Sladká letná pochutina bojuje proti závažným chorobám. Zázračné látky Slováci vyhadzujú
- Vedci zistili, že časti obľúbeného ovocia obsahujú dôležité látky
- Podporujú dokonca aj liečbu závažnejších ochorení
- Vedci zistili, že časti obľúbeného ovocia obsahujú dôležité látky
- Podporujú dokonca aj liečbu závažnejších ochorení
Mnoho ľudí má rado vodné melóny, no len málokto vie, že semienka, ktoré často vyhadzujeme, prinášajú veľké zdravotné výhody. Obsahujú vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe vážnych ochorení.
Vedci potvrdili ich pozitívne účinky, pričom výsledky výskumu nájdeš na oficiálnej stránke Springer Link.
Úľava od bolesti
Jadierka melóna účinne bojujú proti plesňovým a bakteriálnym infekciám, kožným problémom a dýchacím ochoreniam. Konzumácia týchto jadierok môže tiež zmierniť žalúdočné vredy.
Okrem liečivých účinkov prinášajú aj úľavu od bolesti, znižujú zápaly, regulujú krvný tlak a pomáhajú pri zápche.
Melónové jadierka obsahujú horčík, zinok, železo, vitamíny skupiny B a nenasýtené mastné kyseliny. Vedci zdôraznili, že ich konzumácia je bezpečná a nespôsobuje vedľajšie účinky.
Pozitívny vplyv na zdravie pokožky a vlasov
Konzumácia melónových jadierok tiež podporuje zdravie tráviaceho traktu. Obsahujú vlákninu, ktorá zlepšuje trávenie a podporuje pravidelnosť stolice. Okrem toho obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré môžu znižovať zápaly a podporovať zdravie srdca.
Ako uvádza portál Healthshots, melónové jadierka majú aj pozitívny vplyv na zdravie pokožky a vlasov. Proteíny a esenciálne mastné kyseliny v jadierkach podporujú zdravú pokožku a vlasy, znižujú zápaly a pomáhajú predchádzať akné. Vďaka týmto vlastnostiam môže konzumácia melónových jadierok zlepšiť celkový vzhľad pokožky a vlasov.
Navyše, melónové jadierka pomáhajú udržiavať zdravé kosti. Obsahujú vápnik a ďalšie minerály, ktoré sú nevyhnutné na pevnosť kostí a správnu svalovú funkciu. Pravidelná konzumácia melónových jadierok môže teda prispieť k prevencii osteoporózy a iných kostných ochorení.
Na jednu vec pozor
Hoci sú melónové jadierka zdravé, majú aj nevýhodu – obsahujú veľa kalórií. Sto gramov týchto jadierok obsahuje viac ako 500 kilokalórií.
Melón ako taký obsahuje z 90 % vodu a svoju sladkú chuť získava vďaka vysokému obsahu ovocného cukru.
Zaujímavosťou je, že v niektorých krajinách sa melónové jadierka pražia podobne ako arašidy alebo kešu a často sa podávajú solené.
Ďalšie zdraviu prospešné ovocie
Rovnako ako melónové jadierka, aj ríbezle ponúkajú množstvo prospešných látok. Sú výnimočným zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré výrazne posilňujú obranyschopnosť organizmu. Obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá podporuje správne trávenie. Tento fakt potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na svojej sociálnej sieti.
Tieto malé, no mocné bobule sú plné omega-3 mastných kyselín, vitamínu C, rutínu, betakaroténu, kryptoxantínu a zeaxantínu. Navyše, ríbezle obsahujú vysoké množstvo vápnika, horčíka a mangánu. Zuzana Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ, zdôrazňuje, že kombinácia vitamínu C, karotenoidov, retinolu, vápnika a železa robí z ríbezlí ideálne ovocie na posilnenie imunitného systému.
Ríbezle nielenže posilňujú imunitu, ale aj účinne bojujú proti vírusovým a bakteriálnym infekciám. Majú diuretický účinok, ktorý pomáha telu zbaviť sa škodlivých látok. Protizápalové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti čiernych ríbezlí sú neoceniteľné pri liečbe rôznych kožných ochorení. Olej z čiernych ríbezlí sa často používa na liečbu ekzému, psoriázy a atopickej dermatitídy, pretože pomáha zmierňovať príznaky týchto chorôb.
Ak máš citlivý žalúdok alebo trpíš žalúdočnými problémami, ako sú gastritída, reflux či nadmerná kyselina, dávaj pozor pri konzumácii ríbezlí pre ich vysoký obsah vitamínu C. Alergici by sa im mali vyhnúť, pretože môžu spôsobiť alergickú reakciu.
Ríbezle sú skutočným pokladom medzi ovocím, plné živín a prospešných látok, ktoré podporujú celkové zdravie a imunitu. Ak ich zaradíš do svojho jedálnička, môžeš ťažiť z ich mnohých výhod, no dbaj na miernu konzumáciu, aby si predišiel možným problémom.
Zdroje: Healthshots, Springer Link, TASR