Neuralink dosiahol nový míľnik: Druhý pacient ovláda digitálne zariadenia myslením
- Neuralink, vedený Elonom Muskom, implantoval druhému pacientovi špeciálne zariadenie
- To umožňuje ovládať digitálne zariadenia myslením
- Neuralink, vedený Elonom Muskom, implantoval druhému pacientovi špeciálne zariadenie
- To umožňuje ovládať digitálne zariadenia myslením
Startup Neuralink, vedený známym americkým biznismenom Elonom Muskom, dosiahol významný pokrok vo svojej misii spojiť ľudský mozog s digitálnymi technológiami.
Nedávno úspešne implantovali svoje revolučné zariadenie už druhému pacientovi.
Tento implantát má za cieľ umožniť ochrnutým pacientom ovládať digitálne zariadenia iba prostredníctvom myslenia, čo predstavuje obrovský krok vpred v oblasti neurotechnológie, informuje britský denník The Guardian.
Prvé úspechy zariadenia Neuralink
Podľa agentúry Reuters je Neuralink v súčasnosti v procese testovania svojho zariadenia na ľuďoch s poranením miechy. Prvý pacient, ktorý dostal implantát, dokázal pomocou tohto zariadenia vykonávať úlohy, ktoré boli predtým pre neho nemysliteľné.
Medzi tieto úlohy patrí hranie videohier, surfovanie po internete, písanie na sociálnych sieťach a pohybovanie kurzorom na svojom notebooku.
Tento pokrok ukazuje, aký veľký potenciál má technológia Neuralink na zlepšenie kvality života ľudí s vážnymi zdravotnými problémami.
Implantácia druhého pacienta
V nedávnom podcaste, ktorý trval viac ako osem hodín, Elon Musk oznámil, že druhý pacient s podobným poranením miechy, ako mal prvý pacient, bol úspešne implantovaný implantát.
Hoci neuviedol presný dátum operácie, zdôraznil, že výsledky sú mimoriadne pozitívne.
„Nechcem to zakríknuť, ale zdá sa, že to s druhým implantátom dopadlo mimoriadne dobre,“ povedal Musk. Implantát obsahuje 400 elektród, ktoré úspešne fungujú a prenášajú mozgové signály do digitálnych zariadení.
Redefining the boundaries of human capability requires pioneers.
If you have quadriplegia and want to explore new ways of controlling your computer, we invite you to participate in our clinical trial. pic.twitter.com/svqfAkVV1M
— Neuralink (@neuralink) May 16, 2024
Na svojej webovej stránke Neuralink uvádza, že ich implantát používa celkovo 1024 elektród, čo znamená, že potenciál na prenos dát a presnosť je obrovský.
Musk tiež prezradil, že očakáva, že do konca roka bude implantátom vybavených ďalších osem pacientov v rámci klinických skúšok.
Skúsenosti prvého pacienta
Prvý pacient Noland Arbaugh bol v podcaste tiež prítomný a podelil sa o svoje skúsenosti so zariadením. Pred implantáciou používal počítač pomocou tyčinky v ústach, ktorou ťukal na obrazovku tabletového zariadenia.
Teraz s implantátom od Neuralink dokáže ovládať počítač len tým, že myslí na to, čo chce, aby sa stalo na obrazovke. Táto technológia mu poskytla väčšiu nezávislosť a znížila jeho závislosť od opatrovateľov.
Prekonávanie prekážok
Po operácii sa Arbaugh stretol s istými problémami, keď sa drobné drôtiky implantátu stiahli, čo malo za následok zníženie počtu elektród, ktoré mohli merať mozgové signály.
Spoločnosť Neuralink vedela o tomto probléme už pri pokusoch na zvieratách a rýchlo zasiahla. Vykonali zmeny vrátane úpravy algoritmu, aby bol citlivejší, čím sa obnovila schopnosť implantátu monitorovať Arbaughove mozgové signály.
Arbaugh v podcaste prezradil, že dokázal zlepšiť svoj svetový rekord v rýchlosti ovládania kurzora len myšlienkami, hoci fungovalo len približne 10 – 15 % elektród.
Výhľadky do budúcnosti
Elon Musk sa v podcaste dotkol aj ďalších tém vrátane svojich rozhovorov s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom o vytvorení komisie zameranej na zlepšenie efektívnosti vlády prostredníctvom zníženia regulácie podnikania.
Musk vyjadril svoju ochotu podieľať sa na tejto iniciatíve, pretože verí, že americké predpisy brzdia inovácie.
Technológia Neuralink otvára dvere do budúcnosti, kde by ľudia s vážnymi zdravotnými problémami mohli získať späť časť svojej nezávislosti a kvality života.
Hoci je ešte veľa práce pred nimi, prvé výsledky sú viac než sľubné a ukazujú, že sny o priamom prepojení mozgu s digitálnymi zariadeniami sa stávajú realitou.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Reuters