Byt v bazénovej hale či lukratívna kotva: Najkrajšie byty Slovenska môžu získať prestížnu cenu
- Tieto štyri byty súťažia o prestížnu cenu
- Patria medzi najkrajšie bytové projekty
- V modernej architektúre vyhráva minimalizmus
- Tieto štyri byty súťažia o prestížnu cenu
- Patria medzi najkrajšie bytové projekty
- V modernej architektúre vyhráva minimalizmus
Slovenská komora architektov oznámila 23. ročník prestížneho ocenenia Cena Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2024. Významní profesionáli z prostredia architektúry a interiérového dizajnu rozhodnú o najlepších architektonických počinoch slovenských majstrov.
Medzi TOP diela sa dostalo aj niekoľko bytov, ktoré už na prvý pohľad vyrážajú dych. Tieto projekty bytov sú to najkrajšie, čo môžeš na Slovensku nájsť. Inšpiruj sa architektonickými skvostmi.
Tematické diela a ekologický prístup
Ako informuje CE ZA AR na svojej stránke, hlavným cieľom tohto ocenenia je zvýšiť povedomie verejnosti o práci architektov a architektiek, ako aj o dôležitosti a vplyve tejto profesie na tvorbu životného prostredia. Ocenenie taktiež slúži na prezentáciu a podporu architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prihlásených a ocenených diel.
Ocenenie CE ZA AR postupne rozširuje svoje aktivity. Okrem prezentácie kvalitných architektonických diel verejnosti sa stáva aj platformou na diskusiu a osvetu. Za posledné roky sa ocenenie zameralo na komunikáciu dôležitých tém, ktoré definujú súčasnú architektúru.
Po témach ako environmentálna udržateľnosť (#zelená pre architektúru), obnova a regenerácia (#regenerácia) či spoločenská zodpovednosť (#spolu v architektúre) prináša aktuálny ročník tému bývania.
„Cieľom komunikačnej kampane aktuálneho ročníka ocenenia CE ZA AR je zviditeľnenie širokého spektra prístupov k bývaniu a podnietenie odbornej diskusie na túto tému, aby sme všetci mohli napokon byť #domavarchitekture,“ informuje stránka ocenenia.
Cena sa udeľuje každoročne spravidla v októbri a architektonické diela spadajú do niekoľkých kategórií. Sú to kategórie rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, kategória interiér, exteriér a fenomény architektúry. Všetky kategórie zahŕňajú novostavby, prestavby, ale aj dostavby a revitalizácie.
Tie najkrajšie byty
Rozhodli sme sa pozrieť na to, aké byty súťažia o prestížnu cenu. Medzi top architektonické diela sa predrali až 4 byty, pričom tri z nich zrealizovali šikovné ruky architektov z Bratislavy. Do výberu sa však dostalo aj dielo architektov zo Šale. Možno sa nejakým z týchto architektonických skvostov inšpiruješ aj ty.
1. Bazén byt
Realizácia projektu bola v roku 2023, pričom za ňou stojí ateliér GRAU. Architektúru majú na svedomí Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda. Ako sami informujú, v súčasnej dobe veľkého dopytu a malej ponuky s nehnuteľnosťami ľudia hľadajú v centre Bratislavy alternatívne formy bývania. „Zadanie pre tento projekt vzniklo z potreby využiť na bývanie nepoužívanú bazénovú halu v rodinnom dome a vytvoriť tak ďalšiu bytovú jednotku, ktorá vie fungovať samostatne v rámci domu, napriek tomu zostáva prepojená aj s pôvodným bytom na podlaží,“ informuje stránka ocenenia.
Bazén byt je tak viacgeneračné bývanie mladého páru s rodičmi, s dostatkom súkromia, no výhodou vzájomnej blízkosti.
2. Kotva
Kotva je vizualizáciou bytu, ktorý vznikol pod ateliérom alanprekop, pod rukami architekta Alana Prekopa. Výtvarne sa na diele podieľal aj Sebastian Komáček. Ako autori informujú na stránke, hlavným konceptom bytu je priniesť plnohodnotné bývanie pre mladého muža do bytu s malou metrážou pri absencii kuchyne a spálne.
Autori sa inšpirovali japonským štýlom bývania, kde je podľa autorovho názoru dosiahnutá dokonalosť pri kombinácii funkcie bývania s malou podlahovou plochou. Práve vďaka konštrukcii vzniká v byte šatník, obývačka a spálňa na ploche 30 m2.
Alan Prekop je mladým talentovaný architektom, ktorý sa už podieľal na mnohých architektonických návrhoch. Na prestížnu cenu bol nominovaný už v minulosti. Za realizáciu baru GRÃO si vyslúžil v roku 2022 pochvalné slová poroty. Na jeho tvorbu sa môžeš tešiť dokonca aj na festivale Grape. Konkrétne uvidíš obrovské 6-metrové srdce z jeho dielne.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
3. BYT T25
Za dielom stojí ateliér TOITO architekti a architekti Katarína Príkopská, Ivan Príkopský a Tomáš Szöke. Ako informujú, byt je rekonštrukcia trojizbového bytu pre potreby štvorčlennej rodiny.
Minimalistický byt je svetlý, vzdušný a jadro jeho interiéru tvorí drevo-biodoska vo svetlej farbe. „Konštrukcia železobetónového skeletu domu dostala biely náter, jej odhalenie je dôležitým prvkom vizuálneho vnímania celého priestoru bytu.“
4. BYT 11
Posledný z bytov bol realizovaný v Šali. Za realizáciou stojí ateliér ZORAN SAMOL a jeho architekt Zoran Samol. Ide o malý byt v dome zo 60. rokov v centre s výhľadom na dominanty mesta. „Dobre ho poznám, v tomto dome bývajú rodičia,“ informuje autor.
Konceptom na rekonštrukciu bytu bolo použiť použiteľné materiály a priradiť ich do nového interiéru. Ako sám autor informuje, najväčším problémom bolo priveľa dverí a malé zatvorené miesta. Interiér je však navrhnutý tak, že všetku povrchy sú „na dotyk“. Byt je miesto na sedenie hocikde. Ideálny je pre pár, ktorý rád pracuje z domu.