškodeniu buniek sietnice, čo je dôležité pre prevenciu vážnych očných ochorení,“ radí Horáková.
Rovnako dôležité pre zdravie očí sú karotenoidy, ako luteín a zeaxantín. Ide o pigmenty, ktoré sa nachádzajú v potravinách ako špenát, kel, brokolica, paprika, tekvica alebo pomaranče. Nájdeš ich aj v čučoriedkach, nechtíku, zelenom čaji či očianke.
„V našom tele sa karotenoidy hromadia v očnej šošovke a žltej škvrne na sietnici oka (v makule), kde filtrujú modré svetlo a UV žiarenie. V presýtenej high-tech dobe pomáhajú predchádzať ochoreniam, ako je vekom podmienená makulárna degenerácia (postihnutie sietnice, respektíve žltej škvrny – VPMD) a šedý zákal,“ vysvetľuje farmaceutka.
Karotenoidy vekom klesajú
„Z mojej lekárnickej praxe viem, že s vekom hladina týchto karotenoidov klesá. Stretávam sa s tým hlavne u ľudí vekovej skupiny nad 60 rokov. Štúdie naznačujú, že denný príjem 10 mg luteínu a 2 mg zeaxantínu môže byť účinný na prevenciu týchto problémov. Okrem toho sú dôležité aj omega-3 mastné kyseliny, najmä DHA. Odporúčaný denný príjem je aspoň 250 mg, čo je množstvo, ktoré možno ľahko získať z tučných rýb. Tie ale mnoho ľudí vidí na tanieri akurát tak na Vianoce, takže horúcim želiezkom v ohni sú doplnky stravy,“ radí Horáková.
Farmaceutka Horáková apeluje, že ľudia nad 60 rokov a tí, ktorí majú v rodine problémy so zrakom, majú karotenoidy a antioxidanty dopĺňať pravidelne. Kľúčový je pestrý jedálniček aj doplnky stravy.
Veľký vplyv na zdravie očí má podľa Horákovej aj prostredie a spôsob života. Očiam v lete môže škodiť aj klimatizácia, ktorá vysúša povrch oka. Ak máš tieto problémy, môže ti pomôcť používanie zvlhčujúcich kvapiek s kyselinou hyalurónovou.
Tiež si daj pozor pri kúpaní v rybníkoch, jazerách, ale aj na piesok z pláže. Horáková tvrdí, že nemať očné kvapky s obsahom dezinfekčnej zložky v letnej lekárničke je veľká chyba.
„Teší ma ale fakt, že za posledných 60 dní zákazníci prvej a najväčšej lekárne na Slovenskom internete, MojaLekáreň.sk, nakupujú doplnky stravy s obsahom luteínu až o 60 % viac ako v rovnakom období vlani. So starostlivosťou o oči to medzi Slovákmi nebude zas až také zlé,“ uzavrela farmaceutka.
Zdroj: TS/MojaLekáreň.sk