Nebezpečný parazit môže žiť v tvojej záhrade. Prenáša ho líška, pre ľudí je neznámy

  • Líšky už dnes bežne žijú aj v blízkosti miest
  • Prenášajú smrteľne nebezpečného parazita
  • Nájsť ho môžeš nájsť v prírode aj doma
človek kŕmi líšku
Ilustračná fotografia TASR/Roman Hanc
  • Líšky už dnes bežne žijú aj v blízkosti miest
  • Prenášajú smrteľne nebezpečného parazita
  • Nájsť ho môžeš nájsť v prírode aj doma

Maj sa na pozore pred nebezpečným ochorením, pred ktorým nie si úplne v bezpečí ani vo vlastnej záhrade. Líšky, ktoré sú dnes bežným obyvateľom aj mestských oblastí, prenášajú pásomnicu líščiu (Echinococcus multilocularis).

Tento parazit môže byť pre ľudí smrteľne nebezpečný a ochorenie, ktoré spôsobuje, je veľmi zákerné. Echinokokóza sa v organizme vyvíja nenápadne, podobne ako zhubný nádor, a účinná liečba naň prakticky neexistuje. Informuje o ňom denník Pravda.

Hrozba zo všetkých strán

Kde sa môžeme nakaziť? Pásomnica líščia sa dostáva do okolia spolu s líščím trusom, pričom vajíčka parazita sa šíria vetrom a vodou. Môžu sa usadiť v pôde alebo na lesnom ovocí, ktoré si radi zberáme priamo z kríkov počas prechádzky. Problémom môže byť aj pitie vody z horského prameňa alebo neumytie rúk po práci v záhrade.

Pásomnica líščia môže infikovať aj psy a mačky, ktoré ulovia infikovanú myš. Vajcia parazita sa potom usadia v črevách týchto domácich zvierat.

Táto pásomnica uprednostňuje vlhké a chladnejšie podnebie, čo znamená, že je bežne prítomná v slovenských lesoch a môže sa nachádzať aj v mestských oblastiach. Najväčšie riziko nákazy je v Žilinskom a Prešovskom kraji, kde je infikovaná takmer každá druhá líška.

líška
zdroj: TASR/Kristína Mayerová

MVDr. Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach pre portál Preventívne upozorňuje, že parazit sa dostáva do ľudského tela náhodným požitím vajíčka.

Po prehltnutí sa vajíčko dostane do tenkého čreva, kde sa uvoľní larvička, ktorá sa prehryzie cez stenu čreva a putuje do pečene. Tam rastie a vytvára cystický útvar, ktorý môže zostať nepovšimnutý až 15 rokov. Echinokokóza môže postihnúť aj iné orgány, ako sú pľúca, mozog či kosti.

Problémom je, že echinokokóza sa prejavuje veľmi nenápadne a často sa zistí náhodne pri iných vyšetreniach. Liečba je zložitá a zahŕňa chirurgický zákrok, no ak nie je možné parazita odstrániť, nasadzuje sa doživotná antiparazitárna liečba. Lieky môžu zastaviť rast parazita, ale nezahubia ho úplne.

Parazit prežíva aj v mrazničke pri teplotách okolo -20 °C, preto zamrazenie neumytého ovocia nestačí. Var je však účinný, takže džemy a kompóty by mali byť bezpečné.

Prevencia

Na ochranu pred nákazou je dôležitá dôkladná hygiena. Ovocie a zeleninu vždy dôkladne umy pod tečúcou vodou a nezabudni si umyť ruky po práci v záhrade. Ak máš doma psa alebo mačku, ktoré chodia do prírody a je možné, že by ulovili nakazeného hlodavca, je vhodné im dvakrát do roka vyšetriť stolicu a odčervovať ich vhodnými prípravkami.

MVDr. Martina Miterpáková zdôrazňuje, že je dôležité pýtať si prípravky obsahujúce praziquantel, pretože sú účinné proti pásomniciam Echinococcus.

Odborníčka tiež upozorňuje, že ľudia by nemali líšky kŕmiť, pretože tým prispievajú k šíreniu parazita. Líšky, ktoré sú dnes častým zjavom aj v mestských oblastiach, môžu byť nositeľmi tisícov pásomníc, ktoré sú voľným okom neviditeľné.

Dodáva, že líšky, ktoré boli skúmané v Tatranskom národnom parku, boli často pozitívne na pásomnice, pričom kŕmenie líšok priamo prispieva k šíreniu nákazy.

Dobrou správou však je, že vedci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) pred niekoľkými rokmi pracovali na výskume, ktorý zlepšil diagnostiku tohto parazita u ľudí. Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV pre portál Veda na dosah vysvetlila, že zavedenie molekulárnej diagnostiky alveolárnej a cystickej echinokokózy je jedným z najdôležitejších výsledkov ich výskumu.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Pravda, Preventívne, Veda na dosah

Najnovšie videá

Trendové videá