Kauza boxeriek na olympiáde má dohru. Talianka dostane za porážku štedré odškodné
- Porazená si zarobila aj napriek skorému vypadnutiu
- Ukrátený nebude ani jej tréner či národná federácia
- Porazená si zarobila aj napriek skorému vypadnutiu
- Ukrátený nebude ani jej tréner či národná federácia
Pred pár dňami sa odohral veľmi kontroverzný boxerský zápas medzi Taliankou Cariniovou a Alžírčankou Khelifovou. Khelifová zvíťazila za 46 sekúnd a Cariniová po tvrdých ranách zápas vzdala.
Následne sa ozvali kritici, ktorí tvrdia, že Khelifová by nemala súťažiť na OH. V minulosti u nej našli mužský chromozóm, kvôli čomu ju Medzinárodná boxerská federácia diskvalifikovala z minuloročných majstrovstiev sveta. V Paríži však platia iné pravidlá, takže môže súťažiť.
Jej tréner a národný zväz dostanú polovicu
Po kontroverznej situácii na olympiáde sa Medzinárodná boxerská federácia (IBA) rozhodla odškodniť porazenú Talianku. Agentúra Reuters uviedla, že Cariniová dostane 50-tisíc dolárov, čo je niečo vyše 46-tisíc eur. Jej tréner a národný zväz dostanú polovicu tejto sumy. IBA bola predtým vylúčená z olympijského hnutia pre pochybné vedenie a financovanie.
„Nechápem, prečo zabili ženský box. V ringu by kvôli bezpečnosti mali súťažiť iba spôsobilí športovci. Na Taliankine slzy som sa nemohol pozerať,“ uviedol prezident IBA Umar Kremlev.
I see the gender of Imane Khelif is being questioned because Angela Carini couldn’t cope.
Just remember they said Serena Williams was a man because they couldn’t accept she was a brilliant tennis player. pic.twitter.com/qC16ouWZaz— Lorraine King (@lorrainemking) August 1, 2024
V Paríži má mužský chromozóm XY nielen Khelifová, ale aj Lin Yu-tingová z Taiwanu.
Podpora olympijského výboru
Ako sme ťa už informovali, Medzinárodný olympijský výbor (MOV) podporuje Khelifovú a Yu-tingovú. V piatok Yu-tingová zdolala Sitoru Turdibekovú z Uzbekistanu v kategórii žien do 57 kg a postúpila do štvrťfinále.
„Alžírska boxerka sa narodila ako žena, bola registrovaná ako žena, žila svoj život ako žena, boxovala ako žena, má ženský pas. Toto nie je transrodový prípad,“ uviedol MOV v piatok na dennom tlačovom brífingu.
„Došlo k nejakému zmätku, že nejakým spôsobom bojuje muž so ženou. Nie je to tak, vedecky v tom existuje konsenzus. Z vedeckého hľadiska to nie je boj muža so ženou. A myslím si, že to musíme nejako objasniť,“ pokračoval MOV.
Tieto dve atlétky už roky súťažia v medzinárodných boxerských súťažiach v kategórii žien, vrátane olympijských hier v Tokiu 2020, majstrovstiev sveta IBA a turnajov schválených IBA.
Organizačný výbor Paríža 2024 tiež vydal vyhlásenie. Uviedol, že „pravidlá oprávnenosti pre športovcov stanovujú medzinárodné federácie a MOV, pokiaľ ide o box na hry v Paríži 2024“.
Výbor dodal, že jeho „zodpovednosťou“ ako organizátora olympiády je „privítať všetkých kvalifikovaných športovcov“ na hrách.
„Samozrejme, odsudzujeme obťažovanie, ktorého obeťou je Khelifová. Nenávisť, očierňovanie a urážky sú opakom hodnôt, ktoré bránime,“ zakončil výbor.
Nevyhnutné vylúčenie
Generálny riaditeľ IBA Chris Roberts pre BBC Sport potvrdil, že rozhodnutie vylúčiť boxerky z turnaja bolo kvôli testu pohlavia. Uviedol, že športovkyne mali neférovú výhodu a nespĺňali kritériá spôsobilosti. Vylúčenie bolo podľa neho nevyhnutné kvôli obavám lekárskeho výboru a výraznej silovej prevahe, hoci BBC nezistila presný druh použitého testu.
IBA, ktorej MOV odobral štatút riadiaceho orgánu boxu, tvrdí, že športovkyne prešli „samostatným a uznávaným testom“, ktorého výsledky zostávajú dôverné. Boxerky absolvovali testy spôsobilosti aj na šampionátoch v rokoch 2022 a 2023. Lin neodvolala rozhodnutie, zatiaľ čo Khelifová svoje odvolanie na Športovom arbitrážnom súde stiahla.
Tento prípad vyvoláva otázky o transparentnosti a spravodlivosti v športe a zdôrazňuje potrebu jasných a konzistentných pravidiel pre medzinárodné súťaže.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Reuters