Slovensko v TOP 30 vo svetovom rebríčku: Z okolitých krajín nás predbehli traja susedia (REBRÍČEK)
- Index globálneho mieru je popredným ukazovateľom situácie vo svete
- Svetový mier postupne zomiera
- Slovensko predbehlo niekoľko susedných krajín
- Index globálneho mieru je popredným ukazovateľom situácie vo svete
- Svetový mier postupne zomiera
- Slovensko predbehlo niekoľko susedných krajín
Mier podľa niektorých ľudí začína úsmevom. V skutočnosti však to, či v krajine prevláda mier, ovplyvňujú politické a ekonomické aspekty. Podľa Globálneho indexu mieru z roku 2024 sa za posledné dve desaťročia väčšina ukazovateľov mierumilovnosti zhoršila. Prvá desiatka krajín prekvapila. Slovensko sa zo všetkých krajín sveta umiestnilo na 27. mieste, píše sa v článku Global Finance.
Niektorí susedia nás predbehli míľovými krokmi. Miesta, na ktorých sa umiestnili svetové mocnosti, prekvapujú. Od koho sa máme čo učiť a kam sa oplatí presťahovať?
Svetový mier zomiera
Svetový mier sa pomaly vytráca. Na vine sú staré aj nové konflikty či politická a kultúrna polarizácia. Spoločnosti, kde prevláda mier, sa totiž tešia z väčšieho rastu príjmov, silnejšej meny, zahraničných investícií, ale aj politickej stability. To prispieva k väčšiemu pocitu šťastia medzi občanmi krajiny.
Ktoré krajiny patria medzi najmierovejšie zhodnocuje Index globálneho mieru, popredný ukazovateľ globálneho mieru, ktorý zostavuje Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP). Zoznam pokrýva 163 nezávislých štátov a území, kde žije 99,7 % svetovej populácie.
Rebríček hodnotí krajiny podľa 23 ukazovateľov. Tieto ukazovatele sú zoskupené do troch kritérií, ktoré určujú, ktorá krajina patrí medzi najmierovejšie a prečo. Analyzuje sa sociálna bezpečnosť a ochrana, rozsah prebiehajúceho domáceho aj medzinárodného konfliktu a stupeň militarizácie.
Zatiaľ čo 65 krajín zaznamenalo oproti predchádzajúcim rokom zlepšenie, až 97 zaznamenalo zhoršenie. To je najviac krajín od samotného vzniku globálneho mierového indexu v roku 2008.
Prichádzame o miliardy
Podľa výskumníkov IEP sa úroveň globálneho mieru v roku 2024 celkovo znížila o 0,56 percenta. Aj keď toto číslo nie je najvyššie, je nutné dodať, že je to už dvanástykrát, čo sa priemer znížil. OD spustenia indexu sa priemer znížil celkovo o 4,5 percenta.
K hlavným faktorom, ktoré prispievajú k znižovaniu svetového mieru, patrí politická nestabilita a nevyriešené vnútorné konflikty. A samozrejme, ekonomika.
Globálny ekonomický dopad násilia je definovaný ako výdavok a ekonomický efekt súvisiaci s potlačením, prevenciou a riešením následkov násilia, píše sa v publikácii zverejnenej IEP. To, ako násilie ovplyvňuje ekonomiku, poskytuje základ na lepšie pochopenie toho, ako mier dokáže zlepšiť svetovú ekonomiku.
Ekonomický dopad násilia bol v roku 2023 približne 17,6 bilióna eur. V porovnaní s rokom 2022 tento dopad narástol o 0,83 percenta. To sa udialo najmä v dôsledku zvýšenia strát HDP kvôli konfliktom, ako aj zvýšenie vojenských výdavkov. Najväčšou zložkou boli svetové vojenské výdavky, ktoré dosiahli cca 7,76 miliardy eur. To predstavuje 44 percent z celkového ekonomického dopadu.
Prvá desiatka
Institute of Economics and Peace v publikácii uvádza, že Európa aj naďalej zostáva najpokojnejším regiónom na svete. V prvej desiatke sa taktiež umiestnilo až 7 európskych krajín. Mier v Európe mal však najväčšie medziročné zhoršenie v oblasti militarizácie od začiatku indexu v roku 2008.
V noci sa najlepšie vyspia Islanďania, pretože žijú v najpokojnejšej krajine na svete. Island si dokonca drží prvú priečku najmierovejšej krajiny už 17. rok, teda od vzniku Globálneho indexu mieru. Bez stálej armády, námorníctva alebo letectva a najmenším počtom obyvateľov medzi krajinami NATO (asi 390 000 ľudí), má Island taktiež rekordne nízku kriminalitu.
Okrem pokojného života bez zločinu sa taktiež môžu Islanďania pochváliť vynikajúcim vzdelávacím a sociálnym systémom. Ten patrí medzi najlepšie krajiny z hľadiska pracovných miest, zárobkov, ale aj subjektívneho pocitu pohody.
Prvá desiatka krajín podľa Globálneho indexu mieru 2024 – najmierumilovnejšie krajiny
- Island
- Írsko
- Rakúsko
- Nový Zéland
- Singapur
- Švajčiarsko
- Portugalsko
- Dánsko
- Slovinsko
- Malajzia
Slovensko je na 27. mieste
Zo 163 krajín sa Slovensko umiestnilo na 27. mieste. Index sa na však na to pozrel aj v rámci európskych krajín. Z 36 krajín Európy sa Slovensko umiestnilo na 18. mieste. Z okolitých štátov je pred nami Rakúsko, Česká republika a Maďarsko.
Vyššie sa umiestnilo dokonca aj Chorvátsko, Bulharsko a už spomínané Slovinsko. Aj napriek tomu, že sme sa ako krajina celkovo umiestnili vysoko, oproti minulému roku sme zaznamenali zhoršenie skóre.
Rakúsko sa ako tretia najpokojnejšia krajina sveta pýši dobrými ukazovateľmi blahobytu, ako sú príjmy, pracovné miesta a bývanie. V poslednej dobe však Rakúšania pociťujú sociálne napätie, ktoré narastá najmä kvôli proti-migračným kampaniam populárnej pravicovej strany.
Slovinsko sa so svojimi približne 2,1 miliónmi obyvateľov umiestnilo v prvých 10 najpokojnejších štátoch sveta. Je to zároveň jediná krajina zo strednej Európy, ktorá sa umiestnila v top 10, čo z nej robí najmierumilovnejšiu krajinu v regióne strednej a východnej Európy.
Mocnosti sú za nami
Za najmenej mierumilovnú krajinu na svete bol šesť rokov po sebe považovaný Afganistan. Tento rok ho však predbehol Jemen.
V rebríčku taktiež padla aj Ukrajina, ktorá minulý rok zaznamenala najväčšie zhoršenie indexu, keď klesla o 14 miest na 157. miesto. Tento rok klesla o ďalšie dve miesta, teda je 159. najnepokojnejšou krajinou. Podobne zle sa umiestnilo aj Rusko. To je podľa indexu mieru 157. najmenej mierumilovnou krajinou.
Na naozaj prekvapivom mieste sa umiestnili aj dve európske krajiny a dve svetové mocnosti. Európsky poklad kultúry a kvalitného jedla získal až 86. miesto. Reč je o Francúzsku. Rovnako tak netreba závidieť ani život na Cypre. Ten zdieľa spoločne s Čínou 88. miesto v rámci indexu mieru. A čo zem splnených snov? Spojené štáty sa (ne)prekvapivo umiestnili až na 132. mieste.
Zdroje: Global Finance, IEP