O pár hodín nastane „farebný“ spln Mesiaca. Križuje sa s významnou udalosťou
- V nedeľu nastane spln Mesiaca známy ako Jelení mesiac
- Pozorovanie ale môžu zmariť mraky
- V nedeľu nastane spln Mesiaca známy ako Jelení mesiac
- Pozorovanie ale môžu zmariť mraky
Víkendovú oblohu osvetlí nádherný júlový Mesiac v splne. Toto vesmírne divadlo je ideálne pre milovníkov nočnej oblohy, ktorí radi pozorujú Mesiac, no nemajú v láske studené počasie. Júlové teplé noci sú pre nich ideálne.
Vesmírne divadlo prezývané tiež ako Jelení mesiac sa navyše križuje s významnou udalosťou – výročím 55. rokov od toho, ako prvý človek kráčal po Mesiaci.
Mesiac sa do splnu dostane v nedeľu 21. júla o 12:17 hod, uvádza ePočasie.eu. V tom čase nebude náš prirodzený satelit na oblohe viditeľný, no na vesmírne divadlo sa môžeme tešiť večer. Mesiac sa bude javiť ako v splne, teda bude sa javiť rovnako plný, už od piatku večer, uvádza americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Odporúča sa nájsť si miesto, kde vo výhľade na Mesiac nebudú zacláňať žiadne budovy alebo stromy. Dobrou správou je, že vesmírne divadlo je viditeľné aj v oblastiach s vysokým svetelným znečistením ako sú veľké mestá.
Mesiac je viditeľný aj voľným okom, no pre zlepšenie zážitku môžeš siahnuť po ďalekohľade alebo teleskope. Pomocou nich sa dajú pozorovať aj väčšie detaily ako rôzne povrchy Mesiacu ako napríklad tmavé miesta, ktoré sú v skutočnosti pozostatky obrovských prúdov sopečnej lávy.
Prekvapiť môže aj farba Mesiacu v splne, pričom sa môže javiť ako oranžový, ružový alebo mať červenkastý nádych.
Nezvyčajné sfarbenie spôsobuje umiestnenie Mesiaca nízko nad obzorom, pričom jeho svetlo prechádza väčšou časťou atmosféry, čo zvyšuje šance na červenkastý odtieň. „Farebné“ vesmírne divadlo sa dá pozorovať hlavne pri východe a západe Mesiaca.
Ak Mesiac nie je zvlášť farebný, netreba byť sklamaný, pretože stále ide o jedinečné vesmírne predstavenie.
Pozorovanie ale môže pokaziť oblačnosť, ktorá sa má na našom území vyskytovať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) predpovedá, že v nedeľu nás čaká oblačné až zamračené počasie. Miestami sa môžu vyskytnúť prehánky alebo dážď, ojedinele búrky.
Spln sa odohrá na výročie misie Apollo 11
Ak ale Mesiac „vykukne“ z poza mrakov jeho pozorovanie je ideálnym spôsobom ako si pripomenúť historickú udalosť. A to pristátie amerických kozmonautov Neila Armstronga a Edwina „Buzza“ Aldrina na Mesiaci, v rámci misie Apollo 11. Prví muži kráčali po mesiaci 20. júla 1969, pričom z neho odleteli 21. júla 1969.
„Prvé pristátie na Mesiaci bolo popoludní (20. júla 1969) a potom v tú noc absolvovali prechádzku po Mesiaci,“ uviedol pre CNN Noah Petro, ktorý pôsobí ako vedúci Laboratória planetárnej geológie, geofyziky a geochémie NASA.
Práve vtedy padli slávne vety z úst Armstronga: „Je to malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.“
„Neexistuje lepší spôsob, ako to osláviť, než ísť von a pozrieť sa na Mesiac v splne a pripiť si na Neila (Armstrong), Buzza (Aldrina) a Michaela Collinsa a všetkých ľudí, ktorí pomohli uskutočniť misiu Apollo 11 pred 55 rokmi,“ dodal.
Júlový spln má mnoho názvov
Júlový mesiac má mnoho názvov. V Spojených štátoch pôvodní obyvatelia Ameriky používali označenie Jelení mesiac. Podľa Farmárskeho almanachu toto pomenovanie neznamená, že Mesiac vyzerá ako jeleň, ale skôr odkazuje na prírodné udalosti v tomto období. V lete totiž jeleňom začínajú rásť parohy.
Iné meno, pod ktorým je Mesiac známy, je Búrkový mesiac, čo odkazuje na časté búrky v tomto období.
V Európe sa používal názov Senný mesiac pre obdobie, keď sa kosí a zhromažďuje seno v júni a júli. Niekedy sa tiež nazýval Medovinový mesiac (hoci tento názov sa používal aj pre predchádzajúci spln). Medovina sa vyrába kvasením medu zmiešaného s vodou, niekedy s pridaním ovocia, korenia, obilnín alebo chmeľu.
Na ešte výnimočnejšie vesmírne divadlo sa budeme môcť tešiť budúci mesiac. Vtedy nás čaká Jeseterový mesiac, ktorý bude zároveň prvým „supersplnom“ v tomto roku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: ePočasie.eu, NASA, SHMÚ, CNN