Cirhóza na Slovensku zabíja viac ľudí ako kdekoľvek vo svete. Odborník hovorí o „mrazivých“ výsledkoch
- Cirhóza na Slovensku je vážnym a primálo diskutovaným problémom
- Máme najvyšší počet úmrtí do 50 rokov na svete
- Cirhóza na Slovensku je vážnym a primálo diskutovaným problémom
- Máme najvyšší počet úmrtí do 50 rokov na svete
Cirhóza je na Slovensku vážnym problémom už dlhodobo, no podľa odborníkov sa nám v tomto ochorení nevyrovnáva žiadna krajina na svete. Slováci preto dostali príležitosť podrobiť sa preventívnemu vyšetreniu a zistiť svoj zdravotný stav.
V súčasnosti týmto ochorením pečene trpí v našej krajine také veľké množstvo ľudí, že sa radíme na svetovú špičku. V rozhovore pre Denník N to uviedol Ľubomír Skladaný – vedúci transplantačného centra vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Zároveň ide o prezidenta Slovenskej hepatologickej spoločnosti.
O hrozivých štatistikách prehovoril ešte v máji pre Konzervatívny denník Postoj aj hepatológ a primár Internej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra Marek Rác.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) hlási, že čo sa týka úmrtí pacientov do 50 rokov, najčastejšie za to môžu ochorenia pečene. Skladaný uvádza, že ho tieto štatistiky prekvapili, no zároveň pacienti pribúdajú. Problémy s pečeňou mali najväčší podiel na osude všetkých ľudí vo vekovej kategórii od 25 do 45 rokov, ktorí na Slovensku umreli za jeden rok, vysvetlil.
Odborník podotýka, že zdravie pečene by sa na Slovensku malo stať takou horúcou témou, aká by tieto „mrazivé“ výsledky odzrkadlila.
Alkohol a cirhóza?
Skladaný pre Denník N zároveň podotkol, že experti spustili aj skríning s názvom SIRIUS. Ten má za účel zistiť, prečo vlastne na Slovensku umiera na cirhózu až toľko ľudí, keď ako krajina vo svete nepatríme na prvé miesto v požívaní alkoholu. Prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti verí, že ešte tento rok sa mu podarí odprezentovať výsledky výskumu.
Rác v rozhovore pre Postoj vysvetľuje, že cirhóza má rovnakú progresiu ako každá zápalová chronická choroba pečene. Zápal vedie k poškodeniu tkaniva, ktoré sa ale dokáže regenerovať. Ak sa ale zo zápalu nevie dostať pridlho, spôsobí to škody, ktoré sa už plnohodnotne zahojiť nedajú.
Cirhóza vzniká, keď má daná osoba na pečeni priveľa takýchto nezahojiteľných ložísk. V ich dôsledku vznikajú vlákna zvané fibróza, a keď sa tá nahromadí, ochorenie prechádza do cirhózy. A takto na pečeň pôsobia alkoholové znečistenia, ale aj napríklad vírusové hepatitídy či liekové toxicity.
Rác vysvetľuje, že na Slovensku – ako všade vo svete – ochorenie pečene nespôsobuje iba alkohol. U nás za to najčastejšie môžu aj obezita či cukrovka. Alkohol však zostáva jednou z hlavných príčin.
„Vidíme to v našich ambulanciách, na interných oddeleniach a klinikách, z dát z Transplantačného centra, z hlásení o rakovine pečene. Registrujeme, na základe akých príčin pečeňových chorôb sa pacienti dostávajú do ,zdravotného‘ systému,“ vysvetlil pre Postoj.
Preventívne vyšetrenie
Z doterajších výsledkov projektu SIRIUS, v rámci ktorého mohli Slováci zdarma zistiť, ako je na tom ich vlastná pečeň, nevyplynulo nič prívetivé. Ako píše mediweb, skríning odhalil vážne ochorenie u každého deviateho Slováka.
Cirhóza pečene sa veľmi často vyskytuje v produktívnom veku, v priemere skráti život pacienta o 20 rokov, upozornil pre mediweb Peter Jarčuška, prednosta II. internej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, Postoj, mediweb