VIDEO: Astronauti NASA vo vesmíre zorganizovali olympiádu. Uviazli tam od polovice júna

  • Loď Starliner je vo vesmíre dlhšie, ako sa plánovalo
  • Uviaznutí astronauti si zacvičili
  • Ich olympijské video sa stalo virálnym
NASA
reprofoto/Youtube/NASA
  • Loď Starliner je vo vesmíre dlhšie, ako sa plánovalo
  • Uviaznutí astronauti si zacvičili
  • Ich olympijské video sa stalo virálnym

The Washington Post vo svojom článku píše, že „uviaznuť na Medzinárodnej vesmírnej stanici na dlhší čas by mohla byť vysnívaná dovolenka“. Podľa niektorých ľudí by skôr mohlo ísť o nočnú moru. Práve to sa stalo dvom astronautom, ktorí s vesmírnou loďou Starliner uviazli vo vesmíre. Svoj čas si rozhodli spestriť vlastnou olympiádou. 

Astronauti Sunita Williams a Butch Wilmore, ktorí sa mali pôvodne vrátiť na Zem už v polovici júna, zostali na palube lode Starliner pre problémy s motorom a únikom hélia. Tieto problémy, žiaľ, ich návrat odložili na neurčito, pričom NASA a Boeing stále pracujú na riešení ich technických ťažkostí​. Kedy sa astronauti vrátia domov, zatiaľ nikto nevie. 

Spravili si vlastnú olympiádu

Keďže astronauti trávia vo vesmíre viac času, než pôvodne plánovali, rozhodli sa skrátiť si čas milou aktivitou. Na palube ISS si usporiadali vlastné olympijské hry, o ktoré sa podelili so svetom pomocou virálneho videa.

Šesť astronautov NASA na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa rozhodlo pripojiť k oslavám svojím vlastným spôsobom. Spoločne sa zapojili do niekoľkých improvizovaných disciplín, ktoré prispôsobili stavu beztiaže na palube ISS. Medzi súťažami boli hod diskom, ktorý bol simulovaný pomocou CD, gymnastické výkony na lanách, ktoré napodobňovali gymnastické kruhy, a „šprint“ v úzkom koridore vesmírnej stanice.

„Počas niekoľkých posledných dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici sme zažili veľa zábavy, keď sme predstierali, že sme olympijskí športovci,“ povedal jeden z astronautov Matthew Dominick na konci videa.

„My sme, samozrejme, mali výhody beztiaže,“ dodal. „Nevieme si predstaviť, aké to musí byť ťažké, byť takýmto svetovým športovcom, ktorý robí svoj šport pri skutočnej gravitácii. Takže od nás všetkých na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice každému jednému športovcovi na olympijských hrách prajeme veľa šťastia!“

Na mesiaci našli jaskyne

Tím vedcov potvrdil, že na Mesiaci, neďaleko od miesta, kde pred 55 rokmi pristáli americkí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin, je jaskyňa, ktorá by mohla poslúžiť ako základňa pri budovaní trvalo obývateľných základní. V článku, ktorý bol publikovaný v časopise Nature Astronomy vedci súčasne predpokladajú, že takýchto jaskýň môžu byť na Mesiaci stovky.

Mesačné moria neobsahujú vodu. Vznikli približne pred 3,9 až 3,2 miliardami rokov, keď dná obrovských paniev na Mesiaci zaplnila tekutá láva, ktorá časom stuhla. Moria sú jediným povrchovým útvarom na Mesiaci, ktorý je bez problémov pozorovateľný voľným okom zo Zeme. Moria nesú ďalšie stopy minulej sopečnej činnosti: meandrovité brázdy, malé sopečné dómy, kužele a kaldery.

Vedci predpokladajú, že jaskyňa vznikla pred miliónmi či dokonca miliardami rokov, keď sa na Mesiaci pohybovala horúca láva – práve ona mohla urobiť taký tunel v hornine.

Podobným javom na Zemi sú sopečné jaskyne na španielskom ostrove Lanzarote, hovorí profesor Carrer. Dodal, že talianski vedci v rámci svojho výskumu tento ostrov navštívili.

Carrer dodal, že autori štúdie si okamžite uvedomili, že takáto jaskyňa na Mesiaci môže byť dobrým miestom pre základňu astronautov. „Život na Zemi sa predsa tiež začal v jaskyniach, takže ľudia v nich mohli žiť na Mesiaci,“ argumentoval Carrer.

Jaskyne by pozemšťanov chránili pred kozmickým a slnečným žiarením, ako aj pred zásahmi mikrometeoritov. Budovanie biotopov od nuly by bolo časovo náročnejšie, a to aj vtedy, keď sa zohľadní potenciálna potreba vystužiť steny jaskyne, aby sa prípadne zabránilo zrúteniu jej stien, uviedol vedecký tím.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: The Washington Post, Space, Youtube, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá