STVR opustilo 5 veľkých mien. So Šimkovičovej „odpolitizovaním“ prichádza viac ako desiatka zmien (PREHĽAD)

  • RTVS sa mení na STVR a s touto zmenou sa spája odchod viacerých tvárí
  • Prinášame ti prehľad toho, čo sa v novej inštitúcii vlastne mení
STVR prehľad zmien. Kto každý skončil a čo sa mení?
TASR/Jaroslav Novák
  • RTVS sa mení na STVR a s touto zmenou sa spája odchod viacerých tvárí
  • Prinášame ti prehľad toho, čo sa v novej inštitúcii vlastne mení

Od oficiálneho zrušenia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) uplynul týždeň a v novovzniknutej Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) nastalo počas týchto dní viacero veľkých zmien. Prinášame ti preto ich prehľad.

Začalo sa to v posledný júnový deň, keď zákon o STVR podpísal prezident Peter Pellegrini. Ten vstúpil do platnosti 1. júla, RTVS, ako ju poznáme, zrušil a vznikla nová verejnoprávna inštitúcia STVR.

Vo svojej funkcii tak skončil šéf RTVS Ľuboš Machaj a zanikol aj mandát členov rady. V prvý júlový deň sa koalícia dohodla na mene nového dočasného riaditeľa.

Podpredseda NR SR Peter Žiga, ktorý po atentáte na Roberta Fica dostal poverenie vykonávať právomoci premiéra, na tento post vymenoval Igora Slaninu. Ten bude ako zástupca generálneho riaditeľa a štatutárneho zástupcu verejnoprávnej STVR pôsobiť aspoň do 30. septembra.

Zmeny po premenovaní RTVS na STVR

  • RTVS sa mení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).
  • Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada.
  • 4 členov rady nominuje Ministerstvo kultúry SR.
  • 5 členov rady volí Národná rada SR.
  • Funkčné obdobie riaditeľa sa predĺži zo súčasných 5 rokov na 6 rokov.
  • Mesačná odmena členov rady aj riaditeľa sa zvýši.
  • Zavádza sa deväťčlenná etická komisia ako poradný orgán rady.
  • STVR bude povinná vysielať štátnu hymnu SR medzi 23:30 a 00:30.
  • Zvyšuje sa počet povinných televíznych programových služieb z 2 na 3.
  • Stanovuje sa minimálny rozsah vysielania regionálnych štúdií na 20 minút denne.
  • Financovanie STVR bude naďalej zabezpečené nárokovateľným príspevkom vo výške najmenej 0,12 % z HDP.

Koniec známych tvárí

Ešte pred Pellegriniho podpisom oznámil svoj koniec v televízii obľúbený moderátor Miro Frindt. Ten v slovenskej verejnoprávnej televízii pracoval približne 25 rokov, no po zmenách z dielne Martiny Šimkovičovej (SNS) sa stal hlasným kritikom nového zákona. Tri dni po proteste z 10. júna oznámil, že v televízii končí. Frindt sa stane tvárou slovenskej pobočky českej online televízie DVTV, ktorá svoj príchod na Slovensko oznámila 30. júna. 

Po vstupe zákona do platnosti však televízia a rozhlas stratili ďalšie esá. Skončil teda Ľuboš Machaj, no svojej pozície sa vzdal aj riaditeľ rozhlasu Ľuboš Černák. Funkciu získal Roman Bomboš, ktorý v inštitúcii pôsobí od 1995. Naposledy zastával pozíciu intendanta Rádia Slovensko.

Tretieho júla sme ti priniesli správu o odchode ďalšieho významného člena manažmentu. Skončil totiž moderátor a riaditeľ sekcie športu Ján Žgravčák.

„Dnešným dňom končím vo funkcii riaditeľa sekcie športu v STVR (RTVS). Ďakujem za skvelú príležitosť pracovať v tíme Ľuboša Machaja a držím palce kolegom z redakcie pri vrchole roka, OH v Paríži 2024,“ napísal o svojom odchode. Novým športovým šéfom sa stal komentátor Pavol Gašpar. 

Po Žgravčákovi prišla ďalšia správa o konci na dôležitej pozícii. Ako sme písali v tomto článku, vedenie STVR z funkcie odvolalo riaditeľku Sekcie marketingu a komunikácie Zuzanu Ťapákovú.

Novou šéfkou, ktorú Igor Slanina poveril touto úlohou, sa stala Andrea Pivarčiová. Tá v RTVS pôsobila za jej bývalého riaditeľa Jaroslava Rezníka. Ako riaditeľka sekcie komunikácie skončila v roku 2022, keď ju nahradila práve Ťapáková.

Šimkovičovej vyjadrenia

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá predkladala návrh zákona o STVR, sa k odchodom z funkcií nevyjadrovala. Tvrdí však, že nová inštitúcia bude odpolitizovaná a nezávislejšia ako jej predchodkyňa.

Myslí si, že z ekonomického hľadiska RTVS nefungovala dlhodobo udržateľným spôsobom. Dramaturgia diskusných relácií bola podľa nej tendenčná a ostala takou aj po výmene vlády, píše TASR.

Za súčasť odpolitizovania považuje Šimkovičová aj nový spôsob voľby generálneho riaditeľa. Riaditeľa RTVS si volili poslanci parlamentu väčšinovým hlasovaním a zákon o STVR túto právomoc prenáša na deväťčlennú radu. Avšak päť členov tejto rady si opäť volí parlament a zvyšných štyroch nominuje ministerstvo kultúry, ktoré, samozrejme, spadá pod správu členov vlády.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá