Nový rekord: Obľúbené more Slovákov je ako polievka. Teplota vody ťa úplne odrovná
- Teplota vody v Chorvátsku zlomila rekordy
- Na Jadranskom mori namerali najteplejšiu vodu vôbec
- Teplota vody v Chorvátsku zlomila rekordy
- Na Jadranskom mori namerali najteplejšiu vodu vôbec
Dáta bez pátosu upozorňujú na rekordné teploty mora v medzi Slovákmi obľúbenom Chorvátsku. Teplota vody tu už v súčasnosti presahuje 30 stupňov Celzia. Jadranské more je teda teplé ako nikdy.
Podľa MSN na úplnom juhu Chorvátska – v okolí Dubrovníka – už v pondelok hlásili najvyššiu zaznamenanú teplotu vody vôbec. Dosahovala 29,7 stupňa. Doteraz rekordná teplota predstavovala 29,5 stupňa a namerali ju v roku 2015.
Dáta bez pátosu na sociálnej sieti teraz naznačujú, že od pondelka teplota zrejme ešte stúpla. Podľa Climatebook totiž teploty Jadranu v jeho stredných a východných oblastiach na hladine dosahujú 29 až 31°C. Ide o výraznú odchýlku od normálu pre toto obdobie v roku. Normálne by podľa expertov malo byť more chladnejšie o 2 až 4 stupne na juhovýchode a lokálne dokonca až o 6 stupňov.
Podľa turistov komentárov na sociálnych sieťach sa v chorvátskom mori v súčasnosti skutočne neschladíš. Voda je na to príliš teplá. Aj Iónske či Tyrhénske moria sú oproti normálu teplejšie. V ich prípadoch ide o odchýlku 4 stupňov, voda tu má od 27 do 29 stupňov Celzia.
Teplotu vody blízko normálu v súčasnosti nájdeme len v Egejskom mori (24 stupňov) a na západe Stredozemného mora. To je pre silné severné vetry dokonca o jeden stupeň chladnejšie.
Nápor horúčavy v obľúbených dovolenkových destináciách
Ako píše Croatiaweek, na pobreží Jadranu v Chorvátsku ľudia bojujú s vysokými teplotami a očakáva sa, že to tak bude aj naďalej. Horúčavy sužujú celú krajinu a minulý týždeň tu platili najvyššie možné stupne výstrahy pred teplom. Tie meteorológovia vydali aj v posledných dňoch.
Euronews podotýka, že južná Európa ako celok v súčasnosti zažíva miestami teploty až 40 stupňov Celzia. V krajinách je úpal skutočným rizikom. Dovolenkári si musia dávať pozor príznaky ako bolesti hlavy či závraty, nepohodlie alebo dezorientáciu. Nič dobré neveští ani začervenanie pleti či prehriata a suchá pokožka. Úpal môže viesť k zrýchlenému tepu a v extrémnych prípadoch aj strate vedomia.
Úrady v štátoch od Talianska až po Rumunsko varujú domácich, ako aj turistov, aby sa mali skutočne na pozore. Samozrejme, platia základné odporúčania – piť veľké množstvo vody a vyhýbať sa priamemu slnku počas najteplejších hodín dňa.
Prichádza aspoň čiastočná úľava?
Chorvátsky portál Jutarnij píše, že v Dalmácii v posledných dňoch ani nočné teploty neklesali pod 30 stupňov Celzia. V súčasnosti to ale aspoň trošku upadne a priblížia sa k tým slovenským z posledných dní. Očakávajú sa mierne prehánky, slabý vietor a dokonca aj víchrica na mori. Najvyššia denná teplota od 30 do 35, na Jadrane a vo vnútrozemí Dalmácie medzi 34 až 38 °C.
Najnižšia ranná teplota vzduchu sa na najbližšie dni očakáva väčšinou od 17 do 22 stupňov. Priamo na pobreží mora ale môže opäť dosahovať až 29 °C. Na dnes a zajtra platia najvyššie výstrahy pred horúčavami v Rijeke, Splite a Dubrovníku. Zvyšok krajiny svieti na oranžovo, teda v druhom stupni varovania.
Aj tie však postupne klesnú a v sobotu by mal platiť len prvý stupeň výstrahy v okresoch Osijek, Záhreb a Karlovac a druhý stupeň v oblastiach Gospić a Knin. Rijeka, Split a Dubrovnik aj cez víkend ostanú v najvyššom možnom stupni výstrah.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: MSN, Facebook/Dáta bez pátosu, Croatiaweek, Euronews