Rok 2024 bude historicky najhorúcejší, následky pocíti každý. Nastane „bod zlomu“, varujú vedci
- Následky klimatických zmien sa dotknú celého sveta
- Tento rok bude pravdepodobne najhorúcejším v histórii
- Odborníci bijú na poplach
- Následky klimatických zmien sa dotknú celého sveta
- Tento rok bude pravdepodobne najhorúcejším v histórii
- Odborníci bijú na poplach
Vedci varujú, že následky klimatických zmien sa dotknú všetkých kútov sveta. Posledné merania ukazujú, že sa globálne otepľovanie zrýchľuje alarmujúcim tempom. Odborníci z programu Copernicus Európskej únie na pozorovanie Zeme prinášajú znepokojujúce údaje. Upozornil na to portál TN Nova.
Priemerná teplota od augusta 2023 do júla 2024 prevýšila priemer rokov 1991 až 2020 o 0,76 °C. V porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou (1850 až 1900) to predstavuje nárast až o 1,64 °C. Júl 2024 sa stal druhým najteplejším júlom od roku 1940, len tesne zaostávajúc za rekordným júlom 2023.
Vlny horúčav sa nezastavia
„Dôsledky globálneho otepľovania nezačali na začiatku tejto rekordnej série. Pozorujeme ich už niekoľko rokov v rade a nakoniec táto séria rekordov nebude znamenať koniec dôsledkov globálneho otepľovania. Vlny horúčav a extrémne prejavy počasia sa začali ešte pred touto sériou rekordov a budú pokračovať,“ uviedol klimatológ Julien Nicolas z programu Copernicus pre Euronews.
Odborníci zdôrazňujú, že za súčasným otepľovaním nestojí len prirodzený jav El Niño, ktorý priniesol nadpriemerné teploty hlavne v rokoch 2015 a 2016. V súčasnosti už oslabuje. Ide o komplexnú kombináciu viacerých faktorov, pričom ľudská činnosť zohráva kľúčovú úlohu. S ohľadom na tieto zistenia je udržanie dlhodobého nárastu globálnej teploty pod hranicou 1,5 °C považované za kľúčové pre budúcnosť našej planéty.
Kritickú hranicu prekročíme už o 10 rokov
Predpovede odborníkov naznačujú možné trvalé prekročenie kritickej hranice 1,5 °C oproti predindustriálnemu priemeru už na jar 2033. Tento scenár však nie je nevyhnutný a môže sa zmeniť v závislosti od prijatých opatrení na zmiernenie klimatických zmien.
Ak sa súčasný trend nezmení, rok 2024 by sa mohol zapísať do histórie ako najteplejší v histórii meraní. Táto perspektíva podčiarkuje naliehavosť prijatia účinných opatrení na zmiernenie klimatických zmien v globálnom meradle.
Rekordné horúčavy v Grécku
Globálne otepľovanie zanecháva čoraz výraznejšiu stopu na našej planéte, čo potvrdzujú aj najnovšie meteorologické údaje z Grécka. Júl 2024 sa zapísal do histórie tejto stredomorskej krajiny ako najteplejší mesiac od začiatku meraní a prekonal predchádzajúci rekord z júla 2012 o 0,3 °C. Túto informáciu zverejnilo Grécke národné observatórium so sídlom v Aténach.
Alarmujúci trend extrémnych teplôt sa prejavuje už od začiatku leta, keďže aj jún tohto roka bol v Grécku najteplejší v histórii. Ešte znepokojujúcejší je fakt, že za posledných 64 rokov sa priemerná teplota v krajine zvýšila o celých 2,5 °C. Observatórium tiež upozornilo, že tri zo štyroch najvyšších júlových teplôt boli zaznamenané len v priebehu posledných štyroch rokov.
Tieto extrémne horúčavy však nie sú len lokálnym fenoménom. Služba Európskej únie na pozorovanie Zeme Copernicus (C3S) potvrdila ich globálny charakter. Podľa ich meraní sa 22. júl stal najteplejším dňom v histórii planéty s priemernou globálnou teplotou dosahujúcou 17,15 °C.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TN Nova, Euronews, TASR