Slovensko čakajú extrémne zmeny počasia. Meteorológovia popísali, na čo sa musí každý z nás pripraviť
- Od dnes oficiálne začína vlna horúčav
- Vystriedajú ju búrky
- Tie napáchali značné škody, jedna z obcí vyhlásila mimoriadnu situáciu
- Od dnes oficiálne začína vlna horúčav
- Vystriedajú ju búrky
- Tie napáchali značné škody, jedna z obcí vyhlásila mimoriadnu situáciu
Od dnešného dňa štartuje na Slovensku vlna horúčav. Tá so sebou prinesie mimoriadne vysoké teploty, ktoré budú prekračovať 30 °C. Oblasť Hnileckej doliny včera zasiahla prívalová povodeň, ktorá so sebou brala aj autá.
Ako informuje TASR, obec Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica po pondelkovej búrke dokonca vyhlásila mimoriadnu situáciu. Búrky sa podľa portálu iMeteo vyskytnú na Slovensku aj dnes, no mali by byť oveľa slabšie.
Počas dňa sa má vytvoriť v teplom vzduchu kopovitá oblačnosť a následne prerastie do prehánok či búrok. Má sa to však týkať len oblasti hôr, a tak by sa situácia zo včerajška nemala zopakovať.
Začína sa vlna horúčav
Od dnešného dňa štartuje vlna tropických horúčav. Utorok pritom má byť ešte ten najpríjemnejší zo všetkých tropických dní týždňa. V najteplejších lokalitách južného a západného Slovenska sa môžu teploty dostať až k 34 °C.
Teploty zajtra ešte viac stúpnu a prekonajú hranicu 35 stupňov. V najteplejších regiónoch Slovenska vystúpi teplota až na úroveň okolo 37 °C. Vlna horúčav sa na našom území udrží počas celého týždňa.
Ku jeho koncu však meteorológovia očakávajú výrazné búrky, ktoré môžu napáchať škody. Podobné sa odohrali už v pondelok.
Viac ako 40 hasičských výjazdov
Napriek tomu, že už je počasie teplé, včera na našom území napáchali búrky veľké škody. Pre búrky mali hasiči na Slovensku 44 výjazdov. Ako informuje Hasičský a záchranný zbor na svojej sociálnej sieti, nepriaznivé počasie zasiahlo najviac územie Banskobystrického, Žilinského a Košického kraja.
„Najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde si búrková činnosť vyžiadala celkom 25 výjazdov, pri ktorých zasahovalo 18 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru so siedmimi kusmi hasičskej techniky a 19 členov Dobrovoľného hasičského zboru s piatimi kusmi hasičskej techniky,“ uvádza zbor na sociálnej sieti.
Hasiči museli zasahovať najmä pre popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií. Ich pomoc bola potrebná aj pri zabezpečovaní budov po poškodení striech a odčerpávaní vody zo zaplavených domov, pivníc a miestnych komunikácií.
Porozbíjané okná, poškodené autá a popadané stromy
Prívalová povodeň s krúpami sa prehnala centrom Brezna. Následkom boli porozbíjané okná na súkromných domoch aj mestskom úrade, hlásia aj poškodené autá, informuje iMeteo.
„Mestská polícia už monitoruje škody po búrke. Naši dobrovoľní aj štátni hasiči a technické služby odstránia polámané stromy i časť škôd. Porozbíjalo viaceré okná na domoch, aj napr. dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame tiež so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú, aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech i plošín,“ uviedol v pondelok podvečer na svojej sociálnej sieti primátor Brezna Tomáš Abel.
Horský prechod Vangár, ktorý vytvára skratku medzi Breznom a Čertovicou, ostal po búrkovej smršti neprejazdný. Aj počas dnešného dňa sú neprejazdné cesty tretej triedy v okolí Brezna, kde sú popadané stromy.
Voda zaplavila železničné trate aj na východnom Slovensku. Museli preto pozastaviť železničnú dopravu. Búrky zasiahli aj celú Hnileckú dolinu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, iMeteo, iMeteo 2, FB Hasičský a záchranný zbor