Slovákov budú v práci sledovať špionážne zariadenia. Dávaj si pozor, dajú sa obísť
- Nové monitorovacie zariadenia pre zamestnancov?
- Zamestnávatelia budú vedieť, čo robíš počas pracovnej doby
- Nové monitorovacie zariadenia pre zamestnancov?
- Zamestnávatelia budú vedieť, čo robíš počas pracovnej doby
Povedzme si pravdu, koľko pracovného času tráviš prokrastináciou? Doteraz si stačilo monitor otočiť smerom k stene, no po novom majú zamestnávatelia novú páku. Nové monitorovacie nástroje raz a navždy firmám zaručia, že budú mať kontrolu nad tým, čo ich zamestnanci robia v pracovnej dobe.
Ako uvádza portál Živé, niektoré veľké korporácie už začali nahrádzať tradičné prehliadače ako Chrome, Firefox alebo Opera novými, špeciálne vyvinutými prehliadačmi podnikovej triedy. Analytici predpovedajú, že do roku 2030 budú prehliadače podnikovej triedy na trhu dominovať.
Prehliadače sú bezpečnejšie
Jedným z hlavných dôvodov pre zavedenie takýchto prehliadačov je zvýšená bezpečnosť. Tradičné prehliadače môžu byť zraniteľné voči kybernetickým útokom, no nové prehliadače podnikovej triedy majú špičkové bezpečnostné funkcie.
Tento trend sa stáva čoraz viac bežným, najmä po skúsenostiach s prácou na diaľku počas pandémie Covid-19. Technologickí giganti, ako Google a Microsoft, tiež pracujú na vývoji svojich firemných prehliadačov, aby uspokojili potreby svojich klientov a zvýšili kontrolu nad aktivitami zamestnancov.
S nárastom práce na diaľku sa totiž mnohé firmy obávajú, že zamestnanci sú mimo kancelárie menej produktívni alebo prácu len predstierajú. Práve preto by aj slovenským firmám zavedenie týchto nástrojov mohlo pripadať ako najlepší možný krok. V EÚ a na Slovensku však platia pravidlá, podľa ktorých musí zamestnávateľ získať písomný súhlas zamestnanca na takéto sledovanie.
Monitorovanie vieš obísť
Na druhej strane sa objavujú aj kreatívne spôsoby, ako zamestnanci obchádzajú tieto monitorovacie systémy, napríklad pomocou USB gadgetov, ktoré simulujú prítomnosť pri počítači. Viacerí odborníci varujú, že ak zavedieme monitorovanie zamestnancov do bežnej praxe, táto strata dôvery môže narušiť firemné vzťahy a motiváciu zamestnancov.
„Nemali by ste sledovať ich produktivitu, pozornosť, počet kliknutí na klávesnici počas dňa ani to, či skutočne pracujú alebo sledujú YouTube. Je to plytvanie časom a zdrojmi. Vytvára to toxickú kultúru. A verte mi, že ak sa nejaký podpriemerný zamestnanec odhodlá mrhať časom zamestnávateľa, príde na spôsob, ako to urobiť bez toho, aby ste o tom vedeli,“ uviedol Gene Marks, majiteľ malej technologickej firmy pre The Guardian.
Marks však súhlasí s tým, že monitorovacie zariadenia sú potrebné. Nie na to, aby kontrolovali, či zamestnanec náhodou v pracovnej dobe nenakupuje nové topánky, ale kvôli bezpečnostným faktorom. Aj ten najlepší zamestnanec vie omylom spôsobiť firme únik dôležitých informácií.
„Používame staršie verzie systému Windows alebo Apple iOS. Naše routery majú pravdepodobne rovnaké bezpečnostné kódy, aké boli dodané z výroby (a ktoré sa dajú ľahko nájsť na internete). Naše heslá sú slabé. Náš bezpečnostný softvér je zastaraný. Naše počítače sú plné vírusov a škodlivého softvéru. Chýba nám školenie. Chýba nám trpezlivosť. Klikáme, sťahujeme, prezeráme a inštalujeme rôzne veci bez rozmyslu,“ varuje Marks.
Slovenské firmy a ich zamestnanci si budú musieť na nové technológie zvyknúť. Ak ich však nebudú využívať správne, môžeme naraziť na nový problém. Práca na diaľku je dnes už bežná a zamestnávatelia by sa jej mali skôr prispôsobiť, než proti nej bojovať.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Živé, Business.com, The Guardian