Pekelne horúca sobota: Slováci sa uvaria v 36 °C. SHMÚ vydal výstrahy pre väčšinu krajiny

  • Meteorológovia varujú pred tropickými teplotami
  • Vieme, kedy sa chrániť
  • Horúčavy si vyžiadali aj 21 životov
počasie
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Meteorológovia varujú pred tropickými teplotami
  • Vieme, kedy sa chrániť
  • Horúčavy si vyžiadali aj 21 životov

Posledný júlový víkend prinesie na Slovensko pekelné horúčavy. Po dňoch, keď prevládali miernejšie teploty a intenzívne búrky, krajina sa bude variť v takmer 40-kach, informuje portál iMeteo. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na najbližšie dni dokonca výstrahy.

Vysoké teploty a pobyt na slnku môžu byť rizikové pre všetkých, obzvlášť pre starších ľudí a deti. V prípade nezodpovedného pobytu na slnku môže byť ohrozené nielen zdravie, ale aj život. V zahraničí tak zomrelo počas jediného dňa až 21 ľudí. 

Takmer 40 stupňov Celzia

Počasie na Slovensku ovplyvní tlaková výš nad Rumunskom, následne taktiež teplý vzduch, ktorý bude prúdiť od juhozápadu. Sobotňajšia obloha bude prevažne jasná až polooblačná, bez očakávaných zrážok či búrok. Teploty sa vyšplhajú na úctyhodných 31 °C až 36 °C, s výnimkou chladnejších oblastí Oravy a podtatranského regiónu, kde teplomery ukážu okolo 29 °C. Vo výške 1 500 metrov nad morom môže ortuť vystúpiť až na 18 °C. Vietor bude počas soboty prevažne slabý, neskôr sa zmení na južný s rýchlosťou 3 až 7 m/s. 

SHMÚ vydal na celý víkend výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami. V sobotu bude platiť výstraha 2. stupňa pre okresy Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno, Nitra a Levice. Výstraha prvého stupňa platí pre väčšinu Slovenska, s výnimkou okresov na severe. 

Nedeľa 28. júla by však mala priniesť so sebou studený front postupujúci od severozápadu. Tým by sa malo ukončiť krátke obdobie horúčav. Očakáva sa zvýšená oblačnosť a miestami sa objavia prehánky a búrky, najmä v západných a severných častiach Slovenska. Tieto búrky môžu nadobudnúť intenzívny charakter, čím sa dramaticky zmení charakter počasia oproti predchádzajúcemu dňu.

Meteorológia však aj naďalej varujú juh krajiny pred horúčavami. K spomenutým okresom sa do skupiny výstrahy 2. stupňa pridajú Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec a Rimavská sobota. V nedeľu taktiež bude platiť výstraha 2. stupňa pred teplotami na východe Slovenska, presnejšie v Trebišove, Michalovciach, Sobranciach, Humennom a Vranove nad Topľou. 

UV žiarenie aj ohrozenie zdravia

Slováci by mali byť obzvlášť opatrní vzhľadom na vysoký UV index dosahujúci hodnotu 6,6. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa priamemu slnku medzi 10. a 15. hodinou, chrániť sa vhodným oblečením, pokrývkou hlavy a používať opaľovací krém a slnečné okuliare.

SHMÚ na svojej webovej stránke taktiež informuje, že výstrahy pred teplotami platia v čase od 13.00 do 18.00. V nedeľu to bude od 13.00 do 17.00. Rovnako tak informujú, že podľa ÚVZ SR môžu byť vysoké teploty nebezpečné pre deti, starších ľudí, tehotné ženy a chronicky chorých ľudí. Pozor by si mali dať najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami, či osoby s nadváhou.

Úmrtie niekoľkých ľudí

Vysoké teploty udreli aj na obyvateľov v marockom meste Beni Mellal, ležiacom na úpätí pohoria Stredný Atlas. Za jediný deň tam zomrelo 21 ľudí, informuje iMeteo v druhom článku.

Toto takmer 200-tisícové mesto, vzdialené približne 200 km juhovýchodne od Casablancy, zaznamenalo v stredu teploty dosahujúce až 48 stupňov Celzia. Tragédia zasiahla najmä rizikové skupiny obyvateľstva. Podľa regionálnych zdravotníckych služieb išlo prevažne o seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami, ktorých už aj tak krehký zdravotný stav sa pod vplyvom neznesiteľného tepla prudko zhoršil.

Marocké ministerstvo zdravotníctva informovalo, že vo štvrtok teplota v oblasti mierne klesla na 43 stupňov Celzia. Napriek tomu situácia zostáva vážna. Z celkového počtu obetí 17 ľudí podľahlo horúčavám v nemocniciach, zatiaľ čo štyria zomreli mimo zdravotníckych zariadení. Tieto extrémne teploty nie sú v Maroku ojedinelým javom. Krajina už šiesty rok po sebe čelí suchu a nadpriemerným teplotám. Situácia sa zhoršuje natoľko, že január tohto roka bol dokonca vyhodnotený ako najteplejší mesiac v krajine od roku 1940. Táto alarmujúca situácia poukazuje na potrebu urýchlených opatrení v boji proti klimatickým zmenám.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, iMeteo 2

Najnovšie videá

Trendové videá