„Nikto z nás nemá stoličku až do svojej smrti,“ reaguje Šimkovičová. Pozvanie umelcov na stretnutie v SND odmietla
- Ministerka kultúry Šimkovičová sa vyjadruje k aktuálnej situácii
- Známi umelci žiadajú jej odstúpenie
- Situáciu sledujeme naživo
- Ministerka kultúry Šimkovičová sa vyjadruje k aktuálnej situácii
- Známi umelci žiadajú jej odstúpenie
- Situáciu sledujeme naživo
Vo štvrtok (8. 8.) sa ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) a generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala na spoločnej tlačovej konferencii vyjadrujú k aktuálnemu dianiu.
Situáciu sledujeme naživo.
„Je to bežná prax,“ povedala ministerka
Podľa Šimkovičovej tlačovú konferencii urobili vzhľadom na tlak médií. Hneď v úvode uviedla, že sa musela presťahovať a zmeniť svoje bydlisko pre ohrozenie svojho bezpečia.
„Je bežná prax, že ak príde nová vláda, tak sa riešia inštitúcie, ktoré spadajú pod ministerstvá, Je to v súlade so zákonom,“ uviedla Šimkovičová s tým, že manažérske činnosti niektorých riaditeľov zlyhali a poškodzujú majetok Slovenskej republiky.
Pri odvolaní riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej argumentuje Šimkovičová tým, že Kusá zlyhala pri rekonštrukcii. Kritizuje aj zmluvu uzavretú počas jej pôsobenia a pôvodná zmluva o dielo sa podľa slov Šimkovičovej od roku 2010, keď do funkcie Kusá nastúpila, viackrát menila.
Šimkovičová spomenula aj dodatky k rekonštrukcii galérie, na ktorých mal figurovať ako zhotoviteľ otec Kusej. Celková suma 11 dodatkov sa mala podľa ministerstva vyšplhať k 2 miliónom eur, Šimkovičová chce dať dodatky preveriť.
„Nikto z nás nemá stoličku až do svojej smrti. Je bežné, že je človek vo svojej funkcii a potom v tej funkcii nie je,“ hovorí Šimkovičová. Zopakovala pri tom, že ide o demokratické rozhodnutie vymeniť ľudí na niektorých postoch.
Ministerka Šimkovičová kritizuje aj fakt, že v priestoroch SNG nevisí slovenská vlajka a nereprezentuje diela slovenských umelcov. Nepáči sa jej taktiež to, ako bola slovenská kultúra reprezentovaná v zahraničí a na rôznych podujatiach.
Súboj o slovenskú kultúru
K odvolaniu Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Šimkovičová uviedla, že sa s Drličkom chcela stretnúť. Naposledy sa tak malo stať 5. 8., keď sa sekretariát pokúšal dovolať Drličkovi, no bol vtedy práceneschopný a stretnutie zrušil.
Po doručení dekrétu však Drlička podľa Šimkovičovej zázračne vyzdravel a komunikoval s médiami.
„Podstatou tohto súboja, ktorý tu od začiatku našej misie zvádzame, je v podstate to, ako má vyzerať slovenská kultúra. Zadefinovali sme ju v Programovom vyhlásení vlády, slovenská kultúra sa v roku 2024 má opierať o tradičné hodnoty – tradičnú rodinu – muža a ženu,“ hovorí Machala s tým, že si ctia tradičné hodnoty.
Machala sa zároveň vyjadril, že udanie dôvodov je len dôkazom toho, že nemajú čo skrývať a tiež nemajú voči niekomu osobnú či ideologickú zášť. Odkedy ministerstvo vedú, od začiatku podľa neho čelia politickému aktivizmu. Pripomínal aj ceremoniál olympijských hier v Paríži, čo považuje za nevhodný spôsob života. Kritizoval takzvanú bratislavskú kaviareň, ktorá podľa neho uráža slušných ľudí. Peniaze ľudí, ktorí tvrdo pracujú vo fabrikách už podľa neho nebude ovládať bratislavská kaviareň.
„Budeme hájiť slovenskú kultúru pre celé Slovensko a nielen pre Bratislavu,“ povedal Machala a opakoval, že neurobili nič protizákonné. Uviedol tiež, že novinári vytvárajú politický tlak, ktorý je neprimeraný. Kritika na účet rezortu kultúry je podľa neho primitívna, hrubá a vulgárna.
Drlička podľa Šimkovičovej klamal
Šimkovičová sa vyjadrila, že tvrdenia Drličku o doručení odvolávacieho dekrétu sú klamlivé. Neboli tam podľa nej žiadne „100-kilové gorily“, keďže takí ľudia na ministerstve podľa jej slov ani nepracujú. Drlička uviedol, že dekrét prevzal v župane od úradníčky, ktorá bola v sprievode dvoch mužov.
„Nie je to náš štýl,“ tvrdí Šimkovičová.
Machala na tlačovej konferencii opakovane kritizuje Drličku. Pýta sa ľudí, či chcú, aby riadil kultúrnu inštitúciu človek, ktorý „verejne kritizuje ženu a svoju priamu nadriadenú“.
Na záver Šimkovičová upozornila, že kroj, ktorý mala, je myjavský, nie nemecký.
Zdroj: TK Šimkovičovej a Machalu