Tragická smrť mladého Slováka v Izraeli. Podľa armády ho zasiahli úlomky z rakety

  • Zomrel po zásahu úlomkami z nefunkčnej izraelskej rakety
  • Jeho rodina jeho orgány darovala
  • Chcela tým vyslať posolstvo nádeje na koniec konfliktu
Útok Iránu na Izrael
Ilustračné foto TASR/AP/Tomer Neuberg
  • Zomrel po zásahu úlomkami z nefunkčnej izraelskej rakety
  • Jeho rodina jeho orgány darovala
  • Chcela tým vyslať posolstvo nádeje na koniec konfliktu

V severnej časti Izraela zomrel 28-ročný Slovák Mikhael Samara, ktorý bol zasiahnutý úlomkami z nefunkčnej rakety protivzdušnej obrany, informujú izraelské noviny Haaretz.

Podľa predbežného vyšetrovania izraelskej armády bola raketa vypálená proti dronu vypustenému z Libanonu, no pre technickú chybu nevybuchla vo vzduchu, ako bolo plánované, ale spadla na zem, kde spôsobila tragédiu.

Mikhael bol kriticky zranený a následne ho previezli do Galilejského zdravotníckeho centra v Nahariji, kde však tento piatok zraneniam podľahol.

Štúdium a život medzi dvomi krajinami

Mikhael Samara pochádzal z Bratislavy, kde vyštudoval Fakultu chemickej a potravinárskej technológie na Slovenskej technickej univerzite, píše TA3.

Svoje štúdium neskôr pokračoval doktorandským programom. Samara žil na Slovensku a v izraelskom meste Kafr Jasif, kde býval so svojou rodinou.

Bol druhým z troch detí a svoj čas trávil medzi dvomi krajinami, ktoré považoval za svoje domovy.

Posolstvo mieru prostredníctvom darovania orgánov

Po tragickej udalosti Mikhaelova rodina súhlasila s darovaním jeho orgánov, čo bolo v súlade s jeho vlastným želaním.

Jeho otec, Nssrat Samara, uviedol, že týmto činom chcel poslať posolstvo mieru: „Chcel som, aby jeho orgány zachránili iných bez ohľadu na to, či sú to Židia alebo Arabi, ich náboženstvo alebo farba pleti.“

Týmto gestom sa rodina rozhodla prispieť k nádeji na ukončenie konfliktov a vojnových zverstiev v regióne.

Nádej na ukončenie konfliktu

Podľa Nssrata Samaru by si jeho syn želal, aby jeho smrť nebola márna a aby bola poslednou obeťou tohto nekonečného konfliktu.

„Dúfam, že môj syn bude poslednou obeťou tejto vojny a že vodcovia oboch strán prijmú rozhodnutie ukončiť vojnu a krviprelievanie,“ dodal zarmútený otec.

Ďalšie obete incidentu

Okrem Mikhaela boli pri incidente zranení ďalší dvaja ľudia. Jedna žena utrpela zranenia po zásahu črepinami a cyklista bol zrazený autom počas poplachu, ktorý nasledoval po výbuchu.

Celkovo bolo v miestnej nemocnici ošetrených 19 ľudí vrátane šiestich vojakov, ktorí hľadali pomoc najmä pre bolesti hlavy, zvonenie v ušiach a úzkosť.

Deeskalácia konfliktu môže byť realitou

Ako sme ťa nedávno informovali v tomto článku, Spojené štáty sa snažia zmierniť napätie medzi Iránom a Izraelom po vraždách vodcu H*masu Ismáíla Haníju a veliteľa H*zballáhu Fuáda Šukra, z ktorých Teherán viní Izrael.

Irán pohrozil tvrdou odvetou, čo zvýšilo riziko regionálnej vojny. USA preto vyslali diplomatické správy a vojenské jednotky do oblasti, aby odradili Irán od eskalácie.

Zmena v iránskej rétorike naznačuje, že uznáva, že Haníju zabila bomba, nie raketa. Tento posun by mohol ovplyvniť aj plány Iránu na odvetu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa medzitým po spornom telefonáte s prezidentom Bidenom priklonil k dohode o prímerí s H*masom, ktorú sprostredkovali Spojené štáty.

V izraelskej vláde však pretrvávajú rozpory týkajúce sa podmienok prímeria, čo zvyšuje tlak na Netanjahua, ktorý čelí kritike za ohrozenie života rukojemníkov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Haaretz, TA3

Najnovšie videá

Trendové videá