Netradičné cestovanie Slovákov: V špeciálnej dodávke brázdia krajiny, kam by sa neodvážili ani skúsení nomádi
- Nika a René cestujú campervanom až do Mongolska
- Prezradili svoje overené tipy
- Vanlife nie je pre každého
- Nika a René cestujú campervanom až do Mongolska
- Prezradili svoje overené tipy
- Vanlife nie je pre každého
V dnešnej dobe sa takzvaný „vanlife“ stáva čoraz populárnejší. Veď komu by sa nepáčilo zbaliť sa do auta a vyraziť na dobrodružstvo, ktoré trvá mesiace či niekedy aj roky? Pravdou však je, že tento životný štýl by určite nezvládol každý. Pre Reného a Niku je však plný nezabudnuteľných zážitkov.
Nika a René tvoria mladý pár z Vysokých Tatier, ktorý sa rozhodol vyraziť na dobrodružstvo svojich životov. Kúpili si auto (pre zvedavejších, ide o Volkswagen Transporter T4), ktoré si prerobili tak, aby v ňom dokázali bývať. Hneď na to spravili krok, o ktorom určite množstvo ľudí sníva. Ukončili svoje zamestnania na Slovensku a vyrazili naprieč svetom.
Momentálne sme ich zastihli na ceste do Mongolska, ktorá ich vezme cez krajiny, do ktorých by sa nedovážil vstúpiť každý. Mladý pár si však vo svojom domove na kolesách užíva každú chvíľku a nasáva krásy okolitého sveta naprieč kontinentami. Ich cestu tiež môžeš sledovať cez ich instagramový profil wandering.overland.
Napriek tomu, že sú práve na cestách, našli ši čas na to, aby sa s nami podelili o cenné rady, ktoré určite zaujmú každého nádejného nomáda. Ak ťa vždy zaujímal „vanlife“, v nasledujúcich riadkoch sa dozvieš tipy od skúsených cestovateľov. Prezradili, ako upravili svoj campervan, prečo by sme si mali vážiť život v Európe aj ako si na cestách ušetriť peniaze a nervy.
- Ako pripravili svoj van na cestu
- Aké sú najkrajšie časti ich ciest
- Prečo by sme si mali vážiť život v Európe
- Rady pre nádejných cestovateľov
Ako ste sa pripravovali na svoju cestu?
V prvom rade sme kúpili auto, ktoré sme následne prerobili. Ukončili sme naše zamestnania na Slovensku, odhlásili slovenské poistenia, založili cestovné poistenie a vyrazili naprieč ďalšími krajinami.
Preštudovali sme si všetky pravidlá a veci, ktoré na takúto cestu potrebujeme, zariadili sme si dva cestovné pasy pre prípad straty, a niektoré krajiny vás tiež nepustia, ak máte v pase pečiatku krajiny, s ktorou sa nemajú radi.
Aký typ campervanu používate?
Rozhodli sme sa pre stredne veľkú dodávku, VW Transporter T4, ktorá má aktuálne 23 rokov. Samozrejme sme si ju upravili pre naše potreby. Keďže veľmi radi chodíme tam, kde sa veľa ľudí nedostane, nesmie chýbať 4×4, uzávierky, Maxtrax (lyžiny, ktoré sa používajú na vyslobodzovanie zapadnutých áut), a navijak.
Vnútri máme malú chladničku, úsporné LED osvetlenie, malú kuchyňu a prídavnú batériu, ktorú dobíjame cez alternátor v aute.
Ktoré krajiny ste už prešli a kam sa chystáte ďalej?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Na čo si pri ceste campervanom dať pozor
- Ako prerobili svoju dodávku
- Cenné rady, ktoré šetria peniaze aj nervy
- Ktoré miesta by si mal rozhodne navštíviť
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity