Dôležité vedecké zistenie: Ospevované superprvky vedia spôsobiť bujnenie rakoviny. Kľúč je v dávke
- Výskumy spochybňujú to, čo sme si roky mysleli o antioxidantoch
- Zvýšené užívanie antioxidantov môže paradoxne prospievať rakovine
- Výskumy spochybňujú to, čo sme si roky mysleli o antioxidantoch
- Zvýšené užívanie antioxidantov môže paradoxne prospievať rakovine
V minulosti sa predpokladalo, že antioxidanty majú ochranný účinok proti vzniku a rozvoju rakovinových buniek, pretože neutralizujú reaktívne formy kyslíka, ktoré môžu poškodzovať DNA.
O to prekvapivejšie sú výsledky niekoľkých štúdií, ktoré skúmali úlohu antioxidantov, ako sú vitamíny C a E, pri tvorbe nových krvných ciev v nádorových tkanivách.
Výskumy naznačujú, že antioxidanty môžu paradoxne podporovať angiogenézu v nádoroch, čo následne urýchľuje progresiu ochorenia. Prílišná suplementácia antioxidantmi by mohla nepriaznivo ovplyvniť priebeh onkologických ochorení a účinnosť ich liečby.
Mechanizmus pôsobenia antioxidantov
Ako uvádza Karolinska Institutes, antioxidanty aktivujú proteín nazývaný BACH1, ktorý zohráva zásadnú úlohu v procese angiogenézy, teda tvorbe nových krvných ciev.
Tento proces je nevyhnutný na rast a šírenie nádorov, pretože im poskytuje prísun kyslíka a živín. Stabilizácia BACH1 proteínu nastáva pri znížení hladiny voľných kyslíkových radikálov, čo môže byť dôsledkom zvýšenej konzumácie antioxidantov.
Ukázalo sa, že BACH1 je schopný stimulovať tvorbu krvných ciev aj pri normálnych hladinách kyslíka. Tento objav je dôležitý, pretože doposiaľ sa predpokladalo, že angiogenéza je možná len pri nízkych hladinách kyslíka.
Ďalším zásadným zistením je, že antioxidanty môžu zvýšiť metastatický potenciál nádorov. Experimenty na myšiach s melanómom preukázali, že antioxidanty znižujú oxidačný stres v cirkulujúcich rakovinových bunkách. Tým zvyšujú ich schopnosť prežiť a metastázovať do iných častí tela.
Pri starších štúdiách spomenutých v Cancer sa zase zistilo, že pridanie N-acetylcysteínu do stravy myší s malými pľúcnymi nádormi významne zvýšilo progresiu nádorov. N-acetylcysteín je pritom považovaný za antioxidant, ktorý má podporovať zdravie priedušiek a dýchacích ciest.
Prehodnotenie súčasných možností liečby
Vedúci výskumu Martin Bergö, profesor na Katedre biologických vied a výživy a viceprezident Karolinska Institutet vo Švédsku, uviedol: „Konzumácia antioxidantov v bežných potravinách je bezpečná, avšak väčšina ľudí nepotrebuje ich nadmerné dopĺňanie.“
„Pre pacientov s rakovinou alebo pre osoby so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny môže byť príjem vysokých dávok antioxidantov potenciálne škodlivý.“
Budúce štúdie sa zamerajú na podrobné skúmanie regulácie proteínu BACH1 hladinami kyslíka aj voľných radikálov a na jeho vplyv na angiogenézu.
Vedci plánujú preskúmať tieto mechanizmy aj pri iných typoch rakoviny, ako sú rakovina prsníka, obličiek a kože. Cieľom je pochopiť, ako tieto faktory ovplyvňujú tvorbu nových krvných ciev v rôznych nádorových tkanivách.
Podávanie antioxidantov pacientom s rakovinou by mohlo zhoršiť priebeh ich ochorenia a podporiť šírenie nádorov. Autori štúdií poznamenávajú, že tieto poznatky vyzývajú na prehodnotenie súčasných terapeutických postupov a odporúčaní pre pacientov trpiacich onkologickými ochoreniami.
Dôležité teda je skutočne poznať hladiny antioxidantov, vitamínom, minerálov a stopových prvkov vo svojom tele, a dopĺňať ich s rozumom. Vedci zase raz výskumom potvrdili odvekú teóriu, že všetkého veľa škodí.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Karolinska Institutes, Cancer