Dedič multimiliardovej značky Hermès chcel darovať majetok záhradníkovi. Teraz tvrdí, že jeho bohatstvo zmizlo

  • Šokujúci zvrat v príbehu dediča Hermès
  • Nicolas Puech tvrdí, že jeho miliardové bohatstvo je preč
Nicolas Puech, 81-ročný dedič luxusného impéria Hermès
Nicolas Puech, 81-ročný dedič luxusného impéria Hermès AFR
  • Šokujúci zvrat v príbehu dediča Hermès
  • Nicolas Puech tvrdí, že jeho miliardové bohatstvo je preč

Nicolas Puech, 81-ročný dedič luxusného impéria Hermès International SA, ktorý minulý rok spôsobil kontroverziu plánom zanechať svoje miliardy svojmu záhradníkovi, teraz tvrdí, že už nemá čo odovzdať. Informuje Bloomberg.

Nedávne rozhodnutie švajčiarskeho súdu, ktorý zamietol jeho obvinenia proti bývalému správcovi majetku, prinieslo prekvapujúci obrat v tomto veľmi tajomnom prípade.

Hodnota značky Hermès

Hermès, ikona luxusu a elegancie, bola založená v roku 1837 Thierrym Hermèsom. Značka sa preslávila svojimi kvalitnými koženými výrobkami, ako sú ikonické Birkin kabelky a farebné hodvábne šatky.

Spoločnosť, ktorá začínala ako výrobca konských postrojov, sa postupne stala jedným z najväčších hráčov na globálnom trhu luxusu. Dnes je rodina Hermès považovaná za najbohatšiu rodinu v Európe s čistou hodnotou majetku približne 155 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje približne 140 miliárd eur.

Kontroverzný dedič a jeho stratené miliardy

Puech, piata generácia rodiny Hermès, bol vždy vnímaný ako uzavretá osoba. Jeho podiel v spoločnosti, približne 6 miliónov akcií v hodnote okolo 13 miliárd dolárov, by z neho robil najväčšieho individuálneho investora v Hermès. No v najnovšom vývoji udalostí Puechovi právnici tvrdia, že už tieto aktíva nevlastní. Tvrdí, že bol obeťou podvodu, ktorý bol pre bežných ľudí nezistiteľný.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hermès (@hermes)

Súd zamietol Puechove obvinenia voči finančnému poradcovi Ericovi Freymondovi, ktorý mal údajne zohrávať úlohu pri zmiznutí jeho majetku. Súd konštatoval, že Puechove tvrdenia boli nejasné a nedostatočne podložené.

„Gigantický podvod, ktorého bol obeťou, bol pre bežných ľudí nezistiteľný,“ uvádza sa v súdnom dokumente.

Freymondovi právnici vyjadrili spokojnosť s výsledkom, zatiaľ čo Puechov právnik Gregoire Mangeat odmietol celú záležitosť komentovať.

Tajomný osud akcií

Osud Puechovho podielu vo výške približne 5,7 % zostáva záhadou. Tento podiel sa stal stredobodom pozornosti po pokuse Bernarda Arnaulta, zakladateľa LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE, o prevzatie Hermès. Hoci Arnault nakoniec neuspel, Puech sa stal v rodine vyvrheľom pre svoju údajnú úlohu v tejto afére.

Analytik sa na nedávnom výkaze ziskov a strát spoločnosti Hermès spýtal výkonného predsedu Axela Dumasa, či Puech stále vlastní tieto akcie. Dumas odpovedal: „Nemáme spôsob, ako ich vidieť a kontrolovať.“

Puechov súčasný život

Puech, ktorý žije v obci Orsières v švajčiarskom kantóne Valais, sa v minulom roku pokúsil zrušiť svoju dedičskú zmluvu s Isokrates Foundation po tom, čo údajne začal administratívne procedúry na adopciu svojho záhradníka, ktorému plánoval odkázať časť svojho majetku. Tento krok zanechal charitu v neistote a odložil nové granty.

Vo švajčiarskom prípade Puech tvrdil, že jeho bohatstvo pochádzalo takmer výlučne z akcií Hermès, ktoré už nevlastní. Súdny dokument opisuje 24-ročné obdobie, počas ktorého sa spoliehal na Freymonda pri správe svojho majetku.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hermès (@hermes)

Od roku 1998 začal Puech prenášať akcie Hermès do švajčiarskych bánk, pričom ich počet sa nakoniec vyšplhal na 6 miliónov. Freymondovi dal sériu podpísaných mandátov na správu svojich účtov, pričom od roku 2001 sa akcie predávali, kupovali a prevádzali prostredníctvom jednej z bánk.

Významný zisk vo výške 53,7 milióna eur bol zaznamenaný pri predaji akcií počas takmer dvojročného obdobia do októbra 2010, keď Arnault odhalil, že získal podiel v spoločnosti Hermès. Puech vtedy nevzniesol žiadne námietky proti vstupu vonkajšieho investora do akcionárskej štruktúry Hermès a dokonca ho považoval za „spojenca“, ako uvádza dôkazný materiál v súdnom dokumente.

Rozhodnutie švajčiarskeho súdu uzavrelo kapitolu o Puechových údajoch proti Freymondovi, ale otázka, kde sú jeho akcie Hermès, zostáva nezodpovedaná.

Tento príbeh o luxuse, moci a stratených miliardách naďalej fascinuje svet. Hermès so svojou bohatou históriou a nesmiernou hodnotou zostáva symbolom neustálej evolúcie a tajomstiev, ktoré obklopujú najbohatších ľudí na svete.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Bloomberg, TdG, Hermés

Najnovšie videá

Trendové videá