Jeden deň zachraňuje životy, ďalší šetrí ľuďom tisíce eur: Lukáš je dôkazom toho, že detské sny si treba plniť
- Mnohí ľudia nevedia, že fasádu stačí len vyčistiť a vyzerá ako nová
- Čističi fasád pracujú vo výškach niekoľko desiatok metrov
- Lukáš si popritom splnil aj detský sen a stal sa hasičom
- Mnohí ľudia nevedia, že fasádu stačí len vyčistiť a vyzerá ako nová
- Čističi fasád pracujú vo výškach niekoľko desiatok metrov
- Lukáš si popritom splnil aj detský sen a stal sa hasičom
Lukáš si pred niekoľkými rokmi založil firmu, ktorá sa zameriava na čistenie fasád a striech nehnuteľností. Po čase sa rozhodol, že si splní detský sen a podal si prihlášku k hasičom.
Keď ho prijali, vzdal sa vedenia vo firme a naplno sa oddal poslaniu hasiča. Vo svojej firme Lusk však úplne pracovať neprestal. Čistenie fasád ho baví a je to aj adrenalín – často visí v 40-metrových výškach.
Z práce do práce
Pre Lukáša sú obidve práce rovnako dôležité, ale niekedy to je náročné skĺbiť. Našiel si v tom však systém, aj keď priznáva, že teraz chodí z práce do práce.
„Dá sa to skĺbiť, hoci to potom vyzerá tak, že idem v podstate z práce do práce. Ale ako povolanie hasiča, tak aj práca vo firme ma baví a napĺňa,“ hovorí Lukáš.
Lukáš Školka v rozhovore pre Startitup prezradil, ktorá práca ho baví viac, prečo si zvoli túto profesiu a ako sa dá skĺbiť čistenie fasád s povolaním hasiča.
Už tri roky ste hasičom, pričom ste sa vzdali vedenia vo firme. Čo vás k tomu viedlo? Neľutujete to?
Ani ako dieťa som nebol ten typ, ktorý by sedel za počítačom. Namiesto toho som behal na pionieri, bavili ma rôzne adrenalínové športy. Už vtedy som vedel, že chcem byť hasičom.
Ako som však dospieval, chcel som sa aj finančne zabezpečiť, takže som po vyštudovaní strednej školy začal hneď pracovať na živnosť. Po niekoľkých rokoch som sa rozhodol, že je čas splniť si svoj detský sen.
Posielal som si žiadosti, ale vracali sa mi, pretože nemali voľné miesto. Až raz zazvonil telefón a ozvala sa mi pani, ktorá ma pozvala na pohovor. Po ňom som absolvoval fyzické testy, psychotesty a lekárske prehliadky.
Nakoniec som nastúpil na hasičskú stanicu v Nitre a vzdal som sa aj vedenia vo firme. Ostal som tam však čiastočne zamestnaný. Či to ľutujem? Ani nie – mám rád obidve svoje práce a každá má niečo do seba.
Práca hasiča nie je jednoduchá, rovnako ani práca vo výškach. Ako sa dajú tieto dve veci spojiť? Ako vyzerá váš bežný deň?
Niektoré dni sú ťažšie, iné zase ľahšie – u hasičov slúžim od siedmej rána 24 hodín a potom mám dva dni voľno. To využívam na prácu vo firme, závisí to však od toho, aká náročná bola hasičská služba.
Som zvyknutý na pracovnú záťaž, ale niekedy si dám pár dní pauzu, pretože nevládzem. Sme však vynikajúci tím a vždy si vieme rozplánovať zákazky.
Takže každý môj deň je iný – niekedy idem rovno z práce do práce, inokedy idem domov, kde si chystám veci na zákazky alebo idem na ich obhliadky.
Pri čistení fasád pracujete vo veľkých výškach. Nebojíte sa? Pamätáte si, akú najvyššiu budovu ste čistili?
Nebojím sa, ale mám prirodzený rešpekt. Zvyknem hovoriť, že všetko nebezpečné sa dá vykonať bezpečne alebo aspoň minimalizovať riziko.
Bežne pracujem vo výškach od 6 do 40 metrov, čo je výška rodinných a bytových domov.
Od čistenia fasád k hasičom
Lukáš Školka už ako dieťa chcel byť hasičom. Po doštudovaní strednej školy si však založil živnosť a pracoval pre rôzne firmy na čistení fasád a strešných krytín.
Neskôr, keď nadobudol dostatok skúseností, si založil vlastnú firmu Lusk s.r.o., ktorá je tiež zameraná na čistenie fasád a strešných krytín.
Popritom však nezabudol na svoj sen – po niekoľkých rokoch si tak poslal prihlášku k hasičom. Absolvoval všetky testy a dnes pôsobí v nitrianskom hasičskom zbore. Vzdal sa vedenia vo firme, avšak stále v nej pracuje.
Pri čistení používate horolezeckú výstroj. Stala sa vám niekedy aj nejaká nehoda alebo nepríjemnosť? Čo keď prší alebo fúka?
Keďže väčšinou pracujeme v exteriéri, našu prácu výrazne ovplyvňuje počasie. Ak prší málo, tak sa čistiť dá. Ale pri silných dažďoch alebo vetre nepracujeme. Nemá zmysel riskovať a nie je to ani komfortné, ani efektívne.
Pri tejto práci musíme počítať aj s úrazmi – nám sa, chvalabohu, nestali nejaké veľké, ale raz, pri čistení starej hospodárskej budovy, som sa prepadol do povaly. Bol som však na lane, takže sa mi nič nestalo.
Tie strešné laty boli zhnité a nevydržali žiadnu záťaž. Strechu sme nakoniec dokončili z plošiny a latu sme vymenili.
Nehnuteľnosti majú rôzne typy fasád. Aké čistíte najčastejšie? Je rozdiel v čistení fasády rodinného domu a bytovky/výškovej budovy?
Čistíme všetky druhy fasád – od plechových fasád používaných najčastejšie v priemysle, cez staršie omietky, ako je brizolit, až po moderné tenkovrstvové omietky na zateplených fasádach.
Rozdiel je určite v dostupnosti k častiam fasády a aj v predošlej údržbe. Pri rodinných domoch je pravdepodobné, že sa budú dať očistiť aj z rebríka alebo teleskopickým nadstavcom, čo pri niekoľkopodlažných bytových domoch nejde.
Tam potom treba použiť horolezeckú techniku, prípadne plošinu. Podľa výšky používame aj vlastnú plošinu, s ktorou sme schopní čistiť približne po 4 až 5 poschodie podľa prístupu.
Pri rodinných domoch sa občas stretávame s tým, že si ich majitelia príležitostne robia údržbu sami a fasády sú obvykle v lepšom stave ako pri bytových domoch.
Pri bytových domoch čistíme zateplené fasády, ktoré majú cez 20 rokov a údržbu nemajú žiadnu. Zateplenú fasádu treba očistiť aspoň raz za 10 rokov a odporúčam aj ochrannú impregnáciu kvalitnými produktami, ktoré sú na to určené.
Čistením a impregnáciou fasáde výrazne predĺžime životnosť a funkčnosť a chránime tým nemalé investície, ktoré stojí nová fasáda alebo maľovanie fasády, pred ktorým ale treba fasádu aj tak očistiť.
Čistiť treba určite aj presklené vežiaky, všetko okolo nás potrebuje údržbu, ak chceme predĺžiť životnosť materiálov a mať čisté okolie.
Na fasáde sa zvykne tvoriť pleseň. Skúšajú ju ľudia odstraňovať sami?
Áno – niekedy si ľudia dajú poradiť, akou chémiou majú fasádu čistiť. Zároveň ale treba dodržať aj technologické postupy. Neodporúčam však čistenie fasády savom.
Stretol som sa s ľuďmi, ktorým to napríklad fungovalo, ale aj s takými, ktorí si na fasáde urobili nepekné farebné fľaky. Stále si však myslím, že najlepšie je zavolať odborníkov, ktorí fasádu profesionálne vyčistia a predĺžia aj životnosť fasády. Navyše za oveľa nižšiu sumu, ako by ich stála nová.
Povedzme, že čistíte rodinný dom, ktorý má cca 120 m2. Ako dlho trvajú čistiace práce a koľko to stojí?
Čistenie o rozlohe 120 m2 nám vo dvojici aj s rozbalením, uprataním a balením, trvá tak 3 až 4 hodiny – závisí to od stupňa znečistenia a prístupu.
Cena sa taktiež odvíja od znečistenia, prístupu a množstva – na 120 m2 je to zhruba od 400 € do 500 €. Pozri si, ako sa čistia fasády →
Mnohí majú po obvode domu nasadené kvety alebo trávnik. Nezničia sa? Sú použité prostriedky šetrné k životnému prostrediu?
Tak, ako sú rôzne druhy znečistenia materiálov, sú aj viaceré čistiace prostriedky. Na každé znečistenie a povrch funguje niečo iné. Je rozdiel, či je znečistenie biologické alebo atmosférické, či je znečistená fasáda od plesní, rias alebo od železitej vody, prípadne znečistenie od plastových alebo nerezových prvkov, smogu atď.
Máme chémie, ktoré sú aj plne biologicky degradovateľné, ale aj také, ktoré sú agresívnejšie, kým nie sú dostatočne nariedené. Podľa toho, čo sa ide robiť a s čím sa ide robiť, je možné rastliny prekryť, ak sú v kvetináčoch, tak odtiahnuť, prípadne koncentrované chémie dostatočne nariediť.
Keď si dám vyčistiť fasádu, očakávam, že mi to nejakú dobu vydrží. Viete povedať približne, ako dlho? Používate aj niečo ako prevenciu pred znečistením?
Všímame si, že aj fasáda na novostavbách býva špinavá už po 5 rokoch. Samozrejme, záleží od kvality materiálu a údržby. Silikónové fasády sú najdrahšie, ale aj najviac hydrofóbne, čo pomáha udržať vlastnosti fasády a čistotu dlhšie.
Tu sa len potvrdzuje, že kvalita materiálov a údržba vo forme pravidelného čistenia a ochrany, má zmysel. Najmä cena údržby je asi štvrtina v porovnaní s cenou novej fasády.
Pri zanedbaní fasáda degraduje, vznikajú mikrotrhliny a v zimných mesiacoch praská, čo vedie k nenávratnému poškodeniu. Na vyčistenú fasádu dávame záruku na čistotu 3 roky bez ochrannej impregnácie.
S ochrannou hydrofóbnou impregnáciou ponúkame záruku po dobu od 3 do 10 rokov. Koncentrát ochrannej chémie riedime podľa dohodnutej záruky.
Prečo je potrebné čistiť fasády a strešné krytiny:
- Estetika: Čisté fasády a strechy zvyšujú estetický vzhľad budovy. Špina, mach, riasy a iné nečistoty môžu spôsobiť, že budova vyzerá zanedbaná a neudržiavaná.
- Predĺženie životnosti: Nečistoty, riasy, mach a lišajníky môžu spôsobiť poškodenie materiálu fasád a strešných krytín. Tieto organizmy môžu preniknúť do povrchu materiálu, čo môže viesť k jeho degradácii a predčasnému opotrebovaniu.
- Prevencia poškodenia: Hromadenie nečistôt môže zabrániť správnemu odtoku dažďovej vody, čo môže viesť k vzniku plesní, vlhkosti a následnému poškodeniu stien a strechy. Dlhodobá vlhkosť môže spôsobiť aj štrukturálne poškodenie budovy.
- Zdravotné dôvody: Plesne a riasy môžu byť zdrojom alergénov a môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Pravidelné čistenie pomáha znižovať riziko vzniku týchto problémov.
- Úspora nákladov: Pravidelná údržba a čistenie môžu predchádzať drahým opravám a renováciám. Preventívna starostlivosť je často lacnejšia ako riešenie následkov zanedbania údržby.
- Hodnota nehnuteľnosti: Čistá a dobre udržiavaná budova má vyššiu trhovú hodnotu a lepšie pôsobí na potenciálnych kupcov alebo nájomcov.
Vyčistiť potrebujú aj historické budovy. Volajú vás čistiť aj tie? Akú najzaujímavejšiu budovu ste čistili?
Asi pred rokom alebo dvoma sme odstraňovali dikoplastovú fasádu z kaštieľa v Dolnej Krupej, čo bola zaujímavá budova a práca. V máji sme zas začali maľovať strechu na kostole v Krásne. Chcem si dať vyčistiť fasádu →
Čistenie fasád nie je bežným snom ľudí. Ako ste sa k tomu dostali?
Čistiť fasády a strechy som začal asi pred 7 rokmi. Ešte pár rokov predtým som robil výškové práce rôzneho charakteru. Začalo to čistením priemyselných objektov a nátermi oceľových konštrukcií v halách.
Všetko to bolo sprostredkované pre iných ľudí na živnosť. Jedného dňa prišlo k čisteniu fasád a striech, ktoré som robil taktiež sprostredkovane ako výpomoc. Keď som mal dostatočnú prax a skúsenosti, tak som si založil vlastnú firmu, v ktorej pracuje rodina a kamaráti.
Najviac nás baví čistenie a nátery – je to taká satisfakcia vidieť, ako sa špinavé budovy menia na krásne čisté s novým vzhľadom. A vidieť nadšené pohľady ľudí, keď očistíme niečo, čo si mysleli, že sa nedá, je tiež úžasné.
Ste rodinná firma. Odzrkadľuje sa to nejako na prístupe k zákazníkom?
V prvom rade si ceníme budovanie dlhodobých a dôveryhodných vzťahov s našimi zákazníkmi. Vždy sa snažíme porozumieť individuálnym potrebám a požiadavkám každého z nich. S každým zákazníkom úzko spolupracujeme, aby sme mu pomohli nájsť najvhodnejšie riešenia.
Zároveň sme flexibilní a ochotní sa prispôsobiť požiadavkám zákazníka. Naša práca je vždy vykonaná na najvyššej úrovni s dôrazom na detail.
Používame iba tie najkvalitnejšie technológie. Keď si zákazník objedná nás, má istotu že príde skúsený tím, v ktorom panuje priateľská atmosféra.
Ponúkame férové ceny a vždy sa snažíme nájsť najlepšie riešenie danej zákazky. V našej firme má zákazník obhliadku, vzorku vyčisteného povrchu a nezáväznú cenovú ponuku zdarma.
Vaše hlavné zameranie je čistenie fasád a strešných krytín. Aké technológie a metódy na to používate?
Máme skúsenosti v oblasti čistenia, maľovania, airless a inými prácami za pomoci horolezeckej techniky. Čo sa týka metód – používame širokú škálu overených technológií a metód, aby sme dosiahli dokonalé výsledky.
Za roky pôsobenia máme vyčistených, ale aj vymaľovaných tisíce metrov štvorcových. Ponúkame čistenie a ochrannú impregnáciu všetkých druhov fasád a strešných krytín aj čistenie výrobných priemyselných hál.
Maľovanie exteriérov, interiérov budov, hál či oceľových konštrukcií. Vykonávame aj čistenie sklenených výplni reverznou osmózou, čistenie zámkovej dlažby od rôzneho znečistenia, napr. olejov, cementových materiálov, aj s následnou hydrofóbnou impregnáciou.
Obidve vaše práce sú v teréne. Pracovali ste niekedy v office? Vedeli by ste si predstaviť takú prácu?
Práca vo firme zahŕňa veľa práce za počítačom, nie je to len o práci vonku priamo na mieste. Veľa času trávim pri papieroch a s telefónom na uchu.
Neviem si však predstaviť, že by som nonstop sedel len za stolom. Možno raz, keď už nebudem vládať, ale teraz určite nie. Mám radosť, keď robím niečo nové, mám rád výzvy a nevšedné dni.
Pôsobíte prevažne na strednom a západnom Slovensku. Chystáte sa v budúcnosti rozšíriť svoje pôsobenie aj na východ?
Kvôli časovej dostupnosti sa teraz sústredíme prevažne na západné a stredné Slovensko. Boli sme už robiť aj na východe, ale je to pre nás diaľka.
Vo svojom okolí máme veľa práce a na východ ideme iba na väčšiu zákazku, ale viac menších. Väčšinou to vychádza tak, aby sme vyplnili týždňovku.
Ako veľmi je váš tím pracovne vyťažený? Máte voľné termíny?
Momentálne máme začatých pár väčších zákaziek čistenia aj maľovania fasád a strechy. Po ich dokončení nás hneď čakajú ďalšie menšie a väčšie dohodnuté zákazky.
Ak bude počasie priať, mohli by sme mať voľné termíny zhruba v polovici až koncom augusta. Stále hľadáme pár pracovitých a spoľahlivých ľudí do kolektívu.