300-tisíc Slovákov zrejme príde o peniaze: Vláda chystá markantné zmeny. Spúšťa sa boj o obľúbený benefit
- Vláda uvažuje nad zmenami v rámci výhod pre živnostníkov
- Polemizuje sa nad úpravou obľúbeného výdavku
- Má to byť jednou zo zmien konsolidačného balíka
- Vláda uvažuje nad zmenami v rámci výhod pre živnostníkov
- Polemizuje sa nad úpravou obľúbeného výdavku
- Má to byť jednou zo zmien konsolidačného balíka
Minister financií Ladislav Kamenický sa pred pár dňami (9. júla) vyjadril, že koalícia má za sebou tri kolá rokovaní o konsolidácii verejných financií. Podľa portálu HNonline.sk je v rámci konsolidácie vyvíjaný aj tlak na zrušenie mnohých výhod živnostníkov. Medzi týmito výhodami majú byť aj obľúbené paušálne výdavky.
Paušálne výdavky sa pravdepodobne zmenia
Paušálnymi výdavkami si živnostníci môžu znížiť základ dane. Táto legislatíva bola jednou zo zmien, ktoré nastali ešte počas tretej vlády premiéra Roberta Fica. Vtedy sa to podarilo presadiť koaličnej strane SNS. Od roku 2017 sa sadzba paušálnych výdavkov zvýšila zo 40 na 60 percent z úhrnu príjmov a stúpol tiež ročný limit z 5 040 eur na 20-tisíc eur.
To, či bude takéto nastavenie paušálnych výdavkov aj naďalej, je otázne. Súčasná vládna koalícia totiž vo svojom programovom vyhlásení píše, že zváži možnosti úpravy limitu paušálnych výdavkov pre podnikateľov. Tie sú pritom medzi živnostníkmi obľúbené.
Šéf strany SNS Andrej Danko sa pre HN vyjadril, že živnostníci sú v súčasnosti predmetom diskusie. „Je tlak na zrušenie či na úpravu paušálnych výdavkov, potom je otázka aj v prípade systému zdanenia, vôbec to zatiaľ nie je uzavreté, existujú rôzne varianty,“ skonštatoval Danko pre HN.
Prípadné zmeny či škrty v rámci paušálnych výdavkov nepotešia tisíce Slovákov. Len vlani ich pri podávaní daňového priznania za rok 2022 využilo až 263,5-tisíca daňovníkov.
Niektoré zmeny sú už schválené
Minister financií chce konsolidovať verejné financie o jedno percento hrubého domáceho produktu ročne. V roku 2025 by to malo byť približne 1,4 miliardy eur, informoval Denník N ešte 9. júla. Dohoda na konsolidačnom balíčku mala byť do začiatku letných dovoleniek. Takto to aspoň chcel Ladislav Kamenický.
„Mám to vyskladané, ale potrebujeme najprv dohodu všetkých koaličných strán.“ V rámci konsolidačného balíka už vláda schválila kontroverznú daň zo sladených nápojov a vyššie dane tabaku.
Fiktívne živnosti
Problém v rámci daní sú taktiež fiktívne živnosti. Ak by boli všetci tí, ktorí majú takéto fiktívne živnosti, zamestnaní, odvedené dane a odvody by sa zvýšili až o 648 miliónov eur. Ako sme informovali v článku, Slovensko malo v roku 2018 z celkového počtu SZČO najvyšší podiel fiktívnych v rámci celej Európskej únie. Ministerstvo práce sa preto rozhodlo, že bude proti fiktívnym živnostiam bojovať.
„Na Slovensku máme taký dlhodobý fenomén, s tým, že štát to v nejakej miere riešil. Je záujem, aby sa riešila intenzita dohľadu a výkonu kontrol na trhu práce pri dodržiavaní základných podmienok a pracovnoprávnych vzťahov,“ vyjadril sa na túto tému advokát Matúš Červený z advokátskej kancelárie LEXANTE.
Podľa advokáta sa definuje závislá činnosť a závislá práca tak, že musí spĺňať 5 bodov. „Ide o kontrolu a riadenie zamestnávateľa zamestnancom, začlenenie do pracovného kolektívu v rámci organizácie zamestnávateľa, pričom zamestnávateľ má organizovať danú prácu. Zamestnanec je veľakrát závislý od príjmu plynúceho z daného pomeru. Je tiež veľmi dôležité to, že zamestnanec pri výkone pokynov zamestnávateľa používa pracovné prostredie a používa pracovné prostriedky, ktoré sú poskytnuté zamestnávateľom.“
Mnoho právnych vzťahov spĺňa tieto podmienky, avšak sú z pohľadu verejného práva, odvodových povinností a daňového zaťaženia evidované inak. Ministerstvo uvažuje, že proti takýmto praktikám môžu pomôcť pokuty. Tie by sa neudelili len zamestnancom, ale aj samotným zamestnávateľom.
V prípade nesprávneho zamestnávania by to mohlo byť od 2 000 do 200 000 eur, avizoval rezort financií. Fiktívnemu živnostníkovi zas môže byť udelená pokuta 331 eur.
Zdroje: HNonline.sk, Denník N, TS/LEXANTE, archív SIU