Nasadili Ukrajinci F-16 na útok v Kurskej oblasti? Odborníci majú jasnú odpoveď
- Vysoké straty ruských vrtuľníkov môžu nasvedčovať tomu, že F-16 kryli vojakov zo vzduchu
- F-16 mala byť spozorovaná pri Kachovke
- Vysoké straty ruských vrtuľníkov môžu nasvedčovať tomu, že F-16 kryli vojakov zo vzduchu
- F-16 mala byť spozorovaná pri Kachovke
Ukrajina prednedávnom dostala prvé kusy z dlho vytúžených stíhačiek štvrtej generácie F-16. Lietadlá samy osebe nedokážu zmeniť trajektóriu vojny, no našim napadnutým susedom dokážu významne pomôcť pri obrane či plánovaných operáciách.
Ich dodanie a fakt, že krátko na to Ukrajina spustila ofenzívu do Kurskej oblasti, vyvolávajú špekulácie, že stíhačky sa zapojili do tejto operácie.
Podľa expertov z portálu Defence 24 túto teóriu podporuje fakt, že ruské letectvo utrpelo rozsiahle straty. Práve ruské helikoptéry a lietadlá boli zrejme prvé, ktoré boli na potlačenie ukrajinskej ofenzívy vyslané. Rusi mali pritom stratiť niekoľko kusov vrtuľníkov ako útočný vrtuľník Kamov Ka-52 či Mil Mi-28.
Práve takéto vysoké straty Rusov nasvedčujú, že Ukrajinci mali výbornú protivzdušnú obranu, ktorá bola aj vrstvená. Do tejto skladačky by dokonale zapadalo nasadenie stíhačiek F-16.
„To všetko začína vyvolávať fámy, že útok v Kurskej oblasti chránia nielen silné pozemné protilietadlové systémy, ale aj to, že naň vo vzduchu dohliadajú novo prichádzajúce stíhačky F-16. Zatiaľ však na to neexistujú žiadne dôkazy,“ tvrdia experti z portálu.
Looks as though Russia lost a Ka-52 helicopter in Kursk oblast.https://t.co/oOnxBoILzYhttps://t.co/Z3tbvp1pYjhttps://t.co/Uls27fFn46 pic.twitter.com/NDXGWz2E66
— Rob Lee (@RALee85) August 6, 2024
F-16 nad okupovanou časťou Chersonskej oblasti
To, či sa stíhačky naozaj zapojili do ukrajinskej operácie alebo naopak nezapojili, sa zrejme dozvieme v nasledujúcich dňoch či týždňoch.
Ruské agentúry však tvrdia, že stíhačku spozoroval Pavlo Filipčuk, ktorý pôsobí ako šéf južného okresu Chersonu. Ide o kolaboranta podporovaného Ruskom.
Filipčuk pre ruskú agentúru TASS povedal, že stíhačku videl preletovať nad mestom Kachovka. Podľa jeho slov lietala nad okupovaným územím dva dni, pričom zjavným úmyslom ukrajinského pilota bolo šíriť strach.
„Toto sa robí len na zasiatie paniky,“ tvrdí Filipčuk. Chersonská oblasť sa nachádza na juhu krajiny, teda ďaleko od Charkovskej oblasti susediacej s Kurskou oblasťou.
Ak aj F-16 nebola nasadená na útok v Kurskej oblasti, iné západné zbrane zrejme boli. Z videí vidieť, že Ukrajinci pri útoku použili viacero západných zbraní. Medzi nimi bol Poľskom darovaný tank PT-91 Twardy, ktorý je poľskou modernizovanou verziou sovietskeho tanku T-72. Objavili sa aj bojové vozidlá Stryker, ktoré Kyjevu daroval Washington. Ukrajinci tiež jazdili na nemeckom bojovom vozidle Marder.
Ukrajinci držia iniciatívu
Rusom sa ani po týždni nedarí potlačiť ukrajinskú ofenzívu.
„Napriek ruským protiútokom Ukrajinci stále držia väčšinu získaných pozícií. Aj keď je v oblasti viac ruských vojakov, Ukrajina stále drží iniciatívu,“ uviedol vojenský analytik Emil Kastehelmi na sociálnej sieti X.
Analytik uviedol, že pre Ukrajinu by bol najpriaznivejší scenár, ak by Rusko začalo sťahovať z frontu viacej vojakov, ktorých by vyslalo do Kurskej oblasti. Vylúčené ale nie je, že Rusi sa budú snažiť stabilizovať súčasný front v oblasti a umožnia Ukrajincom ovládať územia, ktoré zabrali, pričom sa budú spoliehať, že ich získajú späť v budúcnosti prostredníctvom rokovania.
Rusi medzitým pokračujú v evakuácii civilistov. Ruské orgány v pondelok rozšírili evakuačné zóny o ďalší okres v pohraničnej Kurskej oblasti. Od minulého utorka už z tejto oblasti, kde prebiehajú útoky ukrajinských síl, evakuovali vyše 76 000 ľudí. V pondelok Rusi začali evakuáciu aj v niektorých častiach susednej Belgorodskej oblasti, informuje agentúra AFP.
„Ohľadom situácie v Belovskom okrese: oblastné veliteľstvo rozhodlo o evakuácii obyvateľov,“ uviedol gubernátor Kurskej oblasti Alexej Smirnov.
Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov predtým oznámil, že úrady evakuujú pohraničný okres Krasnaja Jaruga.
Agentúra Reuters, s odvolaním sa na miestne médiá, o niekoľko hodín neskôr informovala, že z tohto okresu v Belgorodskej oblasti už bolo evakuovaných približne 11 000 ľudí. Podľa vyjadrenia okresnej správy tam zostalo len okolo 500 civilistov, pričom ostatných odviezli autobusmi do dočasných prístreškov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Defence 24, TASR