Odborníci varujú: Zakázaný doplnok proti bolesti spôsobuje závislosť. Jeho alternatívy užívajú aj Slováci

  • Táto látka je známa svojimi upokojujúcimi účinkami proti bolesti
  • Na Slovensku je už dávno zakázaná
  • E-shopy však aj naďalej predávajú jej alternatívy
Žena pije tekutinu z pohára.
Ilustračné foto Freepik/@benzoix
  • Táto látka je známa svojimi upokojujúcimi účinkami proti bolesti
  • Na Slovensku je už dávno zakázaná
  • E-shopy však aj naďalej predávajú jej alternatívy

Svet nebezpečných látok na zmenu vedomia je nekonečný. Aj keď si môžeš myslieť, že ho dobre poznáš a týmto látkam sa vyhneš, nie je to pravda.

Neustále sa objavujú nové látky, a keď niektoré zakážu, takmer okamžite sa objavia ich legálne náhrady. To sa stalo aj s tzv. kratomom, ktorý na Slovensku zakázali, no e-shopy stále predávajú jeho alternatívy.

Ako uvádza portál Healthnews, podľa odhadov Správy zneužívania látok a duševného zdravia (SAMHSA) užívalo kratom v roku 2021 asi 1,7 milióna ľudí v Spojených štátoch. Spotrebitelia často veria, že doplnky s kratomom sú bezpečné, pretože pochádzajú z „prírodnej“ rastliny.

Populárny bol aj na Slovensku

Kratom je tropický strom z Ázie, známy účinkami svojich sušených listov. V malých dávkach stimuluje, vo väčších spôsobuje eufóriu a má utlmujúce účinky.

Odborníčka na závislosti Jana Žemličková zo Sanatória AT uviedla pre tvnoviny.sk, že kratom, hoci je prírodný, je u nás stále zakázaný. Na Slovensku bol veľmi populárny asi pred štyrmi rokmi, ale v decembri 2021 zakázali jeho predaj, distribúciu a výrobu.

„Má svoju tradíciu v Thajsku a je mnoho štátov, kde sa stále používa aj na lekárske účely. Má pozitívne účinky a používa sa na lekársky predpis. Zvyšuje imunitu či znižuje krvný tlak. Má aj upokojujúce a protiúzkostné efekty,“ povedala odborníčka.  

Správne dávkovanie

Žemličková však upozorňuje aj na druhú stranu mince. Kratom spôsobuje závislosť, preto je mimoriadne dôležité správne dávkovanie.

„Tá nízka dávka je len niekoľko gramov. Hneď ako sa prekročí, keďže kratom aktivuje opioidné receptory v mozgu, presne tak ako mor*ín či her*ín, tak pomerne rýchlo sa človek môže stať závislým. Odvykanie od týchto látok je pomerne náročné, čiže ja to nikomu neodporúčam,“ informovala adiktologička.  

Abstinenčné príznaky sú podľa nej dosť silné a nepríjemné. Podobne ako pri iných opiátoch, zahŕňajú ťažké fyzické aj psychické problémy. Na druhej strane sa však kratom niekedy používa na zmiernenie týchto príznakov.

Ani alternatívy nie sú bezpečné

Hoci Slovensko zakázalo kratom, mnohí predajcovia ho stále predávajú online ako bežný čaj. Na jednej stránke si môžete vybrať medzi zeleným, červeným a bielym kratomom, ktoré sa líšia svojím účinkom.

Žena pije čaj.
zdroj: Freepik/@svetlanasokolova

E-shopy ponúkajú pre náročnejších zákazníkov aj ochutené verzie, tablety a pochutiny s obsahom kratomu.

Niektoré obchody sa rozhodli kratom vyradiť zo svojho sortimentu a nahradili ho legálnymi alternatívami ako mitragyna javanica a mitragyna hirsuta. Tieto tropické stromy majú podobné účinky.

Tieto alternatívy sľubujú výrazné účinky vrátane pomoci s alkoholovou opicou a bolesťou hlavy. Obchody tvrdia, že majú slabšie účinky ako kratom, čo znamená menšiu návykovosť a nižšie riziko negatívnych efektov. S týmto tvrdením však odborníčka nesúhlasí.

„Účinná látka v kratome je mitragynín. Keď hovoríte, či je pravda, že náhrada je zdravšia, to je presne to isté, ako pri iqos cigaretách. Sú zdravšie, ale závislosť vzniká oveľa rýchlejšie ako pri klasických cigaretách,“ vysvetlila Žemličková.

Alternatívy kratomu obsahujú iné účinné látky, konkrétne mitrajavín a mitrafylín. Podľa odborníčky majú tieto látky rovnaké účinky ako kratom. Bezpečnosť týchto alternatív preto nebude vyššia.

Tento produkt spôsobil úmrtie

Podľa odhadov Správy zneužívania látok a duševného zdravia (SAMHSA) užívalo kratom v roku 2021 v Spojených štátoch 1,7 milióna ľudí.

V upozornení z 26. júla Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) varoval spotrebiteľov, aby si nekupovali ani nepoužívali „Optimized Plant Mediated Solutions (OPMS) Black Liquid Kratom“. Agentúra dostala správy, že po konzumácii tohto bylinného doplnku jedna osoba zomrela a niekoľko ďalších malo vážne zdravotné problémy.

Tento produkt môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako sú poškodenie pečene, záchvaty a poruchy s užívaním látok.

Medzi ďalšie riziká spojené s OPMS Black Liquid Kratom patria závislosť, tráviace ťažkosti, abstinenčné príznaky, syndróm nepokojných nôh, kožné problémy, zvýšená úzkosť, agresívne správanie, nedostatok energie a neschopnosť sústrediť sa.

FDA upozorňuje, že etiketa OPMS Black Liquid Kratom uvádza prítomnosť kratomových alkaloidov, mitragynínu a 7-hydroxymitragynínu (7-OH mitragynín).

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Healthnews, tvnoviny.sk, FDA

Najnovšie videá

Trendové videá