Unikli utajované plány: Toto bude potrebovať NATO, aby dokázalo odraziť útok Ruska
- Severoatlantická aliancia vypracovala plány v prípade útoku Ruska
- Podľa nich bude NATO potrebovať oveľa viac vojakov i protivzdušnej obrany
- Severoatlantická aliancia vypracovala plány v prípade útoku Ruska
- Podľa nich bude NATO potrebovať oveľa viac vojakov i protivzdušnej obrany
Severoatlantická aliancia (NATO) sa aktívne pripravuje na možnosť, že Rusko na jej člena zaútočí. Pre takýto prípad vznikli obranné plány, ktoré podrobne rozdeľujú úlohy.
Z dokumentov vyplýva, že Aliancia bude potrebovať 35 až 50 nových brigád na plnú realizáciu svojich nových obranných plánov proti možnému ruskému útoku.
TASR o tom informovala na základe pondelkovej správy agentúry Reuters, ktorá citovala anonymný armádny zdroj.
Tieto plány sú tajné a žiadne ďalšie podrobnosti neboli poskytnuté. Jedna brigáda má 3 000 až 7 000 vojakov a vytvorenie 35 až 50 nových brigád by predstavovalo veľkú výzvu.
Nie je jasné, odkiaľ by spojenci tieto brigády získali. Mohli by presunúť vojakov z iných jednotiek, naverbovať nových vojakov, alebo použiť kombináciu týchto metód.
Jednotlivé armády Aliancie čelia problému s ľudskými zdrojmi už dlhodobo. V minulosti sme informovali, že tento problém sa týka aj nemeckej spolkovej armády Bundeswehr či Britského kráľovského námorníctva. Briti boli nútení kvôli nedostatku personálu dokonca vyradiť niektoré lode zo služby.
Ďalšie krajiny sa rozhodli nedostatok vojakov či námorníkov riešiť radikálnym krokom – zavedením povinnej vojenskej služby. Takýto krok urobilo napríklad Lotyšsko, ďalšie krajiny ako Nemecko či Veľká Británia nad ním uvažovali.
Chýba aj protivzdušná obrana
Okrem chýbajúceho personálu v Aliancii chýba aj protivzdušná obrana, ktorej majú jednotlivé krajiny veľmi málo. K príkladom nemusíme chodiť ďaleko, protivzdušná obrana Slovenska ani zďaleka nedosahuje potrieb na ochranu strategických objektov, a nieto ešte celej krajiny.
Podobná situácia panuje prakticky naprieč Európu. Príkladom toho je Nemecko, ktoré malo počas Studenej vojny 36 systémov protivzdušnej obrany Patriot. Potom ako 3 darovalo Ukrajine, ich má 9. Netreba však zabúdať, že počas Studenej vojny bolo Nemecko rozdelené, čiže 36 Patriotov pokrývalo územie menšie ako dnes.
„Vzdušná a protiraketová obrana, zbrane s dlhým doletom, logistika, ako aj veľké pozemné manévrové formácie patria medzi naše najvyššie priority,“ opísal plány Aliancie jej predstaviteľ.
Očakáva sa vytvorenie náročnejších cieľov
Lídri NATO sa na samite v litovskom Vilniuse minulý rok dohodli na plánoch reakcie na potenciálny ruský útok. Teraz sa snažia vytvoriť konkrétne vojenské požiadavky podľa týchto plánov. Očakáva sa, že ďalší pokrok bude dosiahnutý na výročnom samite NATO vo Washingtone od 9. do 11. júla.
NATO stanovilo podrobné požiadavky na vojakov a zbrane potrebné na obranu Aliancie, vrátane prioritných oblastí ako protivzdušná a protiletecká obrana, zbrane dlhého dosahu, logistika a riadenie pozemných formácií.
„Aliancia pravdepodobne stanoví náročnejšie ciele v oblasti spôsobilostí pre spojencov, keďže vyvíjame sily, ktoré dokážu realizovať naše plány a čeliť hrozbám, ktorým čelíme. Sme presvedčení, že naše odstrašenie je a zostane silné,“ uviedol predstaviteľ.
Už v minulosti sme informovali, že Aliancia vytvára napríklad plány pre logistiku, ktoré by mali slúžiť na presun vojakov, materiálu a strojov naprieč Európou. Kvôli nedostatočnej vzdušnej obrane a faktu, že takéto trasy by sa stali terčom číslo 1, Aliancia zostavila hneď viacero trás. Tie by mali čo najrýchlejšie dodať napadnutým krajinám posily.
Práva trasa by mala viesť cez Holandsko, Nemecko a Poľsko. Druhá cez Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko a Maďarsko. Tretia cez Grécko, Bulharsko a Rumunsko. Štvrtá cez Turecko, Bulharsko a Rumunsko. Piata cez Nórsko, Švédsko a Fínsko.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, TASR, archív Startitup