Pokuta 300 eur pre Slovákov za letnú opekačku. Porušenie zákazu ťa vyjde poriadne draho

  • V našich končinách je neodmysliteľnou súčasťou letných aktivít
  • Existujú však určité obmedzenia, o ktorých mnohí netušia
Zapálené ohnisko a peniaze.
Ilustračné foto Pexels/Kristen Owens, Freepik/@ededchechine
  • V našich končinách je neodmysliteľnou súčasťou letných aktivít
  • Existujú však určité obmedzenia, o ktorých mnohí netušia

Prázdninové obdobie prináša množstvo letných aktivít, medzi ktoré patrí aj opekanie v prírode. Horúce počasie však teraz bráni takýmto aktivitám. Hasiči upozorňujú, že letné opekačky často vedú k požiarom.

Počas júna zaznamenali 230 požiarov tohto druhu, pričom v prvej polovici júla to bolo takmer 220. Apelujú na ľudí, aby sa v lese správali zodpovedne a vyhýbali sa zakladaniu ohnísk, dokonca aj na vyhradených miestach.

Rizikové oblasti

Pre vysoké riziko vzniku požiarov označili hasiči niektoré oblasti. Väčšina slovenských miest a obcí spadá do tejto kategórie. Na týchto miestach je zakázané zakladať ohne tam, kde sa môžu ľahko rozšíriť, a tiež vypaľovať trávu. Riziko šírenia ohňa je veľké a môže viesť k nepredvídateľným následkom.

Porušenie zákazu letnej opekačky ťa môže stáť až 300 eur. Hasiči dôkladne sledujú, či ľudia tento zákaz dodržiavajú. „Ak hasiči nájdu a zistia takéto konanie, musia konať v zmysle zákona, pričom platí sankcia,“ uviedol pre TV JOJ viceprezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Petr Tánczos.

Hasiči robia pochôdzky, používajú kamery a letecký monitoring na kontrolu týchto oblastí. Ľudia nesmú fajčiť, odhadzovať ohorky alebo iné horiace predmety v lesoch. Otvorený oheň je v lese tiež zakázaný. Návštevníci lesov musia dodržiavať protipožiarne opatrenia až do odvolania.

Ako má vyzerať správna opekačka?

Hasiči upozorňujú, že letné opekačky a grilovačky patria k letu, no je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Nikdy nezakladaj ohnisko blízko suchej trávy, ihličia, kríkov alebo koreňov stromov. Vyhýbaj sa zakladaniu ohňa počas suchého, veterného a horúceho počasia. V lese používaj len vyhradené miesta na ohnisko. Sleduj mapu ohnísk, ktoré sú vyznačené na informačných tabuliach vedľa turistických chodníkov.

Ohnisko nikdy nenechávaj bez dozoru a maj vždy dostatok vody alebo zeminy na jeho uhasenie. Po skončení opekania odíď od ohniska až po jeho dôkladnom uhasení bez prítomnosti žeravých čiastočiek.

Najviac požiarov je v tomto čase

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasahovali za uplynulý týždeň 702-krát. Výjazdov súvisiacich z požiarmi bolo 290. Najviac (53) v Košickom kraji. HaZZ o tom informovali na sociálnej sieti.

„Technickú pomoc hasiči poskytovali celkom 227-krát, najviac zásahov (42) bolo v Banskobystrickom kraji. Pri dopravnej nehode zasahovali spolu 161-krát, z toho až 35-krát v Banskobystrickom kraji. Výjazdov v súvislosti s nebezpečnými látkami bolo spolu 24, najviac v Žilinskom kraji,“ doplnili hasiči.

Hasiči zaznamenali najviac požiarov v prvom polroku o 19.00 h a najviac dopravných nehôd o 17.00 h. K najväčšiemu počtu udalostí však došlo o 10.00 h. V tomto období zasahovali pri 14 409 udalostiach, pričom uskutočnili 15 691 výjazdov. Dokázali zachrániť 5612 osôb. O týchto číslach informoval Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti.

Technickú pomoc poskytovali hasiči najčastejšie o 11.00 h. Zo všetkých zásahov tvorila technická pomoc 39 %. Pri požiaroch a dopravných nehodách zasahovali v 25 % prípadov. 6 % ich aktivít tvorili cvičenia. Pri 3 % udalostí sa venovali zásahom týkajúcich sa nebezpečných látok a 2 % tvorili plané poplachy.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: TV JOJ, Facebook/Hasičský a záchranný zbor

Najnovšie videá

Trendové videá