„Mám právo sedieť pred vami ako olympijská víťazka.“ Boxerka Khelif vyzýva na koniec šikany

  • Boxerka dnes vyhrala v kategórii do 66 kg
  • Khelif hovorí, že má právo na zlatú medailu ako ktokoľvek
  • Vyzýva ľudí, aby rešpektovali olympijské princípy
Na snímke olympijská víťazka v boxe do 66 kg Imane Khelif vo výhre vo finále a s medailou na krku.
Boxerka je olympijskou víťazkou. TASR/AP Photo/John Locher, AP Photo/Ariana Cubillos
  • Boxerka dnes vyhrala v kategórii do 66 kg
  • Khelif hovorí, že má právo na zlatú medailu ako ktokoľvek
  • Vyzýva ľudí, aby rešpektovali olympijské princípy

Letné olympijské hry prinášajú desiatky príbehov. Jedným z tých, o ktorých sa diskutovalo najviac, sa týka alžírskej športovkyne. Boxerka Khelif síce vyhrávala jeden súboj za druhým, ale viac ako šport ľudí zaujímalo či je žena alebo muž. Ako sme písali, v prípade Khelif nie je dôvod na polemizovanie, trpí totiž vzácnou chorobou.

Dnes však všetkým neprajníkom ukázala, čo skutočne dokáže. Alžírska boxerka Imane Khelif totiž na olympijských hrách v Paríži získala zlatú medailu. Vo finále kategórie do 66 kg zvíťazila 5 : 0 nad Číňankou Jang Liou. Výhru využila ako príležitosť na výzvu k zastaveniu šikany. Informovala o tom agentúra SITA.

Odkaz neprajníkom

Olympijský turnaj sa stal svedkom nečakaného triumfu mladej africkej športovkyne, ktorá svojou dominanciou ohromila svet. Jej cesta k víťazstvu bola impozantná – prešla všetkými štyrmi zápasmi bez toho, aby stratila čo i len jediné kolo. Namiesto oslavy jej pozoruhodného úspechu sa však pozornosť verejnosti sústredila na neopodstatnené špekulácie o jej identite. Táto nešťastná kontroverzia vrhla tieň na jej výkon a vyvolala búrlivú diskusiu v športovej komunite.

Športovkyňa, frustrovaná týmito nepodloženými tvrdeniami, sa rozhodla brániť. Na tlačovej konferencii po finále ostro reagovala na kritiku, čím dala jasne najavo svoj postoj k celej situácii. Jej emotívna odpoveď podčiarkla nielen jej športové schopnosti, ale aj silu charakteru čeliť nespravodlivým útokom.

„Mám plné právo sedieť pred vami ako olympijská víťazka. Som žena ako každá iná. Narodila som sa ako žena, žila som ako žena, súťažila som ako žena – o tom niet pochýb,“ zdôraznila Khelif pred zástupcami médií a pokračovala: „Moje víťazstvo je pre všetkých nepriateľov môjho úspechu. To množstvo útokov voči mojej osobe dodáva môjmu triumfu špeciálnu príchuť.“

Khelif sa po svojom triumfe potešila telefonátu od prezidenta Alžírska Abdala Madžída Tabbúna. Ako píše Daily Mail, v ich rozhovore zaznel aj politický odkaz. „Chceli by sme odkázať všetkým ľuďom, že počas olympijských hier by mali rešpektovať olympijské princípy a nemali by šikanovať ľudí. Toto je posolstvo olympiády. Dúfam, že ľudia prestanú šikanovať, a v budúcnosti už nezažijem podobné útoky,“ uviedla africká šampiónka z roku 2022, ktorá je zároveň piata najlepšia pästiarka vo svojej hmotnostnej kategórii z OH 2021 v Tokiu.

Problémy s testami DNA

Legendárna tenistka Martina Navrátilová využila sociálnu sieť X, aby vyjadrila svoj nesúhlas s povolením účasti boxerky Khelif v ženských súťažiach na nadchádzajúcich olympijských hrách v roku 2024. Tento krok MOV prišiel krátko po tom, ako Khelif verejne prejavila svoje športové ambície. Jej vyhlásenia však čoskoro narazili na tvrdú realitu, čo ešte viac podnietilo diskusiu o správnosti rozhodnutia olympijského výboru.

Navrátilová, známa svojimi nekompromisným postojmi, nešetrila kritikou na adresu MOV. Jej ostré vyjadrenia na platforme X jasne demonštrujú, ako kontroverzné je toto rozhodnutie v očiach mnohých športových osobností a fanúšikov. „Je to hanba pre MOV. Kedy konečne začnete chrániť ženský šport? Ďakujem za nič,“ napísala deväťnásobná wimbledonská šampiónka a bývalá svetová jednotka.

Situácia sa skomplikovala v dôsledku zmeny v riadení olympijských boxerských súťaží. Vlaňajšie majstrovstvá sveta sa konali pod záštitou Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA), ktorej ruský šéf Umar Kremľov vtedy uviedol, že testy DNA „preukázali, že majú chromozómy XY (označuje sa tak mužské pohlavie), a preto boli vylúčené zo športového podujatia“.

Napriek problémom s testami DNA môže Alžírčanka súťažiť. Tento krok MOV prišiel napriek tomu, že Khelif bola minulý rok diskvalifikovaná z majstrovstiev sveta po neúspešnom absolvovaní testov rodovej spôsobilosti. Spolu s ňou môže súťažiť aj Taiwančanka Lin Yu-ting, ktorá sa v sobotu pokúsi získať zlatú medailu.

IBA však medzičasom stratila právo organizovať olympijské súťaže v boxe pre škandál a nejasnosti pri správe verejných záležitostí. Na olympiáde v Paríži dohliada na boxerské súťaže boxerská sekcia MOV, ktorá uplatňuje menej prísne pravidlá ako IBA.

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: SITA, Archív Startitup, Daily Mail, X/Martina Navratilova

Najnovšie videá

Trendové videá