Irán môže útok na Izrael „odložiť“. Odveta závisí od rokovaní v Gaze

  • Irán hrozí odvetou za vraždu vodcu Ha*asu
  • Priamy útok na Izrael by však mohla odvrátiť dohoda o prímerí v Gaze, ktorú tento týždeň preberajú svetoví diplomati
Iránsky generál
TASR/AP, Hadi Mizban
  • Irán hrozí odvetou za vraždu vodcu Ha*asu
  • Priamy útok na Izrael by však mohla odvrátiť dohoda o prímerí v Gaze, ktorú tento týždeň preberajú svetoví diplomati

Súčasné geopolitické napätie na Blízkom východe dosiahlo nový vrchol po vražde vodcu H*masu Ismaila Haníju, ktorý bol zabitý koncom minulého mesiaca počas svojej návštevy Teheránu.

Z tejto vraždy Irán obvinil Izrael, ktorý svoju účasť však nepotvrdil ani nevyvrátil. Reakcia Iránu, ktorý prisľúbil „tvrdú odvetu“, je teraz jedným z kľúčových faktorov, ktorý môže ovplyvniť mier a stabilitu v regióne.

Jedinou vecou, ktorá by mohla Irán odradiť od priameho útoku na Izrael, je úspech očakávaných rokovaní o prímerí v Gaze, uviedli traja vysokopostavení iránski predstavitelia pre agentúru Reuters.

Možná iránska reakcia a vojenské opatrenia USA

Vzhľadom na možnosť iránskej odplaty, Spojené štáty americké nezostali nečinné. Americké námorníctvo vyslalo na Blízky východ vojnové lode a ponorku, aby posilnili izraelskú obranu, čo len pridalo na napätí v regióne.

Podľa jedného z iránskych zdrojov, ktorý je vysokopostaveným bezpečnostným predstaviteľom, Irán spolu so svojimi spojencami, ako je H*zballáh, zvažuje priamy útok na Izrael v prípade, že rokovania o prímerí v Gaze zlyhajú alebo ak bude mať pocit, že Izrael rokovania preťahuje, dodáva the Guardian.

Zdroje však neuviedli, ako dlho by Irán čakal na pokrok v rozhovoroch, kým by reagoval. Tento krok by mohol mať katastrofálne následky pre celý región, pretože by mohol vyvolať širšiu vojnu na Blízkom východe.

Intenzívne diplomatické rokovania

V snahe zabrániť eskalácii konfliktu vedie Irán v posledných dňoch intenzívny dialóg so západnými krajinami a USA. Cieľom týchto rokovaní je nájsť spôsob, ako znížiť napätie a vyhnúť sa priamemu vojenskému stretu.

Americký veľvyslanec v Turecku v komentároch zverejnených v utorok potvrdil, že Washington žiada svojich spojencov, aby pomohli presvedčiť Irán o potrebe zníženia napätia.

Tri regionálne vládne zdroje opísali rozhovory s Teheránom ako pokus zabrániť eskalácii pred plánovanými rokovaniami o prímerí v Gaze, ktoré sa majú začať vo štvrtok buď v Egypte, alebo v Katare.

Iránske reakcie na výzvy k zdržanlivosti

Iránske stanovisko k týmto výzvam bolo zdržanlivé. V piatok iránska misia pri OSN vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že „naša reakcia bude načasovaná a vykonaná tak, aby nepoškodila potenciálne prímerie“.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí tiež zdôraznilo, že výzvy na zdržanlivosť „sú v rozpore so zásadami medzinárodného práva“.

Napriek tomu Irán zvažuje vyslanie svojho zástupcu na rokovania o prímerí, čo by bolo prvýkrát od začiatku vojny v Gaze, pričom zástupca by sa priamo nezúčastňoval na stretnutiach, ale zapojil by sa do zákulisných diskusií, aby udržoval diplomatickú komunikáciu s USA počas rokovaní.

Závery a možné dôsledky

Irán, podľa dvoch vysokopostavených zdrojov blízkych libanonskému hnutiu H*zballáh, dá rokovaniam šancu, ale nevzdá sa svojich zámerov na odvetu.

Prímerie v Gaze by Iránu poskytlo krytie pre menšiu, „symbolickú“ odpoveď, čo by mohlo prispieť k zníženiu napätia a udržaniu mieru v regióne.

V opačnom prípade však hrozí, že región bude vtiahnutý do ďalšieho krvavého konfliktu, ktorý by mohol mať rozsiahle dôsledky nielen pre Blízky východ, ale aj pre svetovú stabilitu.

V týchto dňoch sú teda očakávané rokovania o prímerí v Gaze jednou z najdôležitejších diplomatických iniciatív, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj situácie na Blízkom východe. Výsledky týchto rokovaní budú kľúčové nielen pre Izrael a Irán, ale aj pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Zdroje: Reuters, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá