Školáci v Prešove skončili na psychiatrii: Užili látku dostupnú v automatoch
- V Prešove evidujú viacero prípadov hospitalizácie na detskej psychiatrii
- Deje sa tak pre syntetickú látku dostupnú v automatoch
- V Prešove evidujú viacero prípadov hospitalizácie na detskej psychiatrii
- Deje sa tak pre syntetickú látku dostupnú v automatoch
Na oddelení detskej psychiatrie v prešovskej nemocnici evidujú viacero prípadov hospitalizácií, ktoré sa spájajú s požitím látky HHC. Ide o syntetický kanabinoid podobný prírodnému THC. Podľa primárky oddelenia detskej psychiatrie vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove Martiny Patúšovej najmä mladí ľudia vyhľadávajú psychoaktívne účinky týchto látok.
Lekárka ale vysvetľuje, že to môže mať ťažké účinky a vplyv na ľudský organizmus a okrem iného slúžiť ako „spúšťač“ rôznych psychických ochorení. Ako sa píše na webe nemocnice, v Prešove evidujú probléme spojené s psychoaktívnymi látkami už dlhodobo. A dominujú im práve tieto.
Americká Nadácia pre alkohol a dr*gy vysvetľuje, že ide o látky, ktoré sa viažu na špecifické receptory tela a mozgu a majú podobné účinky ako látky produkované rastlinou Konopa siata (Cannabis sativa). Ľudia môžu používať tri typy: sú to rekreačné, liečivé a syntetické. Najznámejšími prírodnými kanabinoidmi sú THC (na Slovensku nelegálne) a legálne CBD.
„Prírodné kanabinoidy pochádzajú z rastliny konopa siata, z ktorej sa získava ‚surová‘ mari*uana, jej hlavnou účinnou látkou je tetrahydrokanabinol (THC). THC je preukázanou omamnou a psychotropnou látkou vyvolávajúcou pri opakovanom použití závislosť a je spojená s celým radom telesných a duševných zdravotných problémov,“ hovorí doktorka Patúšová.
Dekriminalizácia či legalizácia?
V Európskej únii však ide o najčastejšie využívanú nelegálnu látku. A nelegálna už nie je vo viacerých krajinách, pričom v ďalších vrátane Českej republiky sa reštrikcie postupne zdvíhajú. Ako píše Forbes, úplná legalizácia platí na Malte či v Luxembursku, čiastočná v Švajčiarsku či Holandsku. Usilujú sa o to aj Česi a Nemci.
V krajinách ako Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Belgicko, Rakúsko, Chorvátsko, Estónsko či Slovinsko autority THC dekriminalizovali. Na Slovensku ide pri jej pestovaní, držaní či požití o vážny trestný čin, za ktorý sa udeľujú skutočne vysoké tresty odňatia slobody. To v spoločnosti často vyvoláva diskusie.
HHC je o niečom inom
Vo svete a aj na Slovensku sa však v posledných rokoch objavili nové kanabinoidy, ktoré sa nepestujú prirodzeným spôsobom. Ide práve o mnohokrát spomínané HHC.
„V poslednej dobe sa stále častejšie stretávame s tzv. polosyntentickými resp. syntetickými kanabinoidmi, ktoré sa vyrábajú v laboratóriách z prírodných kanabinoidov, najčastejšie ide o HHC (hexahydrokanabinol),“ hovorí Patúšová.
„Na našom oddelení detskej psychiatrie sme v poslednom roku zaznamenali opakované prípady detí, ktoré udali požitie HHC z voľne dostupných automatov v obchodných centrách, u ktorých sa vyvinuli závažnejšie psychické prejavy s potrebou hospitalizácie. V dvoch prípadoch išlo o psychotickú poruchu (ako následok užívania HHC), kde bolo nutné nasadenie psychofarmák,“ dodala.
Patúšová tiež uvádza, že v klinickom pozorovaní ako aj v anamnéze sa u pacientov zistili úzkosti, halucinácie či podozrievavosť. Nechýbala ani telesná slabosť a príznaky ako búšenie srdca, zrýchlené dýchanie. Prejavy však neskôr v týchto prípadoch ustúpili.
Podľa odborníkov sa zistilo, že oproti prírodnému THC majú syntetické kanabinoidy vyšší psychoaktívny účinok a toxicitu. Čo sa týka možného vzniku závislosti, experti sa zhodujú, že pri tejto otázke ešte nemajú dostatok vedomostí. Látku si mohli mladiství zakúpiť vo forme zmesí či náplní do e-cigariet cez internetové stránky alebo v špecializovaných obchodoch. Dostupné boli aj v bežných automatoch. Vláda ale v máji schválila zaradenie látky medzi zakázané, písala agentúra TASR.
„Najväčším nebezpečenstvom užívania kanabinoidov v mladom veku je to, že u predisponovaných osôb môžu spôsobiť prepuknutie závažného duševného ochorenia z okruhu schizofrénie,“ dodala lekárka.
Zdroje: Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove, Alcohol and Drug Foundation, Konopná farma Liptov, TASR, Forbes