Vieš, kedy ťa môže šéf vyhodiť? V týchto prípadoch máš nárok na odstupné
- Vieme, kedy si môžeš žiadať odstupné
- Nenechaj sa okabátiť zamestnávateľom
- Ak ťa vyhodí z týchto dôvodov, musí ti zaplatiť
- Vieme, kedy si môžeš žiadať odstupné
- Nenechaj sa okabátiť zamestnávateľom
- Ak ťa vyhodí z týchto dôvodov, musí ti zaplatiť
Niektoré konce sú nové začiatky a ako sa hovorí, keď sa nedá dverami, tak to skús oknom. Napriek tomu ukončiť pracovný pomer v práci, kde si si už zvykol, môže byť poriadne stresujúce. Niekedy však vie potešiť obyčajná maličkosť – finančná náhrada. Vieme, kedy máš nárok na odstupné a ako sa nenechať „okabátiť“ zamestnávateľom.
Pri skončení pracovného pomeru výpoveďou nasleduje výpovedná doba, počas ktorej stále pracuješ, kým tvoj pracovný pomer oficiálne neskončí. Výpovedná doba je čas, ktorý musí uplynúť medzi oznámením o skončení pracovného pomeru a jeho reálnym ukončením. Minimálna dĺžka výpovednej doby je určená Zákonníkom práce, informuje portál Podnikajte.
Kedy ťa šéf môže vyhodiť
Ako uvádza portál peniaze.sk, aby ti zamestnávateľ mohol dať výpoveď, mal by platiť jeden z nasledujúcich troch zákonných dôvodov.
- Zamestnávateľ sa ruší alebo premiestňuje a ty nesúhlasíš so zmenou miesta výkonu práce.
- Môžeš byť prepustený z dôvodu nadbytočnosti, ak zamestnávateľ alebo príslušný orgán písomne rozhodne o zmene tvojich úloh, technického vybavenia, znížení počtu zamestnancov pre zvýšenie efektívnosti práce alebo z iných organizačných dôvodov.
- Pre zdravotný stav už nemôžeš vykonávať svoju prácu.
V týchto prípadoch máš nárok na odstupné za určitých podmienok. Treba si dať pozor najmä na to, akú máš výpovednú dobu a ako dlho si bol zamestnaný.
- Pri zamestnaní kratšom ako jeden rok je výpovedná doba jeden mesiac a nemáš nárok na odstupné.
- Pri zamestnaní trvajúcom jeden až dva roky je výpovedná doba dva mesiace bez nároku na odstupné.
- Ak si zamestnaný dva až päť rokov, výpovedná doba je dva mesiace a máš nárok na odstupné vo výške jedného mesačného zárobku.
- Pri zamestnaní trvajúcom päť až desať rokov je výpovedná doba tri mesiace a dostaneš dva mesačné zárobky ako odstupné.
- Ak končíš v zamestnaní trvajúcom desať až dvadsať rokov je výpovedná doba tri mesiace a odstupné vo výške troch mesačných zárobkov.
- Pri zamestnaní nad dvadsať rokov je výpovedná doba tri mesiace a odstupné vo výške štyroch mesačných zárobkov.
Ak dáš výpoveď, musíš mať dobrý dôvod
Ak zamestnanec dá výpoveď z iných dôvodov (napríklad nespĺňaš predpoklady pre výkon práce), platí nasledovné: Pri zamestnaní kratšom ako jeden rok je výpovedná doba jeden mesiac bez nároku na odstupné. V prípade, že si pracoval dlhšie ako jeden rok, tvoja výpovedná doba je dva mesiace bez nároku na odstupné.
Ak sa so zamestnávateľom dohodneš na skončení pracovného pomeru z vyššie spomenutých zákonných troch dôvodov, výpovedná doba sa neuplatňuje. V tomto prípade máš navyše nárok na peňažnú odmenu, a to v nasledujúcich výškach:
- pri zamestnaní kratšom ako dva roky dostaneš odstupné vo výške jedného mesačného zárobku,
- pri zamestnaní trvajúcom dva až päť rokov dostaneš odstupné vo výške dvoch mesačných zárobkov,
- pri zamestnaní trvajúcom päť až desať rokov dostaneš odstupné vo výške troch mesačných zárobkov,
- pri zamestnaní trvajúcom desať až dvadsať rokov dostaneš odstupné vo výške štyroch mesačných zárobkov,
- pri zamestnaní nad dvadsať rokov dostaneš odstupné vo výške piatich mesačných zárobkov.
Ak nemôžeš pokračovať v práci kvôli pracovného úrazu alebo chorobe, máš nárok na odstupné vo výške najmenej 10-násobku tvojho priemerného mesačného zárobku, s výnimkou prípadov, keď si úraz spôsobil svojím zavinením alebo pod vplyvom alkoholu či omamných látok.
Zdroje: Podnikajte.sk, Inšpektorát práce, Peniaze.sk