Desivé vyhrážky Putina po kroku USA: Umiestni strely na dosah Západu. Kľúčovú rolu hrá Nemecko
- Putin varuje pred rozmiestnením striel na dosah Západu
- Situáciu prirovnáva k studenej vojne
- Putin varuje pred rozmiestnením striel na dosah Západu
- Situáciu prirovnáva k studenej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin varoval USA, že ak Washington od roku 2026 rozmiestni v Nemecku rakety dlhého doletu, Rusko rozmiestni podobné rakety v dosahu západu, informuje The Guardian.
Spojené štáty začnú v Nemecku v roku 2026 rozmiestňovať schopnosti streľby na veľké vzdialenosti v snahe demonštrovať svoj záväzok voči NATO a európskej obrane, oznámili Washington a Nemecko začiatkom tohto mesiaca. „Epizodické rozmiestnenie“ USA je prípravou na dlhodobejšie rozmiestnenie takýchto spôsobilostí, ktoré budú zahŕňať strely SM-6, strely s plochou dráhou letu Tomahawk a vývojové hypersonické zbrane, ktoré majú väčší dosah ako súčasné kapacity v Európe.
Ďalšia „studená vojna“
V nedeľnom prejave k námorníkom z Ruska, Číny, Alžírska a Indie pri príležitosti Dňa ruského námorníctva v bývalom cisárskom hlavnom meste Petrohrad Putin povedal USA, že týmto krokom riskujú spustenie raketovej krízy v štýle studenej vojny.
„Čas letu k cieľom na našom území takýchto rakiet, ktoré môžu byť v budúcnosti vybavené jadrovými hlavicami, bude asi 10 minút,“ povedal Putin.
Ruský prezident povedal, že USA podnecujú napätie a presunuli raketové systémy Typhon do Dánska a na Filipíny, a prirovnal plány USA k rozhodnutiu NATO rozmiestniť v západnej Európe odpaľovacie zariadenia Pershing II v roku 1979.
„Táto situácia pripomína udalosti studenej vojny súvisiace s rozmiestnením amerických rakiet stredného doletu Pershing v Európe,“ povedal Putin.
Putin tiež uviedol, že Rusko takmer dokončilo vývoj „množstva (raketových) systémov“ stredného a krátkeho doletu. „Prijmeme zrkadlové opatrenia na rozmiestnenie, berúc do úvahy kroky Spojených štátov, ich satelitov v Európe a v iných regiónoch sveta.“
Kritika USA za spoluprácu Ruska s Čínou
Rastúce prepojenie Ruska a Číny v arktickej oblasti vyvoláva znepokojenie u amerického Pentagonu. Vo svojej nedávnej správe upozornil na znovuotvorenie stoviek sovietskych vojenských zariadení Ruskom a čínsky záujem o prírodné zdroje a nové prepravné trasy v regióne.
Americké ministerstvo obrany zdôraznilo, že napriek pretrvávajúcim nezhodám medzi týmito dvoma krajinami je ich spolupráca v Arktíde alarmujúca a bude naďalej pod drobnohľadom. Kremeľ však túto kritiku zo strany USA rázne odmietol.
Hovorca Dmitrij Peskov vyhlásil, že rusko-čínska kooperácia nie je namierená proti žiadnej krajine a jej cieľom je len posilnenie stability v regióne. Zdôraznil, že Rusko zaujíma zodpovedný postoj k Arktíde a aktívne sa snaží predchádzať potenciálnym konfliktom v tejto strategicky významnej oblasti.
Podľa Peskova rusko-čínska spolupráca prispieva k stabilite a predvídateľnosti v regióne. Toto vyjadrenie prichádza v čase, keď agentúra Reuters pripomína, že obe krajiny spolupracujú na vytvorení nových prepravných trás v Arktíde.
Tento krok súvisí s ruskou snahou o zvýšenie dodávok ropy a plynu do Číny, čo je reakciou na západné sankcie uvalené na Rusko. Napriek ubezpečeniam z Kremľa, že ich spolupráca s Čínou je mierová a konštruktívna, zostáva situácia v Arktíde predmetom intenzívneho geopolitického záujmu a diskusií na medzinárodnej scéne.
Zdroje: The Guardian, The Guardian, TASR