Stovky Slovákov ovplyvní nová daňová povinnosť. Vieme, kedy vstúpi do platnosti
- Nová daň predstavuje nový nástroj na boj proti daňovým únikom
- Zisti, koľkých podnikov na Slovensku sa týka
- Nová daň predstavuje nový nástroj na boj proti daňovým únikom
- Zisti, koľkých podnikov na Slovensku sa týka
V boji proti daňovým únikom prichádza nový nástroj – dorovnávacia daň. V decembri 2022 Európska únia schválila smernicu Pillar II, ktorá zaväzuje členské štáty uplatňovať pravidlá minimálneho globálneho zdaňovania.
Portál FinReport zisťoval, čo táto daň prináša, aký počet podnikov na Slovensku ovplyvní, ako môže novela zákona zmeniť jej uplatňovanie a aké názory majú na ňu odborníci.
Nové pravidlá pre takmer 2-tisíc subjektov
Dorovnávacia daň má za cieľ zabezpečiť, aby nadnárodné a veľké vnútroštátne skupiny platili minimálnu úroveň daní.
„Ide o ďalší zo série nástrojov boja proti daňovým únikom v oblasti medzinárodného zdaňovania. Inštitút globálnej minimálnej dane vznikol a bol prijatý na medzinárodnom fóre v rámci skupiny štátov združených v takzvanom Inkluzívnom rámci OECD/G20,“ uviedli experti z poradenstva v oblasti daňových služieb PwC Matej Suja a Filip Baláži.
Pillar II zavádza minimálnu efektívnu daňovú sadzbu 15 % pre nadnárodné skupiny s konsolidovanými príjmami nad 750 miliónov eur. Táto daň sa uplatní na zisky v oblastiach s nízkym daňovým zaťažením. Nové pravidlá ovplyvnia aj firmy pôsobiace na Slovensku.
„Predpokladá sa, že dorovnávacej dani podlieha 1500 až 2000 subjektov na Slovensku,“ avizovalo Ministerstvo financií SR.
Splatnosť už o dva roky
Tento nástroj sa ešte nezačal na Slovensku uplatňovať a spoločnosti ho nemajú povinnosť odvádzať.
„Výnimku majú štáty, v ktorých sa nenachádza viac než dvanásť hlavných materských subjektov skupín, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti tejto smernice. Tieto štáty môžu odložiť implementáciu najneskôr do 31. decembra 2029. Výnimku si uplatnilo aj Slovensko,“ objasnili experti zo spoločnosti PwC.
Hoci Slovensko musí zaviesť smernicu Pillar II najneskôr do roku 2029, ministerstvo financií tvrdí, že prvé platby dorovnávacej dane budú firmy na Slovensku realizovať už v roku 2026. Daňové priznania musia predložiť 15 mesiacov po skončení účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje konsolidovaná účtovná závierka.
V prvom roku však majú na podanie o tri mesiace viac a vtedy je aj splatná dorovnávacia daň.
„To znamená, že ak sa konsolidovaná účtovná závierka zostavuje k 31. decembru, dorovnávacia daň za rok 2024 sa uhrádza do 30. júna 2026 a za rok 2025 sa uhrádza do 31. marca 2027. Podotýkame, že tieto ustanovenia nie sú predmetom novely,“ vysvetlilo vo svojom stanovisku Ministerstvo financií SR.
Plány rezortu financií
Ministerstvo financií SR predložilo novelu zákona do medzirezortného pripomienkového konania. Táto novela nepridá do štátneho rozpočtu žiadne nové finančné prostriedky a nepočíta s rozšírením počtu daňovníkov. Zahŕňa iba technické spresnenia a doplnenia k aktuálnej legislatíve.
„Jednotlivé prvky návrhu objasňujú spôsob výpočtu oprávneného príjmu alebo oprávnenej straty základného subjektu a výpočet sumy upravených zahrnutých daní. Návrhom novely zákona sa tiež spresňujú zavedené definície a pravidlá na výpočet sumy vylúčených príjmov na základe ekonomickej podstaty,“ uvádza ministerstvo.
„Novela zákona je veľmi technický dokument, ktorý definuje účtovné postupy výpočtu dorovnávacej dane,“ vysvetlil Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Ďalší experti tvrdia, že návrh novely zákona od ministerstva financií podnikateľom nezjednoduší orientáciu.
„Predkladaná novela výrazne nerieši a ani nemôže riešiť prehľadnosť pôvodného zákona, keďže samotný koncept globálnej minimálnej dane je značne komplexný a komplikovaný,“ informovali M. Suja a F. Baláži zo spoločnosti PwC.
Štáty vnímajú dorovnávaciu daň ako spravodlivý spôsob, ako získať časť príjmov nadnárodných firiem. Analytik z INESS tiež upozornil na to, že to síce prinesie viac peňazí do štátneho rozpočtu, ale nepodporí to hospodársky rast.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: FinReport, mfsr.sk